CZYSTEK – PIĆ CZY NIE?
Czystek należy do małych krzewów rosnących na południu Europy. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów flory śródziemnomorskiej. Dominuje głównie w strefach lasów podszczytowych jako wiecznie zielony krzew. Aktualnie cieszy się ogromną popularnością, stając się niejako ziołowym hitem ostatnich miesięcy. Czym zasłużył sobie na taki rozgłos? Czy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzieć w tym artykule.
ZMIANA TRENDÓW
Obecnie coraz częściej obserwuje się rosnącą tendencję do dbałości o zdrowie przez zmianę stylu życia. Ludzie starają się świadomie i racjonalnie odżywiać oraz podejmować aktywność fizyczną. Rośnie również popularność w tematyce stosowania ziół w opozycji do leków oferowanych nagminnie przez przemysł farmaceutyczny. Jednym z bardziej popularnych ostatnimi czasy ziół jest czystek, który cechuje się wieloma cennymi właściwościami dla organizmu człowieka.
CZYSTEK - CENNE WŁAŚCIWOŚCI
WŁAŚCIWOŚCI DETOKSYKACYJNE
Czystek usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, metale ciężkie i inne toksyny. Szczególnie łatwo wiąże kadm, dlatego też zalecany jest palaczom. Dodatkowo można go stosować w celu łagodzenia zaparć u najmłodszych.
SILNE WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWUTLENIAJĄCE
Czystek zawiera w swoim składzie ogromną ilość polifenoli, które doskonale rozprawiają się z wszelkimi drobnoustrojami. Ponadto chronią one również DNA przed uszkodzeniem. Aktualnie trwają badania na temat wspomagania leczenia chorób nowotworowych zawartymi w czystku polifenolami.
DZIAŁANIE PRZECIWWIRUSOWE, PRZECIWBAKTERYJNE I PRZECIWGRZYBICZNE
Można stosować go w takich schorzeniach jak egzema, łuszczyca, trądzik, grzybica skóry czy zakażenie Helicobacter Pylori.
HIGIENA JAMY USTNEJ
Płukanie jamy ustnej naparem z czystka, zabija bakterie oraz wybiela zęby. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.
CZYSTEK A ZAPACHY CIAŁA
Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Według badań po kilku tygodniach picia herbatki z czystka zauważono znaczną redukcję przykrego zapachu.
OCHRONA PRZED BORELIOZĄ
Działa na krętka wywołującego boreliozę, chroniąc tym samym przed zakażeniem. Czystek można stosować również u zwierząt domowych jako środek na pchły bądź kleszcze.
INNE
Może być pomocny w leczeniu choroby niedokrwiennej serca czy przerostu prostaty.
CZYSTEK - JAK STOSOWAĆ?
Napar z czystka należy pić przede wszystkim regularnie, codziennie. Jednorazowe wypicie naparu nie przyniesie większych korzyści. Efekty można odczuć już po tygodniu stosowania, jednak najbardziej zauważalne pojawiają się po miesiącu. Czystek należy zakupić cięty, nie mielony. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listków i kwiatów. W tańszej znajdziemy dużo gałązek, które pogarszają smak.
CZYSTEK – JAK PRZYGOTOWAĆ NAPAR?
Należy wsypać 1 czubatą łyżeczkę ususzonych ziół do szklanki, a następnie zaleć wrzącą wodą. Następnie czystek parzymy przez 5-10 minut, odcedzamy i pijemy. Poleca się 2-3 porcje dziennie. Napar ma dobry, łagodny smak i można go pić bez dodatków.
CZYSTEK - PIĆ CZY NIE?
Zdecydowanie pić! W zasadzie czystek nie wykazuje negatywnych działań ubocznych na organizm człowieka. Napar z czystka można podawać nawet niemowlętom. Jedyne o co trzeba zadbać to jego odpowiednie przygotowanie i wcześniejszy zakup wartościowego surowca. Obecnie wielu producentów oferuje zioła do zaparzania lub suplementy diety oparte na czystku. Produkty te są szczególnie promowane jako posiadające dużą zawartość polifenoli o silnej aktywności antyoksydacyjnej. Mało kto zwraca jednak uwagę na odpowiedni proces przygotowywania, ponieważ polifenole zawarte w czystku mogą utracić swoje cenne właściwości podczas nieodpowiedniego parzenia. Należy zatem zwracać uwagę na takie czynniki jak odpowiednia temperatura i czas zaparzania. Dobrze przygotowany napar z czystka z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i witalność organizmu.
Przeczytaj również: Herbata Yerba mate - co na to dietetyk?
Autor wpisu: Maciej Pokarowski
PIŚMIENNICTWO:
Bouamama H, Villard J, Benharref A, Jana M.: Antibacterial and antifungal activities of Cistus incanus and C. monspeliensis leaf extracts. 1999, Nr 11/12, str. 31-33.
Vitali F, Pennisi G, Attaguile G, Savoca F, Tita B.: Antiproliferative and cytotoxic activity of extracts fromCistus incanus and Cistus monspeliensis L. on human prostate cell lines. Nat Prod Res. Nr 2/2011, str. 188-202.
http://www.akademiawitalnosci.pl/10-powodow-dla-ktorych-warto-pic-herbatke-z-czystka (dostęp z dnia 08.07.2016, godz. 13.58).
http://www.leki-i-fakty.pl/node/99 (dostęp z dnia 08.07.2016, godz. 14.16).