KOBIECE NAPADY GŁODU I ZACHCIANKI ŻYWIENIOWE – JAK Z NIMI WALCZYĆ?
Data publikacji: Feb. 3, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

KOBIECE NAPADY GŁODU I ZACHCIANKI ŻYWIENIOWE - JAK Z NIMI WALCZYĆ?

Kobieta zmienną jest! Wszyscy dobrze znamy to powiedzenie, lecz tylko kobiety wiedzą jak w praktyce wygląda ta zmienność w odniesieniu do zachcianek żywieniowych i napadów głodu. Niepohamowana chęć zjedzenia określonych produktów, czy napady „wilczego głodu” to elementy wpisujące się w kobiecą naturę. Winą za taki stan rzeczy możemy obarczać hormony, z którymi nie jesteśmy w stanie wygrać, co nie oznacza, że możemy ulegać każdej zachciance żywieniowej, którą spowodują! W jakich momentach pojawiają się kobiece napady głodu i zachcianki żywieniowe oraz jak z nimi walczyć?

KOBIETA KONTRA NAPADY GŁODU I ZACHCIANKI ŻYWIENIOWE

Każda kobieta z pewnością przynajmniej raz w życiu doświadczyła sytuacji, gdy mogłaby w środku nocy udać się do sklepu po paczkę chipsów, czy tabliczkę czekolady - w przypadku gdy pojawia się ochota na słodycze. Takie myśli zdarzają się nawet kobietom, które na co dzień skrupulatnie przestrzegają zasad racjonalnego żywienia. W jakich sytuacjach najczęściej odczuwamy takie zachcianki i jak z nimi walczyć?

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie

ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO (PMS)

Choć istnieje grono szczęśliwych kobiet, które nie odczuwają objawów PMS, to jednak zdecydowana większość pań na kilka dni przed miesiączką boryka się szeregiem nieprzyjemnych objawów PMS (nerwowość, płaczliwość, bóle głowy, wzdęcia, zaparcia itd.). Nieodłącznym elementem zespołu napięcia przedmiesiączkowego są również napady głodu i zachcianki na różne produkty. Objawy PMS możemy łagodzić za pomocą odpowiedniej diety. Z pewnością napady głodu uda nam się złagodzić jeśli przez cały czas będziemy dbać o regularność posiłków i odpowiednią kaloryczność diety. W łagodzeniu objawów PMS pomoże nam żywność bogata w wapń, magnez oraz witaminę B₆, D i E. Wapń i magnez nie tylko zapobiegają powstawaniu obrzęków, ale także przeciwdziałają zmianom nastroju i napadom „wilczego głodu”. Przed huśtawką nastrojów może nas chronić również odpowiednia ilość witaminy B₆, która bierze udział w produkcji serotoniny. Stabilizacja nastroju z pewnością złagodzi napady głodu i zachcianki żywieniowe, ponieważ po tłuste i słodkie produkty sięgamy często w chwilach obniżenia nastroju i zdenerwowania, aby ukoić smutek i złość. Z kolei podaż witaminy E zmniejsza obrzęk piersi i ból mięśni podbrzusza, co również wpłynie pozytywnie na nasz nastrój.

Zobacz również: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach

Gdzie szukać poszczególnych witamin i składników mineralnych zmniejszających objawy PMS?

Wapń: mleko i przetwory mleczne, mleka roślinne wzbogacane wapniem, tofu, sardynki, suszona bazylia, cząber, jarmuż.

Magnez: kasza gryczana, ryż brązowy, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, orzechy.

Witamina B₆: drożdże, mięso (głównie wołowina), ryby, rośliny strączkowe, papryka, brukselka.

Witamina E: oleje roślinne, kiełki pszenicy, ryby, płatki owsiane, kasza jęczmienna.

Zobacz również: Jak przetrwać okres? - Dieta dla Pań 

WILCZY GŁÓD W CIĄŻY

Ciąża to dla kobiety szczególny czas, kiedy to ilość i jakość spożywanych pokarmów wpływa nie tylko na jej zdrowie, ale także na zdrowie dziecka. Choć zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze w tym okresie wzrasta, nie oznacza to, że kobieta może jeść bez ograniczeń i ulegać każdej zachciance żywieniowej. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, a także mogą przyczynić się do nadmiernej masy urodzeniowej dziecka. Takich powikłań nie wolno lekceważyć i dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do nadwagi, czy otyłości.

Zobacz również: Przyczyny otyłości - odrzuć wymówki na bok

Co zrobić, aby napady głodu pojawiały się jak najrzadziej i co robić jeśli mimo wszystko się pojawią? Po pierwsze należy odpowiednio zbilansować dietę z uwzględnieniem zwiększonego zapotrzebowania wynikającego z ciąży. Jeśli organizm będzie otrzymywał odpowiednią ilość składników niezbędnych zarówno kobiecie ciężarnej, jak i dziecku prawdopodobnie nie będzie domagał się dodatkowych ilości pokarmu. Jeśli jednak mimo wszystko dopadnie nas wilczy głód warto zadbać o jakość przyjmowanego pokarmu. W przypadku ogromnej ochoty na produkty słodkie zamiast słodyczy warto sięgnąć po owoce (świeże lub suszone), które oprócz węglowodanów prostych dostarczą nam cennych witamin. Z kolei, gdy zachcianki w ciąży objawiają się napadem głodu i niepohamowaną ochotą „na coś tłustego” warto wybrać produkty, które dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy (należy unikać orzeszków ziemnych, ponieważ ich spożywanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka), surówka warzywna z dodatkiem oleju roślinnego, czy ryby morskie (należy unikać ryb, które mogą być zanieczyszczone rtęcią, takich jak tuńczyk, miecznik, rekin, marlin, ryb surowych, np. w sushi oraz ryb wędzonych, które obfitują w sól, a także mogą zawierać nitrozaminy - zobacz: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe? - Zalecenia od dietetyka).

Zobacz również: Czego nie jeść w ciąży?

JAK ZAPOBIEGAĆ NAPADOM GŁODU I ZACHCIANKOM? - PODSUMOWANIE

Dobrze zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiednich ilości energii i składników odżywczych to najlepsza broń w walce z kobiecymi napadami głodu. Warto zatem dbać o jakość spożywanych przez nas produktów nie tylko po to, by cieszyć się smukłą talią! Jak powstrzymać apetyt? Jeśli dostarczymy naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje z pewnością będzie on spokojniejszy, a my nie będziemy odczuwać napadów „wilczego głodu” nawet podczas największej „burzy hormonalnej”.

Zobacz również: Tkanka tłuszczowa - dobra strona niechcianego balastu

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!