• Kategorie
Praca jako dietetyk online? Czy warto?
Data publikacji: 13 czerwca 2016

Obecnie mało kto narzeka na nadmiar wolnego czasu. Życie przyspieszyło i to jest fakt, z którym nie trzeba dyskutować. Efekt? Pacjenci oczekują od swojego dietetyka maksymalnego dopasowania do ich planu dnia. Nie dotyczy to tylko ułożenia indywidualnie dobranego jadłospisu, ale też spotkania twarzą w twarz w gabinecie. Często okazuje się jednak, że dopasowanie terminu wizyty do kalendarza wielu potencjalnych klientów graniczy z cudem. Argumentów jest całe mnóstwo: od pracy na 1,5 etatu, przez regularne treningi, aż po wizytę u dentysty, na którą czeka się nawet kilka tygodni. Można wzruszyć ramionami i powiedzieć „trudno, nie jestem w stanie pracować do nocy - nie mogę dogodzić każdemu” i zrezygnować z klientów, których terminarz spuchł już dawno od obowiązków. Można, ale nie trzeba! Jest na to co najmniej kilka sprytnych sposobów - na przykład praca jako dietetyk online!

Konsultacje dietetyka online – czy to ma prawo się udać?

Jasne! Rozmowy via skype, telefon, lub za pomocą innych aplikacji umożliwiających sprawną komunikację, to już dzisiaj codzienność. Większość z nas regularnie korzysta z tych udogodnień w kontakcie ze znajomymi. Dlaczego więc nie wykorzystać potencjału drzemiącego w Internecie i smartfonie, aby ułatwić życie sobie i swoim klientom? Oczywiście warto pozostać przy możliwości spotkania face to face, ale na pewno należy poszukać bardziej responsywnej alternatywy. Prowadząc pacjenta online oszczędzamy jego czas i pieniądze. Możemy tym samym obniżyć cenę konsultacji lub… więcej zarobić! Dzięki temu wilk jest syty i owca cała, ponieważ komunikacja tego typu ogranicza koszty z obydwu stron. Dietetyk nie musi płacić za kolejną godzinę wynajmu gabinetu, a pacjent nie traci czasu i pieniędzy na transport. Win – win, więc dlaczego nie? Jakość wywiadu żywieniowego jest porównywalna, jadłospis przesyłany na aplikację mobilną nie różni się niczym, a komunikacja może pozostać werbalna. Wystarczy aplikacja do rozmów video, telefon oraz nowoczesne oprogramowanie, dzięki któremu wszystkie niezbędne informacje o pacjencie i jego jadłospisy znajdziesz w jednym miejscu!

Dietetyk online, a jego pacjent – praktyczne porady

Pozwól wybrać swojemu klientowi kanały komunikacji

Niektórym wystarczy tylko email, kolejni lubią nowoczesną technologię i chętnie zainstalują kolejną aplikację mobilną na swoim smartfonie, jeszcze inni docenią video-rozmowę. Bądź elastyczny! Szeroki zakres możliwości na pewno zostanie pozytywnie odebrany.

Przypominaj o sobie i buduj relację

Warto od czasu do czasu wysłać do swojego klienta mniej zobowiązującą wiadomość. Poza dietą w załączniku, alertem o płatności i poproszeniem o nowe pomiary masy ciała i obwodów, warto nawiązać relację. Niezależnie czy działasz przez Internet czy stacjonarnie – to dobra praktyka. Motywacja pacjenta jest wypadkową motywacji wewnętrznej i zewnętrznej, a ta druga niewątpliwie zależy od Ciebie! Dzięki nowoczesnym narzędziom Wasz kontakt nie ograniczy się do godzinnej konsultacji raz na dwa tygodnie. To zawsze działa na korzyść. Pacjent, który darzy dietetyka sympatią, też nie skończy komunikacji na kurtuazyjnym stwierdzeniu, że „dieta wydaje się ciekawa”, lecz zaskoczy Cię wiadomością ze zdjęciem apetycznej owsianki, której nigdy wcześniej nie jadł i o dziwo bardzo mu ona smakuje. Taka wzajemna motywacja do pracy to chyba najprzyjemniejsza część tego zawodu.

Bądź elastyczny, ale wyznacz zasady

Kiedy kontakt z klientem ogranicza się do spotkania w gabinecie i krótkich rozmów telefonicznych, niewiele może Cię zaskoczyć. Jeśli jednak decydujesz się na komunikację za pomocą nowoczesnych technologii, to warto wyznaczyć konkretne zasady np. godziny odpowiadania na wiadomości, maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź, czy też godziny działania telefonu służbowego. Jasno określone ramy współpracy to podstawa dobrej relacji z pacjentem, a dla dietetyka solidne zabezpieczenie balansu między życiem zawodowym, a osobistym.   Podsumowując, dietetyk to nie stomatolog i może z powodzeniem działać online. Na świecie jest 1,5 razy więcej smartfonów niż ludzi, a dostęp do Internetu jest w chwili obecnej niemal tak samo niezbędny do funkcjonowania, jak obecność tlenu w powietrzu, którym oddychamy. Bądź nowoczesnym dietetykiem, pozwól swoim pacjentom łapać Cię nie tylko w gabinecie, ale też wszędzie tam, gdzie funkcjonuje wi-fi. Możesz tym samym pomagać osobom z drugiego końca Polski, a nawet z zagranicy!

Viola Urban

Viola Urban

Dietetyk

Dyplomowany dietetyk, który odnalazł się w wirtualnym świecie. Studowanie żywienia od dawna było jej marzeniem, ale dopiero pod wpływem pracy w innych branżach odkryła, że można łączyć dietetykę, pasję do pracy z ludźmi, kreatywne gotowanie, fotografię, działanie na dużą skalę poprzez media i organizację eventów. Doświadczenie marketingowe zdobyte w pracy …