• Kategorie
Drugie szkolenie dla dietetyków IEŻ 2018 - relacja dietetyka
Data publikacji: May 11, 2018

Drugie szkolenie dla dietetyków IEŻ 2018 - relacja dietetyka
 

W dniu 24 kwietnia 2018 o godzinie 19:00 odbyło się szkolenie „Rozszerzanie diety niemowlęcia i dieta dziecka w drugim roku życia – zalecenia i praktyka”, które prowadziła Małgorzata Jackowska w ramach cyklu certyfikowanych szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej, organizowanych przez Kcalmar.pro.

To już drugie szkolenie w tegorocznym cyklu IEŻ 2018 - sprawdź relację z 1. szkolenia z Sylwią Leszczyńską

 

Kilka słów o prelegentce - kim jest Małgorzata Jackowska?
 

Małgorzata Jackowska to specjalistka żywienia człowieka i dietetyki, absolwentka i doktorantka SGGW w Warszawie. Jest promotorką karmienia piersią, certyfikowaną doulą ze stowarzyszenia Doula w Polsce. Współtworzy Kwartalnik Laktacyjny i Fundację Promocji Karmienia Piersią. Prowadzi szkolenia, warsztaty i indywidualne konsultacje na temat żywienia niemowląt i małych dzieci, rozszerzania diety i baby-led weaning oraz żywienia matek w okresie ciąży i laktacji.

 

Zalecenia żywienia niemowląt i dzieci w drugim roku życia
 

W pierwszej części szkolenia Małgorzata Jackowska omówiła zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i dzieci w drugim roku życia. Mówiła o karmieniu piersią, mlekiem modyfikowanym, wprowadzaniu pokarmów uzupełniających i przejściu na dietę „rodzinną". Podała definicje dotyczące tych zagadnień, omówiła dokładne zalecenia (WHO, AAP, ESPGHAN) na temat karmienia tylko mlekiem matki do 6. miesiąca życia dziecka oraz przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony dziecka (klasyczna galaktozemia czy wrodzony niedobór laktazy). Prelegentka wymieniła także przeciwwskazania ze strony matki (np. zakażenie HIV, choroby psychiczne) oraz przeciwwskazania czasowe do karmienia piersią (np. czynna, nieleczona gruźlica, zmiany zakaźne na piersi). Poinformowała także, iż stan po spożytym alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do karmienia mlekiem matki.  Prelegentka podkreśliła korzyści płynące z karmienia piersią dla matek m.in.

  • szybsze obkurczanie macicy,
  • niepłodność laktacyjna,
  • szybsza utrata masy ciała

jak również korzyści dla dziecka m.in.

  • zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości,
  • mniejsze ryzyko pojawienia się alergii

Małgorzata Jackowska omówiła też zasady karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym. Poruszyła bardzo często pojawiający się błąd karmienia dziecka według schematu na opakowaniu mleka. Według prelegentki dziecko należy karmić według jego potrzeb. Dowiedzieliśmy się także jak ważne są warunki przygotowania i przechowywania mleka, a także, iż nie powinno się do mleka w butelce dodawać zagęszczaczy (kaszki) czy słodzików. Ważny jest również wybór mleka, jak i właściwa metoda podawania butelki. Prelegentka omówiła zalecenia dotyczące wprowadzania posiłków uzupełniających oraz schematy poszerzania diety (po 6 miesiącu życia/po 17 i nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka). Mówiła też o potencjalnych alergenach i czasie ich wprowadzenia do diety dzieci. Ekspertka omówiła problem responsive feeding, czyli karmienie według potrzeb dziecka  z punktu widzenia samoregulacji apetytu i budowania zdrowych nawyków żywieniowych.

 

Ważne kwestie...
 

W dalszej części szkolenia Małgorzata Jackowska omówiła kwestię kaloryczności posiłków na dzień, konsystencję, częstotliwość oraz średnią wielkość posiłku uzupełniającego. Z punktu widzenia dietetyka ważne są: wysoka gęstość energetyczna i odżywcza, Fe, Zn, kształtowanie preferencji smakowych i zwyczajów żywieniowych dziecka. Dowiedzieliśmy się też, co można podawać niemowlętom, a czego nie powinno się uwzględniać w jadłospisie. Prelegentka wyjaśniła wpływ rozwoju motorycznego i znaczenie konsystencji posiłków w żywieniu dziecka. Kolejnym tematem było zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pani Małgorzata omówiła zmiany w sposobie żywienia po pierwszym roku życia. Zaleca się tu produkty z różnych grup spożywczych, a jadłospis podobny jest do jadłospisu osoby dorosłej, przy czym mniejsze są porcje. Pokazała przykładowy jadłospis dziecka 13-miesięcznego i 17-miesięcznego i omówiła niewielkie różnice wynikające z tego, iż dzieci były różnym wieku, o innej masie ciała i jedno z nich miało alergię na BMK.

 

Praktyczne wskazówki dla osób pracujących z rodzicami małych dzieci
 

W kolejnej części szkolenia Małgorzata Jackowska udzieliła wskazówek i zaleceń przydanych w gabinecie dietetyka. Mówiła o roli komunikacji, o tym, że ważne jest, by przekazać informacje rodzicowi w prosty sposób oraz wyjaśnić, skąd się bierze ta wiedza i zalecenia. Wymieniła także najczęstsze pytania zadawane dietetykowi przez rodziców, np. ile powinno jeść dziecko czy „a co jeśli...”, a także mity i fakty na temat żywienia dziecka. Wyjaśniła, co wpływa na sposób, w jaki dzieci jedzą. Przedstawiła zalecenia dla rodziców, czego mają unikać, np. przekupstwa, nagradzania czy karania za jedzenie. Wymienia rodzaje praktyk stosowanych do zachęcania do jedzenia, np. wspólne posiłki, czytanie, rymowanki czy gry o jedzeniu. Zakończeniem szkolenia była dyskusja z udziałem uczestników. Padło dużo pytań, np. kiedy dziecku podać jabłko w kawałkach (zakrztuszenie się)?

 

II certyfikowane szkolenie dla dietetyków IEŻ 2018 - opinia dietetyka

Szkolenie, które trwało prawie trzy godziny było bardzo ciekawe. Małgorzata Jackowska po każdej części szkolenia odpowiadała na pytania uczestników. Dzięki prelegentce dowiedzieliśmy się, jakie są zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i dzieci w drugim roku życia oraz jak rozmawiać z rodzicami maluchów w gabinecie. Gorąco polecam certyfikowane szkolenia dla dietetyków IEŻ.

 

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …