WIECZORNY PLAN TRENINGOWY, CZYLI 5 POWODÓW, BY ĆWICZYĆ WIECZOREM
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie, a także poprawia samopoczucie. Niestety pomimo jej niewątpliwych zalet często tłumaczymy się, że treningi zaniedbujemy z powodu braku czasu. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest odpowiednie zaplanowanie dnia. Być może w naszym napiętym grafiku to pora wieczorna będzie najlepszym czasem na to, by przyswoić plan treningowy. Przyjrzyjmy się jakie są zalety wieczornych treningów.
Zobacz również: Poranny trening - zalety wczesnej aktywności
JAK WKOMPONOWAĆ TRENING W SWÓJ CODZIENNY GRAFIK?
Zalecana ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia to minimum 30 minut. Czas ten możemy rozłożyć na partie trwające nie krócej niż 10 minut, co jest niewątpliwym ułatwieniem. Pomimo tego, że 30 minut to naprawdę niewielka ilość czasu, to często tłumaczymy się tym, że nasz grafik jest tak zapełniony, że nie starcza w nim miejsca na aktywność fizyczną. Warto zastanowić się zatem, czy na pewno dobrze planujemy nasz dzień, że faktycznie nie jesteśmy w stanie przeznaczyć 30 minut na tak ważny element dnia, jak aktywność fizyczna. Być może problem leży w tym, że planujemy trening o niewłaściwej porze dnia, która nie sprzyja jego regularności. Jeśli poranny trening nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, a w ciągu dnia mamy tyle obowiązków, że nawet wygospodarowanie 30 minut staje się problemem dobrą opcją może okazać się wieczorny trening.
Zobacz również:
Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?
JAKIE KORZYŚCI WYNIKAJĄ Z WIECZORNYCH TRENINGÓW?
Zdania na temat odpowiedniej pory na trening są podzielone. Jedni będą preferowali poranne treningi, inni treningi w środku dnia, a jeszcze inni treningi w porze wieczornej. Tak naprawdę pora w jakiej zaplanujemy trening zależy od naszych preferencji, naszego planu dnia. Nie można powiedzieć, że poranny, czy wieczorny trening jest lepszy. To w jakich godzinach zaplanujemy nasz plan treningowy jest kwestią indywidualną. Pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna powinna być dla nas przyjemnością dlatego ważne jest, aby porę treningu dobrać w sposób, który nie będzie powodował u nas stresu, czy rozdrażnienia ze względu na to, że np. obawiamy się spóźnić do pracy, czy musimy zrezygnować z innych ważnych dla nas zajęć. Jeśli nie jesteśmy w stanie trenować rano lub w środku dnia może okazać się, że najlepszą porą na trening będzie wieczór. Jakie korzyści wynikają z wieczornych treningów?
Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania
1. Rozładowanie napięcia po ciężkim dniu
Jak radzić sobie ze stresem? Wieczorny trening może być doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia po ciężkim dniu. Jest to dużo lepszy sposób na zakończenie naszego dnia niż siedzenie z paczką chipsów przed telewizorem. Wieczorny trening dużo skuteczniej i zdrowiej pomoże nam rozładować napięcie. Choć z początku zebranie w sobie siły na wyjście z domu może okazać się trudne, to w momencie, gdy dostrzeżemy jak wieczorna aktywność fizyczna świetnie wpływa nie tylko na naszą kondycję, ale i na samopoczucie wieczorny trening szybko wejdzie nam w nawyk.
Zobacz również: Kontroluj stres - dieta dla zabieganych
2. Więcej energii
Po całym dniu nasz organizm jest „rozruszany”, więc pomimo tego, że w pierwszej chwili możemy czuć niechęć do wyjścia z domu i rozpoczęcia treningu, to jeśli już zaczniemy wieczorny trening będzie on bardziej produktywny. Nasz organizm nie potrzebuje tak długiej rozgrzewki, a plan treningowy wykonuje nam się dużo łatwiej, ponieważ nasze mięśnie są już rozgrzane po całym dniu aktywności.
By mieć więcej energii wypróbuj nasz przepis na Placuszki owsiane z karobem
3. Lepszy sen
Wieczorny trening będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze snem. Aktywność fizyczna w godzinach wieczornych ułatwia zasypianie jednak należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Nie należy wykonywać treningu tuż przed zaśnięciem, ponieważ w tym przypadku może dojść do odwrotnej sytuacji - będzie nam trudno zasnąć. Nie warto więc pozostawiać aktywności fizycznej na ostatnią chwilę. Najlepiej jeśli trening zaplanujemy na około 3-4 godziny przed snem, tak aby jeszcze po treningu, najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać zjeść posiłek potreningowy.
Zobacz również: Bezsenność, czyli o wpływie żywienia na jakość snu
4. Brak pośpiechu
Wieczorny trening nie wywołuje u nas poczucia presji czasu, ponieważ nie ma obawy, że np. spóźnimy się do pracy, czy nie zdążymy odwieźć dziecka do przedszkola. W związku z tym możemy wykonywać ćwiczenia dokładniej, bez pośpiechu. Nie musimy wyliczać co do minuty czasu trwania treningu. Może okazać się, że danego dnia mamy w sobie tyle energii i zapału, że chcemy zrobić dłuższy trening niż zazwyczaj i wówczas nic nie stoi nam na przeszkodzie.
Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka
5. Sposób na wieczorne obżarstwo
Dla wielu osób największym problem jest poradzenie sobie z syndromem wieczornego obżarstwa. Chwytanie za niezdrowe przekąski i spożywanie większych ilości pożywienia jest często sposobem na odreagowanie stresu, który zbiera się w nas przez cały dzień. Dla osób, które borykają się z tego typu problemem świetnym sposobem na jego rozwiązanie może być wieczorna aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny pomoże nam rozładować całe napięcie, będzie zdrowszym zamiennikiem dla niezdrowych przekąsek. Wieczorny trening sprawi, że nie tylko będziemy zdrowsi i szczuplejsi, ale także będziemy mieli lepszy humor i przestaną nas dręczyć wyrzuty sumienia związane z wieczornym obżarstwem. Istnieje mała szansa, że ćwicząc wieczorem sięgniemy po niezdrową żywność, ponieważ nasz stres zostanie rozładowany w inny sposób, a nam będzie szkoda zaprzepaścić efektów treningu sięgając po paczkę chipsów, czy tabliczkę czekolady.
Zobacz również: Kobiece napady głodu i zachcianki żywieniowe - jak z nimi walczyć