CZEGO UNIKAĆ NA DIECIE? – ZGODNOŚĆ RÓŻNYCH DIET
Data publikacji: Aug. 2, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

CZEGO UNIKAĆ NA DIECIE? - ZGODNOŚĆ RÓŻNYCH DIET

Jeśli chcielibyśmy uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie – czego unikać na diecie, to może okazać się, że jest to niełatwe zadanie. Każda dieta ma bowiem swoje własne zasady, których należy przestrzegać i każda w związku z tym jest inna. Jeśli jednak wnikliwie przyjrzymy się zaleceniom podawanym przez różne diety, to okaże się, że znalezienie produktów, których zabrania każda z nich nie jest niemożliwe.

DIETY ODCHUDZAJĄCE

Nowe diety odchudzające powstają w zastraszającym tempie. Wynika to z tego, że coraz częściej interesujemy się tym, co trafia na nasZ talerz i coraz mocniej odczuwamy potrzebę zadbania o prawidłową masę ciała. Niestety chaos informacyjny sprawia, że nie zawsze jest nam łatwo znaleźć dobrą drogę w kierunku zmiany nawyków żywieniowych. Kolorowe reklamy, celebryci zachwalający dany sposób żywienia, fora i strony internetowe zapełnione różnymi informacjami na temat diet stają się dla nas źródłem niepotwierdzonych naukowo, często sprzecznych ze sobą informacji. Co, więcej każda nowa dieta różni się od pozostałych i przewraca nasz dotychczasowy stan wiedzy do góry nogami. W tym natłoku informacji trudno jest zorientować się, co faktycznie pomaga, a co szkodzi w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że choć „cudowne” i bardzo restrykcyjne diety znacznie różnią się od siebie, to pewne produkty, których zabraniają pozostają takie same. Warto przyjrzeć się im z bliska i odpowiedzieć na pytanie dlaczego diety odchudzające mimo różnic pomiędzy sobą są zgodne co do wykluczania pewnych produktów?

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?

CZEGO UNIKAĆ, CZYLI JAKICH PRODUKTÓW NIE ZNAJDZIESZ W ŻADNEJ DIECIE ODCHUDZAJĄCEJ

Przyjrzyjmy się, jakie produkty najczęściej pojawiają się na „czarnej liście” każdej diety odchudzającej i co może być powodem umieszczenia ich na niej?

PRODUKTY TYPU FAST-FOOD

Żadna dieta odchudzająca z pewnością nie będzie zalecała stołowania się w barach szybkiej obsługi i spożywania produktów typu fast-food. Zapiekanki, hamburgery, frytki, pizza, hot-dogi i inne tego typu dania są absolutnie zakazane w każdej diecie. O niskiej wartości odżywczej produktów fast-food mówi się już od wielu lat dlatego praktycznie każdy potrafi uzasadnić dlaczego nie pojawiają się one na liście produktów zalecanych podczas odchudzania. Są to produkty wysokokaloryczne, o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, soli oraz różnego typu dodatków do żywności. Jednocześnie są ubogie w cenne składniki, takie jak chociażby błonnik pokarmowy, witaminy, czy składniki mineralne. Dlatego z pewnością spożywanie produktów fast-food nie służy naszej masie ciała i zdrowiu, nawet jeśli jej producenci z wielkim zaangażowaniem chcą nas przekonać, że tak nie jest.

Zobacz również:

Indeks glikemiczny - co to jest?

Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie

Jeżeli jesteś miłośnikiem burgerów w barach, wypróbuj nasz zdrowy i wegetariański odpowiednik w przepisie na buraczany burger

Burger z buraka

SŁODYCZE

Słodycze to tak jak produkty typu fast-food obszerna grupa produktów dlatego nie sposób wymieniać ich tu wszystkich po kolei. Wszyscy jednak wiemy, jakie produkty kryją się w tej grupie. Ku niezadowoleniu wielu zwolenników słodkiego smaku, tego typu produktów również nie znajdziemy w żadnej diecie. Wynika to z tego, że obfitują one w cukry proste, których spożycie sprzyja nadmiernej masie ciała oraz rozwoju wielu chorób (m.in. cukrzycy typu 2). Ponadto są to produkty bardzo kolorowe, o intensywnym smaku i zapachu, a tym samym posiadające wiele dodatków, które gwarantują tak kuszący wygląd i smak.

My jednak proponujemy zdrową i dietetyczną alternatywę dla słodyczy! Sprawdź nasz przepis na pudding jaglany z musem truskawkowym

pudding z musem truskawkowym

Jeśli wykonasz nasz przepis pochwal się swoim kulinarnym wynikiem - daj znać jak smakowało lub nawet dodaj zdjęcie!

SŁODKIE NAPOJE

Słodkie napoje to nie tylko kolorowe napoje gazowane, ale także napoje owocowe, czy, tzw. „woda smakowa”. Produkty te zawierają duże ilości cukrów prostych dlatego, tak jak w przypadku słodyczy ich obecność w diecie jest prostą drogą do nadmiernej masy ciała i wielu chorób.

Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?

SŁODKIE PIECZYWO

Niekiedy zdarza nam się, że wybiegając w pośpiechu z domu wpadamy do najbliższej piekarni i łapiemy szybko apetycznie wyglądającą drożdżówkę. Niestety, choć wiele mówi się o tym, że śniadanie to ważny posiłek, to tego typu produkt nie zastąpi nam wartościowego posiłku. W żadnej diecie nie znajdziemy drożdżówek, pączków, czy rogalików ze słodkim nadzieniem. Dlaczego? Ich spożywanie nie gwarantuje uczucia sytości na długo, ponieważ są one ubogie w błonnik pokarmowy i mają wysoki indeks glikemiczny. Ponadto dostarczają nam sporych ilości cukrów prostych, które nie sprzyjają redukcji masy ciała.

Właśnie dlatego proponujemy Wam przepis na paleo chlebek bananowy

Paleo chlebek

BIAŁE PIECZYWO

Białe pieczywo, czyli pieczywo na bazie mąki pszennej to kolejna grupa produktów, która nie jest zalecana przez żadną dietę. Biały chleb, czy bułki są produktami o wysokim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że ich spożycie powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, a tym samym nagły wyrzut insuliny, której zadaniem jest obniżenie jej stężenia. Ta szybka reakcja organizmu sprawia, że po zjedzeniu białego pieczywa szybko znów czujemy się głodni.

Zobacz również: Chleb na zakwasie czy na drożdżach? - codzienny dylemat konsumenta

SŁONE PRZEKĄSKI – CHIPSY, PALUSZKI, KRAKERSY, POPCORN ITP.

Słone przekąski to również produkty, których nie znajdziemy na liście produktów polecanych w dietach odchudzających. Wynika to, m.in. z tego, że produkty te zaliczane są do wysokokalorycznych, zawierają duże ilości tłuszczów w tym tłuszczów trans, a także spory dodatek soli.

Zobacz również: Rodzaje soli

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!