GRZYBEK TYBETAŃSKI, CZYLI JAK ZROBIĆ KEFIR W DOMOWYCH WARUNKACH
Data publikacji: Feb. 15, 2017
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

GRZYBEK TYBETAŃSKI, CZYLI JAK ZROBIĆ KEFIR W DOMOWYCH WARUNKACH

Ziarna kefirowe - grzybek tybetański w rzeczywistości są zlepkiem specjalnie wyselekcjonowanych symbiotycznych mikroorganizmów złączonych w glukozo-galaktanie zwanym kefiranem. Grzybek wygląda jak maleńkie różyczki kalafiora nie przekraczające dwóch cm średnicy. Te niepozorne ziarna kefirowe pomogą nam w samodzielnym przygotowaniu niezwykle zdrowego kefiru. Jako pierwsi jego właściwości prozdrowotne odkryli tybetańscy mnisi. Zauważyli, że dzięki piciu go regularnie dożywają w dobrym zdrowiu na prawdę sędziwego wieku. Mnisi wierzą, że ziarna kefirowe podarował ludziom bóg wiele setek lat temu. Jak doszło do powstania grzybka tybetańskiego nie wiadomo. Faktem jest jednak, że badający w XX w. jego właściwości naukowcy odkryli, że nie jest możliwa produkcja kefiru przy użyciu pojedynczych organizmów wyodrębnionych z ziaren. Jedynie kompletny grzybek jest zdolny do produkcji zdrowotnego napoju.

WŁAŚCIWOŚCI GRZYBKA

Kefir z grzybka tybetańskiego zawiera bakterie kwasu mlekowego, drożdże i żywe kultury bakterii, które oczyszczają nasz układ pokarmowy z toksyn i pośrednio hamują starzenie komórek. Jest źródłem witamin z grupy B, a także witaminy K, fosforu, wapnia i magnezu. Dodatkowo jak wszystkie mleczne produkty jest doskonałym źródłem białka.

KEFIR NA PRZEWÓD POKARMOWY

Kefir z grzybka tybetańskiego działa wielotorowo i zapobiega wielu chorobom. Ma zbawienny wpływ na proces przemiany materii zwłaszcza przy takich dolegliwościach jak zespół jelita drażliwego oraz wrzody żołądka i dwunastnicy.

Zobacz również:

Joga a Zespół Jelita Drażliwego

Problemy gastryczne u sportowców

WSPOMAGANIE OCZYSZCZANIA ORGANIZMU

Innym ważnym wymiarem jego działania jest oczyszczanie i ochrona naszego organizmu. W trakcie procesu fermentacji obniża się pH mleka hamując rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za jego psucie się. Analogiczny proces ma miejsce w naszym przewodzie pokarmowym po spożyciu kefiru. Zahamowane zostają zachodzące tam szkodliwe procesy gnilne. Dodatkowo, kefir zawiera  cysteinę i metioninę czyli aminokwasy, które wiążąc szkodliwe substancje np cyjanek i metale ciężkie, chroniąc organizm przed ich trującym działaniem.

Zobacz również: Węgiel aktywny - bezpieczny nowy trend?

NA REGULACJĘ CIŚNIENIA TĘTNICZEGO KRWI

Kefir pomaga także w walce z nadciśnieniem. Jeden z peptydów wytwarzanych pod czas fermentacji wykazuje działanie zbliżone do inhibitorów ACE, dzięki czemu obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

GRZYBEK TYBETAŃSKI WZMACNIAJĄCY ODPORNOŚĆ ORGANIZMU

Jak wykazują badania, naturalne probiotyki zawarte w kefirze stymulują układ immunologiczny po przez zwiększenie produkcji limfocytów oraz wzmożenie procesu fagocytozy. Badania dowodzą, że regularne spożywanie kefiru znacznie obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy i nowotworów w tym raka jelita grubego. Kefir ma działanie antymutagenne co jest bardzo istotne w profilaktyce nowotworów.

Zobacz również: Dobry probiotyk - jak go rozpoznać?

DZIAŁANIE METABOLICZNE

Naukowcy twierdzą również, iż , regularne spożywanie kefiru obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi.

LEPSZE SAMOPOCZUCIE

Po kefir z grzybka sięgnąć powinny także osoby żyjące w stresie, cierpiące na bezsenność i odczuwające ciągłe zmęczenie. Zawarty w kefirze tryptofan to aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia oraz regulującej sen melatoniny. A na dokładkę poprawia libido!

DLA URODY

Kefir przypadnie do gustu także osobom dbającym o urodę, gdyż ma świetny wpływ na włosy, skórę i paznokcie, zarówno stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie.

ZASTOSOWANIE GRZYBKA

Kuracja grzybkiem tybetańskim powinna odbywać się w cyklach dwadzieścia dni picia i dziesięć dni przerwy. Może ona trwać kilka miesięcy, nawet do pół roku. W ramach kuracji co wieczór wypijamy pewną ilość odcedzonego kefiru. Najlepiej zacząć od małych dawek, tak by te naturalne probiotyki stopniowo zasiedlały nasz układ pokarmowy. Zbyt gwałtowna kuracja może powodować różnego rodzaju problemy np związane z wypróżnianiem.

Zobacz również: Złote mleko - kurkuma z mlekiem w medycynie ajurwedyjskiej

KEFIR W KUCHNI

Kefir z grzybka może zostać wykorzystany w naszej kuchni jak każdy inny kefir, a zatem jako dodatek do młodych ziemniaków, pierogów albo placków, jako baza do koktajlu owocowego, a zmieszany z płatkami owsianymi albo otrębami stworzy zdrowe i pożywne śniadanie (zobacz: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia). W letnie upały możemy posłużyć się kefirem do przygotowania chłodnika, zarówno litewskiego z botwinką i rzodkiewką jak i hiszpańskiego z ogórkiem i pomidorem. Kefir jest też świetną bazą do sosów sałatkowych i różnego rodzaju dipów.

KEFIR W PIELĘGNACYJNEJ ODSŁONIE

Kefir znajdzie miejsce nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Jego kosmetyczne  zastosowanie jest nie mniej interesujące niż kulinarne. Z kefiru z grzybka tybetańskiego możemy przygotować wiele wspaniałych maseczek na twarz i włosy. Ma on podobne działanie do zalecanego przy leczeniu trądziku żywego mydła. Dodatkowo działa rozjaśniająco i wygładzająco, a więc pomoże pozbyć się potrądzikowych przebarwień skóry. Stosowana kilka razy w tygodniu maseczka z kefiru z grzybka, miodu i soku z cytryny zapewni wam alabastrową cerę. Kefir pomaga także na poparzenia słoneczne. Wystarczy go potrzymać na poparzonej skórze kilka minut by odczuć ulgę.

GRZYBEK TYBETAŃSKI - JAK ZROBIĆ KEFIR?

Aby wystartować z produkcją własnego kefiru potrzebujemy czystego słoika lub innego szklanego pojemnika. Jak go przygotować?

1. Wsyp do słoika 2 łyżeczki grzybka i zalej szklanką nieprzegotowanego mleka. Na jedną łyżeczkę grzybka należy użyć ok 150ml mleka.

2. Słoik przykryj gazą lub innym przepuszczalnym materiałem np. filtrem do kawy czy ściereczką, który przymocuj na obwodzie gumką recepturką, tak aby zapewnić grzybkowi dostęp powietrza ale ochronić go przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Hodowle pozostaw na całą dobę w temperaturze pokojowej.

3. Wymieszaj i wlej do kubka przez plastikowe sitko. Odcedzony kefir wypij, a pozostały na sitku grzybek delikatnie wypłucz letnią wodą i ponownie umieść w słoiku, powtarzając procedurę z dnia poprzedniego.

Hodowla grzybka niestety nie należy do najłatwiejszych. Mleko trzeba wymieniać codziennie a słoiki dokładnie myć (najlepiej wyparzać). Mleko powinno być świeże i naturalne. Idealnie byłoby gdyby pochodziło prosto od krowy. Jeśli jednak nie mamy do takiego dostępu kupmy w sklepie mleko nie odtłuszczone i oczywiście nie UHT.

Grzybek nie wypłukany po upływie doby i nie zalany świeżym mlekiem ginie. Natomiast dobrze odżywiany grzybek po ok. 3 tygodniach podwaja swoją objętość więc jego część możemy komuś odstąpić albo zamrozić. W tym celu trzeba go dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i delikatnie osuszyć np ręcznikiem papierowym. Następnie umieścić go w zamykanym plastikowym, dokładnie umytym pojemniku i schować do zamrażarki, w której może przeleżeć nawet kilka miesięcy. By wrócić do hodowli wrzucamy zamrożony grzybek bezpośrednio do mleka i postępujemy jak wyżej. Po kilku dniach grzybek obudzi się do życia i zaczniemy znów otrzymywać kefir. Grzybek dość szybko przyrasta, a co za tym idzie potrzebuje coraz więcej mleka. Dla tego jeśli zauważymy, że kefir się rozwarstwia należy część grzybka przełożyć do innego słoika albo po prostu dolewać więcej mleka.

Jony metali wchodzą w reakcje z kwasami zawartymi w kefirze i pozostając w nim w postaci związków chemicznych trafiają do naszego organizmu, gdzie ich duże natężenie może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia. Dlatego pamiętajmy, by przy hodowli pod żadnym pozorem nie używać przedmiotów metalowych, a jedynie szklanych i plastikowych.

PRZECIWWSKAZANIA

Niestety grzybek tybetański nie jest dla wszystkich. Oczywistym przeciwwskazaniem jest nietolerancja białka mleka krowiego. Co równie oczywiste nie można pić grzybka w trakcie stosowania większości leków a zwłaszcza antybiotyków. Nie powinni po grzybek sięgać również diabetycy, stosujący preparaty insulinowe gdyż istnieje wtedy ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Również osoby pijące sporo alkoholu nie powinny poddawać się kuracji grzybkiem. W wypadku ciąży i karmienia piersią nie ma żadnych przeciwwskazań, ale lepiej skonsultować planowaną kurację z lekarzem.

Zobacz również: Kuchnia pięciu przemian

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Poradnia Leczenia Dietą Marta Michalska-Wosztyl
Specjalizacje:
Vegan
Choroby autoimmunologiczne
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!