• Kategorie
II Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej
Data publikacji: June 17, 2017

II Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej
 

Dla zespołu Kcalmar.pro czerwiec rozpoczął się bardzo intensywnie, ponieważ 3 i 4 czerwca wygospodarowaliśmy na II Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej. Była to już druga edycja, jednak my pojawiliśmy się tam po raz pierwszy - i mamy nadzieję, że nie po raz ostatni! Pomimo wielu kilometrów dzielących nas od Rumii (miejscowości w której odbył się Kongres) nie mogło nas zabraknąć na tak ważnym wydarzeniu. Dlatego ekipa Kcalmar.pro z uśmiechem na ustach przemierzała kolejne kilometry, aby dotrzeć na czas 😊 usmichniety_zespol_Rumia Zmęczeni, ale szczęśliwi dojechaliśmy na miejsce, a po wejściu do hotelu i krótkiej rozmowie z organizatorami wiedzieliśmy, że będzie to świetny Kongres obfitujący w wiele merytorycznych treści.  

Dzień I
 

Dzień pierwszy rozpoczął się od oficjalnego przywitania przez organizatorów. Następnie prelegenci wygłaszali swoje prezentacje, przedstawiali badania oraz przekazali uczestnikom wiele nowinek ze świata dietetyki oraz medycyny. Pierwszym tematem, który został poruszony była suplementacja kobiet w ciąży, w którą wprowadził nas dr hab. n. med. Tomasz Dangel. Przekazał wiele istotnych informacji, obalił mity a także odpowiedział na zadawane przez uczestników pytania. Następnie lek. med. Krzysztof Majdyło opowiedział o ukrytych infekcjach i ko-infekcjach jako przyczynie współczesnych problemów zdrowotnych. Po przerwie kawowej rozpoczęto sesję wykładem dotyczącym diagnostyki biomedycznej u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który przeprowadziła dr Anna Romaniuk. Pojawiło się wiele pytań i po dyskusji przeszliśmy do wykładu dr n. med. Norberta Szalusia, który opowiedział o związkach roślinnych w profilaktyce i wspieraniu terapii onkologicznych. Organizatorzy idealnie rozplanowali przerwy, dzięki czemu każdy mógł odświeżyć umysł, wypić kawę i zjeść przepyszne przekąski.

food_rumia

Po przerwie kawowej kolejną część rozpoczął dr Wojciech Ozimek bardzo ciekawym i budzącym ogromne zainteresowanie wykładem, podczas którego poruszone zostały tematy związane z wpływem pasożytów na nasze zdrowie. Kolejnym tematem, równie ciekawym był wykład o diecie w endokrynologii, który szczególnie zainteresował płeć żeńską. Jego głównym zagadnieniem było pytanie „Czy lekarz może wyleczyć niepłodność?” – o którym opowiedział lek. med. Sławomir Label. Po kolejnej przerwie Lek. dent. Katarzyna Griffiths przeprowadziła wykład na temat tego, iż zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Wykładem kończącym pierwszy dzień było wystąpienie dr n. med. Roberta Jarema dotyczący wpływu czynników środowiskowych na zdrowie mężczyzny. Pomimo intensywnie spędzonego dnia pełnego poszerzania wiedzy, postanowiliśmy skorzystać z okazji i zabrać Kcalmara nad morze. W Gdyni obejrzeliśmy piękny zachód słońca i zrelaksowaliśmy się, zbierając siłę na kolejny dzień pełen wrażeń. kcalmar_gdynia

Dzień II
 

Wypoczęci i głodni wiedzy stawiliśmy się w kolejnym dniu Kongresu. Wykład rozpoczął dobrze znany dietetyk sportowy Tadeusz Sowiński, który poruszył tematy związane z Carb Back Loading i przedstawił ostatnie doniesienia naukowe dotyczące wspomnianej koncepcji żywienia. Następnie mgr Alicja Brodowiak opowiedziała o wpływie hormonów na procesy odchudzania. Po krótkiej dyskusji następny prelegent - Rafał Wilk przeprowadził wykład dotyczący diety ketogennej, w którym opowiedział o potencjalnych korzyściach płynących ze stanu ketozy fizjologicznej. Po przerwie kawowej ogłosiliśmy wyniki konkursu, w którym nagrodą główną było aż 3000 zł na nowoczesną dietetykę, za II miejsce zwycięzca dostał 2000 zł, natomiast miejsce III nagrodzone zostało bonem w wysokości 1000 zł! Rozdaliśmy również kilka wyróżnień, osobom których odpowiedzi konkursowe również miło nas zaskoczyły.

kcalmar_stanowisko

Kolejną serię wykładów rozpoczęła mgr Dominika Gier- główny organizator kongresu. Pani mgr poruszyła zagadnienie „Alergia, a autoimmunizacja” oraz odpowiedziała na pytanie „Czy dieta eliminacyjna to skuteczne narzędzie?”.  Wykład dotyczący genetycznych bypassów oraz o tym czy mamy wpływ na zapisane w genach przeznaczenie przeprowadziła mgr Agnieszka Kułaga. Następny temat „Modulowanie mikrobioty jelitowej w celach terapeutycznych” poruszyła mgr Anna Bartnicka - kierownik ds. spraw naukowych Instytutu Mikroekologii. Po przerwie na lunch, najedzeni i pełni chęci do działania wróciliśmy na wykłady, które rozpoczęła mgr Agnieszka Kościan - mówiąc o treningu sportowym i rekreacyjnym oraz poruszając tematy żywienia okołotreningowego u osób z chorobami autoimmunizacyjnymi. Ostatnim z prelegentów był mgr Dawid Białowąs, który opowiedział o metodach nieinwazyjnego monitorowania przemęczenia. Na końcu, każdy z uczestników dostał imienny certyfikat poświadczający udział w kongresie.  

II Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej - wnioski
 

Podsumowując, II Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej to wydarzenie na którym warto było się pojawić. Wszystko przebiegło w przyjaznej atmosferze, a każdy wykład był szczegółowo dopracowany. Wszyscy prelegenci świetnie przygotowali się do tematu, dzięki czemu mieliśmy okazję zdobyć szereg niezbędnych informacji oraz poznać najnowsze doniesienia z zakresu dietetyki oraz medycyny. Bardzo pouczające były również pytania po każdym z wykładów z których wywiązywały się często ciekawe dyskusje. W nich specjaliści obalali mity i stwierdzali fakty poparte dowodami naukowymi.

Zobacz również nasze relacje z innych konferencji:

II Zjazd Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej - relacja dietetyka

Konferencja żywieniowa Your Diet, Your Health - reportaż dietetyka    

Katarzyna Kosior

Katarzyna Kosior

Dietetyk

Katarzyna Kosior - dietetyk. Swój tytuł zdobyła na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie ukończyła studia z wyróżnieniem. Tam aktualnie kontynuuje studia magisterskie. Absolwentka studiów na kierunku pedagogika o specjalizacji Edukacja Zdrowotna i Rehabilitacyjna. Zawodowo pracowała jako szkoleniowiec, a niedawno dołączyła do dietetyków zespołu Kcalmar. Katarzyna swoją wiedzę z zakresu dietetyki …