• Kategorie
Płodność a dieta - zaburzenia owulacji i wybrane zaburzenia hormonalne – relacja ze szkolenia
Data publikacji: May 9, 2018

Płodność a dieta - zaburzenia owulacji i wybrane zaburzenia hormonalne – relacja ze szkolenia
 

W dniu 27 marca 2018 o godzinie 19:00 odbyło się szkolenie „Płodność a dieta – zaburzenia  owulacji i wybrane zaburzenia hormonalne”, które prowadziła Sylwia Leszczyńska w ramach Cyklu szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej 2018, organizowanego przez Instytut Edukacji Żywieniowej Kcalmar.pro.

 

Ale najpierw poznajmy prelegentkę – Sylwia Leszczyńska założycielka Sanvity
 

Prelegentka – Sylwia Leszczyńska jest dietetykiem klinicznym i psychodietetyczką, która specjalizuje się w zakresie leczenia dietą niepłodności oraz chorób dietozależnych. Prowadzi Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „Sanvita”. Jest autorką książki „Dieta dla płodności” oraz redaktor prowadzącą czasopismo dla dietetyków „Współczesna dietetyka”.

 

Pacjent z niepłodnością w gabinecie dietetyka
 

Sylwia Leszczyńska przedstawiła przyczyny niepłodności modyfikowane dietą, do których zaliczmy

  • zaburzenia owulacji
  • zaburzenia hormonalne
  • endometriozę
  • nieprawidłową masę ciała.

Prelegentka wyjaśniła, czym jest niepłodność oraz podała statystyki charakterystyczne dla tego zaburzenia. Według dietetyka dieta i tryb życia w okresie poprzedzającym ciążę wpływają na przebieg ciąży, stan zdrowia kobiety i płodu. Pani Leszczyńska wymieniła też błędy żywieniowe, które wpływają na zaburzenia gospodarki hormonalnej. Znalazły się tu m.in. takie czynniki jak: dieta o wysokim IG, nadużywanie kofeiny, czy dieta bogata w tłuszcze zwierzęce.

 

Czynnik owulacyjny jako przyczyna zaburzeń płodności
 

Sylwia Leszczyńska przedstawiła informacje o jajnikach, cyklu owulacyjnym, produkcji progesteronu. Wyjaśniła, czym jest zaburzenie owulacji i jak je klasyfikujemy. Poinformowała, iż odpowiedni styl życia i dieta obniżają ryzyko zaburzeń owulacji aż o 80%! Prelegentka przedstawiła też problem endometriozy i jej wpływu na płodność.

 

Niedoczynność tarczycy, Hashimoto, nadczynność tarczycy i wpływ na płodność
 

Choroby tarczycy stanowią coraz częstszy problem, mogą one utrudniać zajście w ciążę oraz powodować komplikacje w czasie ciąży. Dietetyczka omówiła szczegółowo problem niedoczynności i nadczynności tarczycy (w tym Hashimoto). Poinformowała skąd czerpać składniki i witaminy potrzebne w diecie osób cierpiących na schorzenia tarczycy. Dodała, że warto zwrócić szczególną uwagę na białko, selen, cynk, witaminę B12 oraz kwasy tłuszczowe (oleje tłoczone na zimno).

Przeczytaj również artykuł Sylwii Leszczyńskiej: Choroba trzewna a niepłodność - ważne informacje dla dietetyka!

 

PCOS oraz dieta propłodnościowa
 

Prelegenta bardzo szczegółowo wyjaśniła zagadnienia dotyczące PCOS. Zespół policystycznych jajników to jedna  z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych i najczęstsza przyczyna zaburzeń owulacji, która dotyczy ok 5-20% kobiet w wieku rozrodczym. Poinformowała, iż przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane, choć sugeruje się, że są w to „zamieszane” niewłaściwa dieta, styl życia oraz zanieczyszczenia środowiska. Dowiedzieliśmy się także, co może wskazywać, na to że pacjentka cierpi na PCOS. Sylwia Leszczyńska omówiła zasady diety propłodnościowej oraz korzyści płynące z jej stosowania. Według prelegentki dieta m.in. zwiększa wskaźnik owulacji, znacznie poprawia środowisko macicy, przygotowując ją do zagnieżdżenia zarodka, stabilizuje gospodarkę hormonalną. Właściwe odżywianie jest więc ważnym czynnikiem leczenia pacjentki z niepłodnością i innymi schorzeniami.

 

Prawidłowa masa ciała a płodność
 

Prelegentka zaznaczyła, iż prawidłowa masa ciała również ma znacznie. Pacjentka z nadwagą, jak też i z niedowagą ma mniejsze szanse na zajście w ciążę w porównaniu do pacjentki z prawidłową masą ciała. Problem ten dotyczy też mężczyzn – niewłaściwa masa ciała zwiększa u nich ryzyko niepłodności. Nadwaga i otyłość wpływają na zaburzenia gospodarki hormonalnej, może dojść m.in. do anowulacji, nieregularnych miesiączek oraz obniżonej płodności. Nadmiar tkanki tłuszczowej może sprzyjać endometriozie oraz zaburzać gospodarkę hormonalną. Według Sylwii Leszczyńskiej największą szansę na zajście w ciążę mają kobiety z BMI między 20 a 24, o czym świadczą doniesienia literatury naukowej.

 

Przegląd badań i analiza przypadków
 

Prelegentka przedstawiła także przegląd badań dotyczących omawianych zagadnień i analizę przypadku. Omówiła problem 26 -letniej pacjentki z niedoczynnością tarczycy (Hashimoto) i PCOS. Drugą pacjentką była 25 -letnia kobieta z niedowagą i amenorrhea. Sylwia omówiła szczegółowo problem pacjentek, zalecenia i efekty diety propłodnościowej. Przedstawiła przykładowy jadłospis dla tych kobiet, zaleciła im też suplementację. Leczenie dietetyczne obydwu pacjentek zakończyło się sukcesem.

 

Opinia dietetyka
 

Szkolenie było treściwe - trwało prawie trzy godziny i obfitowało w ciekawe informacje. Paweł Bartoszek – założyciel Kcalmar.pro oraz Instytutu Edukacji Żywieninowej zadbał o całą oprawę szkolenia, dołączając tradycyjnie dużą dawkę dobrego humoru :) Sylwia Leszczyńska po każdej części szkolenia odpowiadała na pytania uczestników. Dzięki prelegentce dowiedzieliśmy się jak pomóc pacjentce, która ma problemy z zajściem w ciążę.  Gorąco polecam szkolenie! Nie mogę się już doczekać kolejnego szkolenia IEŻ.

 

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …