• Kategorie
Dieta na wynos, 100 przepisów na zdrowy lunch - Recenzja książki Violi Urban
Data publikacji: July 8, 2019

Dieta na wynos, 100 przepisów na zdrowy lunch — Recenzja książki Violi Urban

Viola Urban to dietetyczka, autorka recenzowanej książki i bloga okiemdietetyka.pl. Czytelnikom znana jest, chociażby ze szkoleń dla Kcalmar.pro.
„Dieta na wynos, 100 przepisów na zdrowy lunch”, to kolejna pozycja w tworzonym przez Violę cyklu, w którym Viola prezentuje przepisy na 5 kolejnych posiłków w ciągu dnia. Tym razem pora na drugą część, czyli lunch w formie dań na wynos (i nie tylko).

Dbałość o detale

Książka ukazała się wiosną tego roku nakładem wydawnictwa Publicat. Liczy aż 240 stron pełnych dbałości o detale merytoryczne oraz bogatych w piękne zdjęcia. Wydana w twardej oprawie od razu sygnalizuje czytelnikowi, że właśnie wziął w ręce solidną i rzetelną pozycję. Jest także niezwykle estetyczna, co rzuca się w oczy już przy pierwszym kontakcie z książką.

Viola Urban jest autorką nie tylko przepisów i tekstów zawartych w książce, ale również niemalże wszystkich zdjęć i stylizacji. Wyjątkiem są 3 fotografie… samej autorki J. Podobnie było w przypadku poprzedniego tomu („Poranne Inspiracje”), gdzie mogliśmy poznać 100 pomysłów na szybkie śniadania. Viola sama określa się mianem „zbieracza zawodów”, ponieważ łączy pracę dietetyka, copywritera i fotografa kulinarnego. Jeśli dodamy do tego zamiłowanie do kuchennych eksperymentów, nikogo nie powinien dziwić właśnie taki pomysł na cykl książek.

Co znajdziemy w środku?

Książka została podzielona na rozdziały odpowiadające różnym grupom potraw. Znajdziemy tu zatem pomysły na sałatki, dania z pieca, zupy i chłodniki, pasty i dipy, koktajle, potrawy jednogarnkowe, czy słodkie przekąski. Wspólny mianownik, który je łączy, to możliwość zabrania ich ze sobą do pracy, szkoły, czy na wycieczkę. Jak podkreśla we wstępie sama autorka, celem było zebranie dań wielofunkcyjnych, które można zjeść na każdy posiłek, a które nie będą wymagały długich godzin spędzonych w kuchni. To właśnie brak czasu i kulinarnych pomysłów, to najczęstsze powody rezygnacji z przygotowywania potraw na wynos. Cykl książek Violi Urban ma stanowić rozwiązanie tych problemów.

100 przepisów na zdrowy lunch

Jeśli chodzi o same przepisy, z całą pewnością są bardzo różnorodne. Autorka sięga po nietypowe składniki i łączy je w niebanalny sposób – dla przykładu: „Chili sin carne z soczewicy i batata”. Znajdziemy także potrawy oparte na najprostszych produktach, zawsze jednak zestawione lub przygotowane nieco inaczej – dla przykładu: „Wytrawne ciasteczka owsiane z parmezanem i ziołami”. Wszystkie dania zawierają dokładny opis przyrządzenia, listę składników (dla wygody wyrażoną w gramach i jednostkach miar domowych) oraz informacje o wartości odżywczej 1 porcji. To bardzo cenne, bo pozwala oszacować ile energii, węglowodanów, białka i tłuszczów dostarczymy z posiłkiem do organizmu. Na marginesie dodam, że informacje pochodzą z programu Kcalmar.pro, który korzysta, chociażby z najnowszej bazy Instytutu Żywności i Żywienia, dlatego o rzetelność obliczeń nie trzeba się martwić. Przy każdym przepisie znajdziemy też dodatkowe komentarze autorki. Viola radzi jak dobierać i wymieniać składniki, gdzie możemy je kupić i jak przechowywać. Znajdziemy tu również ciekawostki dietetyczne dotyczące poszczególnych produktów czy sposobu przyrządzania. Dla podkręcenia apetytu każda potrawa opatrzona jest fotografią. Widać, że na ten aspekt Viola zwróciła szczególną uwagę, ponieważ wszystkie łączy ciekawa stylizacja, naturalne oświetlenie i wysoka estetyka.

Dieta na wynos — czy warto?

Druga część cyklu przepisów od Violi Urban trzyma wysoki poziom poprzedniego, śniadaniowego tomu. Jeśli zatem szukacie niebanalnych pomysłów na posiłki na wynos, a żywieniowe grzeszki poza domem zdarzają się szczególnie często, to zdecydowanie pozycja dla Was. W książce znajdziemy też informacje, w co zapakować jedzenie do pracy, czy podgrzewanie w mikrofali jest zdrowe oraz jak racjonalnie robić zakupy. Szczególnie cenne są komentarze i porady autorki, a całość dopełniają piękne, kolorowe zdjęcia. Nie jest to zatem typowa książka kucharska, a Viola oferuje znacznie więcej niż tytułowe „100 przepisów”. Czy to książka dla dietetyka? Zdecydowanie tak! Sto nietypowych i niezwykle ciekawych pomysłów na dania będą dla Was świetną inspiracją i z pewnością ucieszą Waszych pacjentów. Książkę można nabyć na stronie wydawnictwa Publicat lub… wygrać w konkursie Kcalmar.pro na Facebooku. Sprawdź szczegóły KONKURSU!

Michał Płecha

Michał Płecha

Dietetyk

Absolwent dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz... prawa UMCS w Lublinie. Autor tekstów popularnonaukowych, uczestnik i współorganizator licznych szkoleń i konferencji z zakresu dietetyki. Praktyki pobierał m.in. w Akademii Dietetyki Sportowej w Gdańsku czy klubie piłkarskim Legia Warszawa. Przez prawie 3 lata zawodowo związany z Kcalmar.pro. Instruktor Polskiego Związku Lekkiej …