100 przepisów na śniadania dla dietetyka – recenzja książki „Poranne inspiracje – zdrowe śniadania w 15 minut”
18 kwietnia 2018 roku miała miejsce premiera książki Violi Urban „Poranne inspiracje – zdrowe śniadania w 15 minut” Po przeanalizowaniu 100 przepisów, oprócz burczenia w brzuchu pojawił się pomysł napisania o niej w kontekście pracy dietetyka.
Czego dotyczy książka? – Inspiracja przez duże „I”
240 stron zamknięte w twardej i solidnej oprawie, zostało „wypuszczone” przez wydawnictwo Publicat. Jak już zostało wspomniane, mowa tu o książce kucharskiej ze 100 przepisami na śniadania.
Autorka – Viola Urban, znana ze swojego bloga Okiem Dietetyka, na co dzień publikuje artykuły i przepisy na blogu oraz prowadzi grupę na Facebooku „Okiem dietetyka”. Dietetyczka nie tylko daje porady swoim czytelnikom, ale również Inspiruje pięknymi zdjęciami z dziedziny fotografia kulinarna. To właśnie ta wizualna część dietetyki, z którą dzieli się Viola, najbardziej mobilizuje do zdrowego odżywiania. Zamieszczone zdjęcia w książce to absolutne hity na księgarnianych półkach.
Jak książka kucharska może pomóc w pracy dietetyka?
Głównie ze względu na szeroką gamę UROZMAICONYCH przepisów. Po kilku latach pracy lub prowadząc pacjentów przez długi czas, zaplecze pomysłów na potrawy wyczerpuje się. Marnujemy godziny szukając inspiracji w Internecie i filtrując te zdrowe, od tych niekoniecznie dietetycznych, takich, które będą zgodne z prowadzoną dietą eliminacyjną, a w dodatku szybkie! Wszyscy wiemy, że to nie takie proste… Mając w swoim zbiorze książkę Violi, jako dietetycy możemy wzbogacić bazę potraw w programie do układania jadłospisów, oszczędzając mnóstwo czasu. Warto, chociażby ze względu na naprawdę niestandardowe połączenia smakowe i wykorzystanie produktów spożywczych. Jeśli u Twoich pacjentów codziennie na śniadaniu gościła standardowa owsianka – nadszedł czas na urozmaicone i smaczne zmiany!
Co wyróżnia przepisy?
- Są dostosowane do diet eliminacyjnych – szeroki przekrój propozycji śniadaniowych, dedykowanych pacjentom wykluczających z menu laktozę, gluten, jaja, nabiał oraz mięso. Przepisy nie zawiodą wegetarian i wegan, dlatego polecamy ją również dietetykom roślinnym 😉
- Szybkie szukanie przepisów – egzemplarz kulinarny został podzielony na rozdziały, w zależności od sposobu przygotowywania śniadań. Znajdziemy tu:
- Śniadania z lodówki (rozdział 1.)
- Śniadania z patelni (rozdział 2.)
- Śniadania z rondelka (rozdział 3.)
- Śniadania pieczone (rozdział 4. )
- Śniadania z blendera (rozdział 5.)
Przeglądając przepisy nie tylko uraczymy się pięknymi zdjęciami do KAŻDEGO śniadania, ale również napotkamy oznaczenia potraw, które informują o charakterze eliminacji pokarmowej. Dlatego do przepisów autorka zamieściła ikony – odpowiednie symbole informujące o tym, że śniadanie jest bez glutenu/ bez laktozy/ bez jajek/ wegetariańskie/ wegańskie/ bogate w błonnik/ białkowo-tłuszczowe. Widząc oznaczenie, dietetyk może w szybki sposób znaleźć idealny przepis dla pacjenta.
- Wartości odżywcze, którymi dietetyk może sugerować się układając jadłospisy, szukając najbardziej odpowiedniego przepisu. Oczywiście sama autorka podkreśla, że jej propozycje to inspiracje, które można modyfikować.
- Pomocne porady, które dietetyk może umieścić do jadłospisu, tak by mieć pewność, że receptura nie przyniesie trudności w przygotowaniu. Może to zrobić na przykład z poziomu zakładki komentarze w programie kcalmar.pro lub zamieścić informacje w opisie przygotowania
- Sugestie od Violi dotyczące zamiany składników – w niektórych recepturach możemy wykluczyć jajka/ zamienić mleko na roślinne/ zamienić owoce na sezonowe, tak by pasowały do smaku całego przepisu/ dodać inne składniki, by dostarczały więcej białka (na przykład!). Dzięki temu z książki możemy „wyciągnąć” o wiele więcej przepisów niż tych przedstawionych na fotografiach.
- Ciekawostki dotyczące potraw/ składników, które możemy włączyć do jadłospisu pacjenta – dzięki temu wydruk planu żywieniowego będzie o wiele bardziej ciekawy!
- W książce dietetyk znajdzie propozycje na śniadania dla pacjentów – zarówno tych słodkolubnych, jak i preferujące smaki wytrwane.
- Viola Urban skupiła się na śniadaniach odpowiadających osobom odchudzającym się lub mało aktywnym, co wpisuje się w charakter jadłospisów dla większości pacjentów, z którymi mamy do czynienia. Jednak, autorka nadmienia, że przepisy można łączyć, dlatego osoby z większym zapotrzebowaniem energetycznym mogą zjeść „na raz” wybrane przez dietetyka 2 przepisy lub po prostu większą porcję jednego przepisu.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać przepisy na śniadania do innych posiłków – kolacji, lunchu do pracy i szkoły, ewentualnie lekko modyfikując je pod charakter posiłku oraz rozkładu dnia pacjenta.
Nasza interpretacja przepisów na zdrowe śniadania – fotorelacja dietetyka
Wspomniane burczenie w brzuchu i ciekawość, skłoniły nas do przygotowania kilku bezmięsnych potraw, które znajdziecie poniżej. W porozumieniu z wydawnictwem Publicat, postanowiliśmy włączyć je do bazy potraw programu Kcalmar.pro. 😉
Bananowy pudding chia z masłem orzechowym
Jego zdjęcie znajdziecie również na naszym Instagramie, na którym dumnie zaprezentowaliśmy błyskawiczne w wykonaniu śniadanie. Z punktu widzenia dietetyka to prawdziwa bomba antyoksydantów, wapnia, żelaza, cynku, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz błonnika. A w dodatku smaczne, wegańskie <3 i szybkie!
Miniomlety z brokułem i papryką
To super opcja na zabiegany ranek, ponieważ miniomlety – czyli jajeczne muffiny możemy przygotować wieczorem. W dodatku zrobienie większej porcji zagwarantuje nam śniadania na 2 dni!
Gofry na mące z ciecierzycy z hummusem i warzywami
To naprawdę pyszna alternatywa dla słodkich gofrów. Przepis jest bezglutenowy, wegetariański, bezmleczny a w dodatku odpowiedni dla osób z insulinoopornością.
Wegański „twarożek” z nerkowców
Czasy wylewania soku po ogórkach kiszonych to już przeszłość, ponieważ można wykorzystać go do stworzenia wegańskiego „twarożku” Razem z orzechami nerkowca tworzą smaczny i podobny w smaku zamiennik twarogu z mleka.
Placuszki cukiniowe na mące z ciecierzycy
Podczas smażenia pachną jak popcorn! Pomimo tego, że bezglutenowe, ciasto nie przywiera do patelni i nie jest problematyczne w smażeniu. Jest to propozycja dla osób, które za warzywami nie przepadają, bo „przemycona” do placuszków cukinia posmakuje każdemu!
Zachęceni? Macie jeszcze szansę wziąć udział w naszym konkursie, w którym nagrodą jest książka "Poranne Inspiracje - zdowe śniadaia w 15 minut". Książka jest również do nabycia na stronie wydawnictwa, w promocyjnej cenie.