WŁAŚCIWOŚCI MAJERANKU DOBRE NIE TYLKO NA PRZEZIĘBIENIE
Data publikacji: 29 listopada 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

WŁAŚCIWOŚCI MAJERANKU DOBRE NIE TYLKO NA PRZEZIĘBIENIE

Majeranek jest dobrze znaną przyprawą, dodawaną do różnych potraw mięsnych i nie tylko. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz nadania potrawie smaku i zapachu, znane są też prozdrowotne właściwości majeranku. To nie tylko fantastyczna alternatywa dla soli, ale także idealny „lek” na przeziębienie. W tym artykule dowiesz się jak możesz wykorzystać roślinę w swojej kuchni, a także w domowej apteczce.

MAJERANEK  - UPRAWA

Z łatwością możemy posadzić majeranek ogrodowy ( Origanum Majorana L. syn. Majorana  hortensis)  we własnym ogrodzie lub w doniczce na balkonie. Dla osób, które nie pałają miłością do uprawy roślin, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup w sklepie lub na ryneczku.

WŁAŚCIWOŚCI MAJERANKU - NATURALNA MEDYCYNA

W medycynie naturalnej od dawna wykorzystuje się majeranek w celach leczniczych. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza dotycząca użycia rośliny w domowej apteczce, dotyczyła jego wykorzystania w przypadku przeziębienia, kaszlu, leczeniu zatok, a także kataru oraz problemów z pracą serca, poprawą pamięci, chorobach nerek. Dzisiaj możemy usłyszeć, że jest to przyprawa zalecana również w diecie osób walczących z nadmierną masą ciała, cierpiących na zaburzenia trawienia, oraz kobietom w ciąży, cierpiącym na nudności i wymioty.

W obecnych czasach, jak pokazują wyniki badań naukowych, dotyczących wpływu majeranku na organizm człowieka, zioło to wykazuje właściwości przeciwutleniające, a pozyskiwany z niego olejek charakteryzuje się działaniem leczniczym.

Zobacz również: Srebro koloidalne do picia - medycyna naturalna vs fakty 

MAJERANEK W DOMOWEJ APTECZCE

Dietetycy i zielarze zalecają stosowanie majeranku w licznych schorzeniach. Jednak  sygnalizują, że jego wykorzystanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, tak by uniknąć możliwych interakcji z przyjmowanymi lekami. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja farmakologiczna lub chirurgiczna, wtedy ziołolecznictwo może stanowić tylko element wspomagający proces leczenia, o czym nie można zapominać, mając na uwadze zdrowie i życie pacjenta.

MAJERANEK NA KASZEL

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobrym „lekiem” działającym wykrztuśnie jest jedna z przypraw trzymana w naszej kuchennej szafce. Niepozorny majeranek, odpowiednio przygotowany może stać się doskonale działającym lekiem, szczególnie dla osób zmagających się z kaszlem mokrym. W najnowszych doniesieniach naukowych, związanych z fitoterapią, możemy usłyszeć o wykorzystaniu majeranku także w przypadku zapalenia oskrzeli. Jak z niego skorzystać przy takich schorzeniach? Mamy dwa rozwiązania: jednym jest przygotowanie naparu z majeranku do wypicia (najzwyczajniej w świecie należy zalać suszony majeranek ciepłą wodą i zaparzyć przez kilka minut, a następnie wypić), drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie tej przyprawy w formie tzw. płukanki na gardło.

MAJERANEK NA KATAR

Starym sprawdzonym sposobem na katar jest wykorzystanie w tym celu majeranku. Nasze Babcie stosowały maści wykonane na bazie majeranku i tłuszczu wołowego, w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. Obecnie taka maść majerankowa (jednak nie jest ona przygotowana na tłuszczu wołowym), jest dostępna w prawie każdej aptece. Farmaceuci polecają ją do przede wszystkim dzieciom, by złagodzić stany zapalne przewodów nosowych w trakcie przeziębienia. Jeżeli lubisz przygotowywać samodzielnie w domu produkty na bazie ziół, sam możesz zabrać się za zrobienie kosmetyku.

MAŚĆ MAJERANKOWA - PRZEPIS

SKŁADNIKI:

suszony majeranek

maść ochronna z witaminą A

WYKONANIE:

Wymieszaj składniki w proporcji 1: 1.

Zamknij w małym słoiczku.

Po około 1,5h-2,5h możesz zacząć używać, smarując okolicę nosa.

Wiele osób woli jednak inhalacje na katar z majeranku (suszony majeranek, należy zalać ciepłą wodą, zaparzyć przez 5 minut pod przykryciem w misce, a następnie przystawić do miski głowę, nakrytą starannie ręcznikiem, tak by móc wdychać napar z majeranku.

INNE WŁAŚCIWOŚCI MAJERANKU (ODCHUDZANIE, NUDNOŚCI, TRAWIENIE, ZWIĘKSZENIE POPĘDU SEKSUALNEGO)

Według niektórych opinii, tą przyprawę powinno się szczególnie zalecać osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością. Wszystko za sprawą jej właściwości przyspieszających metabolizm, polepszających trawienie, pobudzających wydzielanie soków żołądkowych. W dodatku poleca się go także pacjentom, którym doskwiera ciągłe uczucie wzdęcia- redukuje on gromadzące się w jelitach gazy, sprawiając, że brzuch znowu staje się płaski. Niektóre doniesienia wskazują na działanie przeciwbiegunkowe majeranku.

Kobiety w ciąży, które walczą z nudnościami, także może pomóc włączenie do ich diety majeranku. Jeszcze inne źródła podają, że majeranek jest dobrym produktem, dla osób z obniżonym libido.

MAJERANEK W KUCHNI

Pewnie większość z nas używa majeranek w swojej kuchni, przygotowując różne przyprawy, jednak dla przypomnienia, warto nadmienić do czego tak naprawdę się nadaje i do jakich potraw?

Wykorzystywany jest w dużych ilościach, m.in. w takich kuchniach, jak: kuchnia francuska, kuchnia włoska.

Do potraw wzdymających, wykonanych na bazie suchych nasion roślin strączkowych lub kapustnych (np. zupy fasolowej lub kapuśniaku).

Do potraw mięsnych, wykonanych na bazie wieprzowiny, baraniny.

Do smalcu (uważa się, że dodatek suszonego i wcześniej rozdrobnionego majeranku do smalcu, zapewnia jego dłuższą świeżość).

Zobacz również: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach! - na co warto postawić w kuchni

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Majeranek w postaci suszonej ma bardziej wyrazisty aromat od świeżych liści tego zioła. Co więcej, dodając go do potraw, najlepiej zrobić to na samym początku gotowania, a przede wszystkim można dodać go w mniejszej ilości od świeżego, gdyż 1 łyżeczka suszu jest równa w intensywności zapachu około 3 łyżeczek świeżych liści majeranku.

 

PIŚMIENNICTWO:

The antimicrobial properties of marjoram (Origanum majorana L.) Volatile Oil S. G. Deans, Katerina P. Svoboda September 1990 10.1002/ffj.2730050311

Application of Origanum majorana L. essential oil as an antimicrobial agent in sausage C. Busattaa, R.S. Vidala, A.S. Popiolskia, A.J. Mossia, C. Darivab, M.R.A. Rodriguesc, F.C. Corazzaa, M.L. Corazzaa, J. Vladimir Oliveiraa, R.L. Cansian Food Microbiology  Volume 25, Issue 1, February 2008, Pages 207–211

Inhibitory Effect of Ursolic Acid Purified from Origanum majorana L. on the Acetylcholinesterase.Molecules & Cells (Springer Science & Business Media B.V.) . 2001, Vol. 11 Issue 2, p137-143. 7p. 2 Charts, 6 Graphs.Yo-Kyung Chung; Ho-Jin Heo; Eun-Ki Kim; Hye-Kyung Kim; Tae-Lin Huh; Yoongho Lim; Sung-Koo Kim; Dong-Hoon Shin

Essential oil composition and antimicrobial activity of Origanum majorana L. extracts obtained with ethyl alcohol and supercritical carbon dioxide E. Vágia,  B. Simándia, Á. Suhajdab, É. Héthelyic Food Research International Volume 38, Issue 1, January 2005, Pages 51–57

Chemical Composition and Antimicrobial Activities of Two Aromatic Plants: Origanum majorana L. and O. compactum Benth. Pages 657-664 | Received 01 Feb 1995, Published online: 09 Dec 2011

Evaluation of antioxidant activity, total phenols and phenolic compounds in thyme (Thymus vulgaris L.), sage (Salvia officinalis L.), and marjoram (Origanum majorana L.) extracts Mohamed Hussein Hamdy Robya, b, , , Mohamed Atef Sarhana, Khaled Abdel-Hamed Selima, Khalel Ibrahim Khalela Industrial Crops and Products Volume 43, May 2013, Pages 827–831

Phenolic and Triterpenoid Antioxidants from Origanum majorana L. Herb and Extracts Obtained with Different Solvents E. Vági , E. Rapavi , M. Hadolin J. Agric. Food Chem., 2005, 53 (1), pp 17–21

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Aleksandra Florczuk
Specjalizacje:
Ciąża
Choroby autoimmunologiczne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!