CZEGO UNIKAĆ NA DIECIE? - ZGODNOŚĆ RÓŻNYCH DIET
Jeśli chcielibyśmy uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie – czego unikać na diecie, to może okazać się, że jest to niełatwe zadanie. Każda dieta ma bowiem swoje własne zasady, których należy przestrzegać i każda w związku z tym jest inna. Jeśli jednak wnikliwie przyjrzymy się zaleceniom podawanym przez różne diety, to okaże się, że znalezienie produktów, których zabrania każda z nich nie jest niemożliwe.
DIETY ODCHUDZAJĄCE
Nowe diety odchudzające powstają w zastraszającym tempie. Wynika to z tego, że coraz częściej interesujemy się tym, co trafia na nasZ talerz i coraz mocniej odczuwamy potrzebę zadbania o prawidłową masę ciała. Niestety chaos informacyjny sprawia, że nie zawsze jest nam łatwo znaleźć dobrą drogę w kierunku zmiany nawyków żywieniowych. Kolorowe reklamy, celebryci zachwalający dany sposób żywienia, fora i strony internetowe zapełnione różnymi informacjami na temat diet stają się dla nas źródłem niepotwierdzonych naukowo, często sprzecznych ze sobą informacji. Co, więcej każda nowa dieta różni się od pozostałych i przewraca nasz dotychczasowy stan wiedzy do góry nogami. W tym natłoku informacji trudno jest zorientować się, co faktycznie pomaga, a co szkodzi w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że choć „cudowne” i bardzo restrykcyjne diety znacznie różnią się od siebie, to pewne produkty, których zabraniają pozostają takie same. Warto przyjrzeć się im z bliska i odpowiedzieć na pytanie dlaczego diety odchudzające mimo różnic pomiędzy sobą są zgodne co do wykluczania pewnych produktów?
Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?
CZEGO UNIKAĆ, CZYLI JAKICH PRODUKTÓW NIE ZNAJDZIESZ W ŻADNEJ DIECIE ODCHUDZAJĄCEJ
Przyjrzyjmy się, jakie produkty najczęściej pojawiają się na „czarnej liście” każdej diety odchudzającej i co może być powodem umieszczenia ich na niej?
PRODUKTY TYPU FAST-FOOD
Żadna dieta odchudzająca z pewnością nie będzie zalecała stołowania się w barach szybkiej obsługi i spożywania produktów typu fast-food. Zapiekanki, hamburgery, frytki, pizza, hot-dogi i inne tego typu dania są absolutnie zakazane w każdej diecie. O niskiej wartości odżywczej produktów fast-food mówi się już od wielu lat dlatego praktycznie każdy potrafi uzasadnić dlaczego nie pojawiają się one na liście produktów zalecanych podczas odchudzania. Są to produkty wysokokaloryczne, o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, soli oraz różnego typu dodatków do żywności. Jednocześnie są ubogie w cenne składniki, takie jak chociażby błonnik pokarmowy, witaminy, czy składniki mineralne. Dlatego z pewnością spożywanie produktów fast-food nie służy naszej masie ciała i zdrowiu, nawet jeśli jej producenci z wielkim zaangażowaniem chcą nas przekonać, że tak nie jest.
Zobacz również:
Indeks glikemiczny - co to jest?
Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie
Jeżeli jesteś miłośnikiem burgerów w barach, wypróbuj nasz zdrowy i wegetariański odpowiednik w przepisie na buraczany burger
SŁODYCZE
Słodycze to tak jak produkty typu fast-food obszerna grupa produktów dlatego nie sposób wymieniać ich tu wszystkich po kolei. Wszyscy jednak wiemy, jakie produkty kryją się w tej grupie. Ku niezadowoleniu wielu zwolenników słodkiego smaku, tego typu produktów również nie znajdziemy w żadnej diecie. Wynika to z tego, że obfitują one w cukry proste, których spożycie sprzyja nadmiernej masie ciała oraz rozwoju wielu chorób (m.in. cukrzycy typu 2). Ponadto są to produkty bardzo kolorowe, o intensywnym smaku i zapachu, a tym samym posiadające wiele dodatków, które gwarantują tak kuszący wygląd i smak.
My jednak proponujemy zdrową i dietetyczną alternatywę dla słodyczy! Sprawdź nasz przepis na pudding jaglany z musem truskawkowym
Jeśli wykonasz nasz przepis pochwal się swoim kulinarnym wynikiem - daj znać jak smakowało lub nawet dodaj zdjęcie!
SŁODKIE NAPOJE
Słodkie napoje to nie tylko kolorowe napoje gazowane, ale także napoje owocowe, czy, tzw. „woda smakowa”. Produkty te zawierają duże ilości cukrów prostych dlatego, tak jak w przypadku słodyczy ich obecność w diecie jest prostą drogą do nadmiernej masy ciała i wielu chorób.
Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?
SŁODKIE PIECZYWO
Niekiedy zdarza nam się, że wybiegając w pośpiechu z domu wpadamy do najbliższej piekarni i łapiemy szybko apetycznie wyglądającą drożdżówkę. Niestety, choć wiele mówi się o tym, że śniadanie to ważny posiłek, to tego typu produkt nie zastąpi nam wartościowego posiłku. W żadnej diecie nie znajdziemy drożdżówek, pączków, czy rogalików ze słodkim nadzieniem. Dlaczego? Ich spożywanie nie gwarantuje uczucia sytości na długo, ponieważ są one ubogie w błonnik pokarmowy i mają wysoki indeks glikemiczny. Ponadto dostarczają nam sporych ilości cukrów prostych, które nie sprzyjają redukcji masy ciała.
Właśnie dlatego proponujemy Wam przepis na paleo chlebek bananowy
BIAŁE PIECZYWO
Białe pieczywo, czyli pieczywo na bazie mąki pszennej to kolejna grupa produktów, która nie jest zalecana przez żadną dietę. Biały chleb, czy bułki są produktami o wysokim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że ich spożycie powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, a tym samym nagły wyrzut insuliny, której zadaniem jest obniżenie jej stężenia. Ta szybka reakcja organizmu sprawia, że po zjedzeniu białego pieczywa szybko znów czujemy się głodni.
Zobacz również: Chleb na zakwasie czy na drożdżach? - codzienny dylemat konsumenta
SŁONE PRZEKĄSKI – CHIPSY, PALUSZKI, KRAKERSY, POPCORN ITP.
Słone przekąski to również produkty, których nie znajdziemy na liście produktów polecanych w dietach odchudzających. Wynika to, m.in. z tego, że produkty te zaliczane są do wysokokalorycznych, zawierają duże ilości tłuszczów w tym tłuszczów trans, a także spory dodatek soli.
Zobacz również: Rodzaje soli