MODRZEW DAHURSKI – POMOC W WALCE Z WOLNYMI RODNIKAMI
Data publikacji: March 14, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

MODRZEW DAHURSKI - POMOC W WALCE Z WOLNYMI RODNIKAMI

Nasza świadomość na temat wpływu składników żywności na zdrowie jest coraz większa. To dlatego coraz częściej zamiast wysoko przetworzonej żywności poszukujemy źródeł cennych składników w naturze i wybieramy naturalne, nieprzetworzone produkty. Biorąc pod uwagę współczesny styl życia coraz większą uwagę poświęca się naturalnym źródłom przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed wystąpieniem niekorzystnego dla zdrowia stresu oksydacyjnego. Jedną z takich „naturalnych kopalni” antyoksydantów jest modrzew dahurski!

MODRZEW DAHURSKI – DRZEWO Z RODZINY SOSNOWATYCH Z DALEKIEJ SYBERII

Modrzew dahurski to drzewo należące do rodziny sosnowatych, którego pień jest szarobrązowy, a na żółtobrązowych gałęziach rosną liście opadające na zimę oraz szyszki, które mogą utrzymywać się na gałęzi nawet do kilku lat. Modrzew urasta średnio do 30m wysokości. Jeśli myślimy, że drzewo to spotkamy pomiędzy sosnami w naszych polskich lasach to jesteśmy w dużym błędzie! Modrzew dahurski rośnie na odległej Syberii,  a konkretnie w jej centralnej oraz wschodniej części. Nic dziwnego, że drzewo to może rosnąć w tak niekorzystnym syberyjskim otoczeniu. Posiada niezwykłą cechę - potrafi wytrzymać temperatury dochodzące do nawet -70°C. Syberia to jednak nie jedyne miejsce, gdzie występuje to drzewo. Modrzew dahurski rośnie również w północno-zachodnich regionach Chin oraz Mongolii. Można go spotkać jako drzewo dziko rosnące, ale także w ogrodach lub parkach, ponieważ jest również rośliną ozdobną. Ciekawostką jest, że drzewo spełnia nie tylko funkcje ozdobne, ale na Syberii wykorzystuje się również jego żywicę, którą żuje się ze względu na to, że dezynfekuje oraz oczyszcza jamę ustną.

Zobacz również: Kuchnia pięciu przemian 

TAKSYFOLINA – ZWIĄZEK, KTÓRY POZWALA DRZEWOM WALCZYĆ Z NISKIMI TEMPERATURAMI, A NAM Z WOLNYMI RODNIKAMI!

Taksyfolina to związek zaliczany do flawanonów należących do bioflawonoidów. Możemy znaleźć ją, m.in. w owocach cytrusowych, ale także w suplementach diety, które zawierają taksyfolinę wyizolowaną z korzeni modrzewia dahurskiego. Co robi ten silny przeciwutleniacz w korzeniach daleko rosnących drzew? Pomaga przetrwać im w warunkach silnego mrozu! Już ten fakt powinien dać nam do myślenia, ponieważ skoro taksyfolina pomaga przetrwać roślinom w niekorzystnych warunkach środowiska sugeruje nam to, że posiada cenne właściwości. Jest to prawda, ponieważ taksyfolina to bardzo silny antyoksydant, a więc związek, który jest jak najbardziej pożądany biorąc pod uwagę współczesny tryb życia i związane z nim narażenie na szkodliwe działanie wolnych rodników. Antyoksydanty pomagają naszemu organizmowi w walce z wolnymi rodnikami, które wywołują wiele niekorzystnych zmian w naszym organizmie, m.in.:

uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych i stymulują proces powstawania blaszki miażdżycowej, przez co zwiększają ryzyko chorób układu krążenia,

wpływają negatywnie na układ oddechowy przyczyniając się do rozwoju zapalenia oskrzeli, astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (palenie papierosów znacznie zwiększa ilość wolnych rodników w organizmie),

uszkadzają DNA, przez co zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów,

zwiększają ryzyko wystąpienia chorób ośrodkowego układu nerwowego,

zwiększają ryzyko wystąpienia chorób narządu wzroku (zaćma, jaskra) - zobacz: Jak poprawić wzrok dietą?,

przyczyniają się do wystąpienia retinopatii cukrzycowej,

przyspieszają procesy starzenia się komórek.

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej choroby wywołane przez wolne rodniki należy położyć duży nacisk na dostarczanie do naszego organizmu odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy. To między innymi dlatego wiele mówi się o konieczności codziennego spożywania warzyw i owoców (czytaj: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC). Oprócz tych, znanych od dawna źródeł przeciwutleniaczy warto wziąć pod uwagę stosunkowo niedawno odkryte źródła tych cennych związków, takie jak, na przykład opisywany wyciąg z modrzewia dahurskiego. Taksyfolina w nim występująca jest silnym przeciwutleniaczem, która chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Taksyfolina wpływa pozytywnie na układ krążenia - pobudza mikrokrążenie, hamuje proces powstawania blaszki miażdżycowej, a także korzystnie wpływa na żyły zwiększając ich napięcie. Ze względu na tę ostatnią właściwość polecana jest osobom cierpiącym na żylaki oraz hemoroidy (zobacz: Leczenie hemoroidów za pomocą diety). Jej pozytywny wpływ na naczynia krwionośne ma duże znaczenie również u osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ są one narażone na rozwój retinopatii cukrzycowej. Polega ona na uszkodzeniu naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Oprócz tego taksyfolina jako silny przeciwutleniacz wpływa korzystnie nie tylko na nasz układ krążenia, ale także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, chorób układu oddechowego, chorób ośrodkowego układu nerwowego, chorób narządu wzroku oraz przeciwdziała procesom starzenia się komórek (zobacz: Jak opóźnić proces starzenia dietą?). Właściwościami taksyfoliny powinni zainteresować się również sportowcy, ponieważ mówi się o tym, że związek ten zwiększa wrażliwość mięśni na anaboliczny wpływ insuliny.

Biorąc pod uwagę cenne właściwości taksyfoliny można stwierdzić, że modrzew dahurski to skuteczna pomoc w walce z wolnymi rodnikami. Warto poszukiwać takich „naturalnych broni” do walki z wolnymi rodnikami, na których szkodliwe działanie jesteśmy coraz bardziej narażeni.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!