MOTYWACJA DO ODCHUDZANIA - ZACZĄĆ OD SIEBIE, BY DAĆ PRZYKŁAD DZIECKU!
Chcemy, aby nasze dzieci zdrowo się odżywiały. Przykładamy do tego coraz większą wagę za sprawą powszechnego wzrostu świadomości dotyczącej zdrowego żywienia. Nakładamy, więc naszym pociechom na talerze solidną porcję warzyw i owoców i odciągamy od półek ze słodyczami. Takie działania mogą okazać się jednak bezskuteczne w trwałym kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, ponieważ „przykład idzie z góry”, a nasze dzieci bacznie nas obserwują. Dlatego, aby dać dziecku dobry przykład należy zacząć zmiany od siebie, a to dobra motywacja do odchudzania!
MOTYWACJA DO ODCHUDZANIA: OBUSTRONNE KORZYŚCI
Wiele osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Problemem jednak jest motywacja do odchudzania. Z jednej strony osoby te marzą o szczupłej sylwetce, lecz z drugiej ich działania w tym kierunku mają charakter kilkudniowego zrywu lub co gorsza kończą się już na etapie planowania. W rozpoczęciu zmiany nawyków żywieniowych, która jest procesem stopniowym i nie odbywającym się z dnia na dzień ważne jest, by zadać sobie pytanie: jakie korzyści przyniesie nam zmiana nawyków żywieniowych? Dlaczego to robimy? Odpowiedź na te pytania nada naszym działaniom sens, da nam siłę do wytrwania w postanowieniach nawet w najtrudniejszych momentach. W przypadku rodziców chęć zrzucenia zbędnych kilogramów dla dzieci, aby być dla nich wzorem do naśladowania to może być świetna motywacja do odchudzania! Takie działanie będzie miało obustronne korzyści! Z jednej strony skuteczne odchudzanie poprawi nasze samopoczucie i zdrowie, a z drugiej strony z tego, że czujemy się lepiej skorzystają nasze dzieci! Jeśli nie będą nam dokuczały dolegliwości związane z nadwagą/otyłością (np. depresja, bóle stawów wynikające z większego obciążenia, zmniejszona wydolność fizyczna, problemy z poruszaniem się) to będziemy mieli więcej siły i energii, by w pełni wykorzystywać czas spędzany z dziećmi (zobacz: Przyczyny otyłości - odrzuć wymówki na bok). Bardzo istotną kwestią jest również fakt, że swoim postępowaniem damy przykład naszym dzieciom - jeśli schudniemy i zaczniemy stosować się do zasad zdrowego odżywiania damy im właściwy przykład, co będzie procentować w przyszłości!
Zobacz również: Czego nie jeść aby schudnąć
„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”!
Środowisko rodzinne ma ogromny wpływ na wychowanie dziecka, w tym na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzieci to baczni obserwatorzy, którzy z uwagą przyglądają się naszym działaniom, a następnie bardzo często je powielają. Potwierdzeniem tego faktu mogą być rozmowy pomiędzy dziećmi, w których możemy usłyszeć zwroty używane przez dorosłych, czy popularna zabawa w dom, podczas której dzieci udają dorosłych i świetnie naśladują ich zachowania. Powtarzanie sposobu zachowania się osób dorosłych nie kończy się jednak na zabawach, ale przenosi się również na ważne kwestie, np. na nawyki żywieniowe. Dlatego proces odchudzania i zmiany nawyków żywieniowych pozytywnie odbije się nie tylko na nas, ale także na naszych dzieciach. Trudno bowiem żeby nasze pociechy odżywiały się zdrowo jeśli rodzice tego nie praktykują. Bardzo ważne jest żeby to co mówimy dzieciom miało przełożenie w naszym zachowaniu. W innym przypadku staniemy się w ich oczach mało wiarygodni i trudno będzie nam nakłonić dzieci do zdrowego odżywiania, czy aktywności fizycznej. Jeśli chcemy, by nasze pociechy prowadziły zdrowy styl życia nie wystarczy, że będziemy im mówić, że jest to ważne dla ich zdrowia lub będziemy tworzyć zakazy i nakazy. Jeśli wymagamy czegoś od dziecka powinniśmy wymagać tego również od siebie!
Zobacz również: Dlaczego nie mogę schudnąć
ZDROWY STYL ŻYCIA W RODZINNYM WYDANIU
Co robić, aby dać dziecku dobry przykład i sprawić, że zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna stanie się nawykiem? Jak może wyglądać zdrowy styl życia w rodzinnym wydaniu?
Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej
WSPÓLNE POSIŁKI
To istotny element w kształtowaniu nawyków żywieniowych dziecka. Jest to moment, kiedy dziecko może przekonać się, że spożywamy tak jak ono zdrowe posiłki, że jemy to samo i nie wybrzydzamy. Spożywanie wspólnych posiłków w rodzinnej atmosferze ma również ważny wymiar psychologiczny. Jeśli atmosfera wspólnych posiłków jest przyjemna i podawane są podczas nich zdrowe produkty będzie to miało wpływ na wykształcenie pozytywnych skojarzeń ze zdrową żywnością. Jest to bardzo ważne, ponieważ fakt, że dzieci w przeważającej mierze kojarzą słodycze, dania fast-food z przyjemnymi momentami sprawia, że chętniej sięgają po nie w wieku dorosłych. Zadbajmy, więc by nie pizza, czy hamburgery lecz zdrowe posiłki były źródłem przyjemnych skojarzeń.
WSPÓLNE GOTOWANIE
To okazja do przekazaniu dziecku wiedzy na temat zdrowego żywienia w praktyce. Jest to dobry moment do edukacji poprzez zabawę, zaciekawienie dziecka zdrowymi produktami. Warto, więc następnym razem, gdy będziemy, np. przygotowywać sałatkę na obiad zachęcić dziecko do pomocy w kuchni, a przy okazji poopowiadać mu trochę o tym, jak ważne są warzywa w naszym jadłospisie (czytaj: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki).
Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni
WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
To podobnie jak w przypadku wspólnych posiłków moment, kiedy pokazujemy dziecku, że my również robimy to co one, moment gdy dajemy przykład nie tylko w słowach, lecz także w naszym postępowaniu. Warto zatem oprócz tego, że zapisujemy dziecko na zajęcia sportowe postawić na rodzinną aktywność fizyczną, np. wspólne wycieczki rowerowe, czy rodzinne wyjście na basen.
Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania