• Kategorie
Baton Warszawski - zdrowa przekąska?
Data publikacji: Aug. 26, 2016

Baton Warszawski – zdrowa przekąska?
 

Zdrowa przekąska zaprząta głowę rodzicom, nauczycielom, a także uczniom oraz...dietetykom! Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim zaczynają obowiązywać nowe regulacje dotyczące sklepików szkolnych oraz przygotowywanych na stołówkach posiłków. Jak pokazały wcześniejsze doświadczenia, niewiele się zmieni jeśli będą wprowadzane same ograniczenia i zakazy bez odpowiedniej edukacji żywieniowej i zmiany nawyków, które kształtują się przede wszystkim w domu. Choć wiedza o zdrowym żywieniu i wpływie cukru na zdrowie jest także w Polsce na coraz wyższym poziomie, o tym co wyląduje w szkolnym plecaku dziecka (lub biurowej szufladzie dorosłego) najczęściej decyduje jednak… czas. Przygotowanie zdrowych posiłkówi odpowiednie ich zapakowanie na cały dzień, bywa nieraz czasochłonne. Dlatego, jak wiemy z codziennej pracy, zmiana nawyków żywieniowych wymaga nie tylko odpowiedniej edukacji i motywacji, ale także znacznej inwestycji czasu. Nawet jeśli świadomi i ambitni rodzice z początkiem września zaczną wyposażać samych siebie i dzieci w przygotowany w domu, zdrowy prowiant, gdy ich praca nabierze powakacyjnego rozpędu, mogą potrzebować od czasu do czasu szybszych rozwiązań. To samo widzimy wśród naszych pacjentów – gdy po pierwszych tygodniach dieta przestaje być „wielką zmianą” w ich życiu, musi zacząć mieścić się między innymi priorytetami codziennego życia i samodzielne przygotowanie 5 zdrowych posiłków dziennie staje się nie lada wyzwaniem. W odpowiedzi na potrzeby pacjenta, chciałoby się czasem wpleść w jadłospis gotowe produkty, ale gdzie znaleźć takie, których skład nas nie przerazi?  
 

Baton inny niż wszystkie
 

Na polskim rynku obserwujemy prawdziwy wysyp nowych propozycji zdrowych, a często pseudo-zdrowych batonów, które reklamują się jako przekąski fit lub substytuty śniadania. Jednak zdecydowana większość, to czysty cukier połączony z tłuszczem, zagęstnikami, stabilizatorami, konserwantami i dodatkami zapachowymi. Nic, co moglibyśmy z czystym sumieniem zaproponować pacjentowi, jako przekąskę lub w ekstremalnych przypadkach zamiennik posiłku. Szukając produktu naturalnego, bez konserwantów i sztucznych dodatków natknęłam się na „Baton Warszawski”. Ze względu na to, że podsumowanie składu zaskoczyło mnie pozytywnie, w imieniu Kcalmar.pro skontaktowałam się z producentem z prośbą o więcej informacji.

  figa %

Dlaczego Baton Warszawski to zdrowa przekąska?
 

To, co wyróżnia Batony Warszawskie wśród innych produktów tego rodzaju, to wyjątkowo niski poziom cukrów prostych. Baton Warszawski zawiera ich tylko 11-12%. Dla porównania  jeden ze znanych,  tradycyjnych batonów zawiera prawie sześć razy więcej (63%!) cukrów prostych - choć to nie zdziwi żadnego dietetyka. To bardzo istotna różnica, gdyż jak wiemy właśnie nadmiar cukru jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych: nie tylko otyłości i cukrzycy, ale też zaburzeń sercowo-naczyniowych, nadciśnienia i wielu innych. W Polsce żyje ponad 2 mln chorych na cukrzycę, przy czym u znacznej części choroba nie została jeszcze zdiagnozowana, bo nie daje wyraźnych objawów.  
 

"Zdrowe" pułapki na rynku
 

Większość obecnych na naszym rynku tzw. fit batonów reklamowanych jako produkty „bez dodatku cukru” zawdzięcza swój słodki smak dużej zawartości suszonych owoców, zwłaszcza daktyli. Trzeba pamiętać, że suszone owoce mogą zawierać do 66% cukrów, które są podobne do cukru rafinowanego. Kto nie wierzy, niech porówna skład cukrów zawartych w daktylach z czystą sacharozą, czyli białym cukrem, nie bez powodu nazywanym „białą śmiercią”. Daktyle zawierają 50% glukozy, 48% fruktozy i 1% sacharozy oraz minimalne domieszki innych cukrów (dane w tabeli na 100 g). Tymczasem sacharoza, która jest dwucukrem składającym się z jednej cząsteczki fruktozy i jednej cząsteczki glukozy, rozkłada się w przewodzie pokarmowym na dokładnie te same składniki: po połowie glukozy i fruktozy.

 

Cukry proste (np. glukoza czy fruktoza) i dwucukry (np. sacharoza) są nam potrzebne w znacznie mniejszych ilościach niż je obecnie dostarczamy. W przyrodzie występują w niewielkich stężeniach (próbował ktoś dzikiego jabłka?), a nasz metabolizm nie jest przystosowany do radzenia sobie z ich tak ogromnymi ilościami. Jak by nie patrzeć, biały cukier też jest „naturalny”, bo nikt go nie syntetyzuje, tylko  otrzymuje się go np. z buraków albo trzciny cukrowej. Jeśli więc unikamy jedzenia cukru, powinniśmy równie ostrożnie podchodzić do zawartości tzw. cukru „naturalnego” i nie dać się zwieść hasłem „produkt bez dodatku cukru”.Baton Warszawski zawierający tylko 11-12% cukrów prostych może być także spożywany bez szkody nawet przez osoby chorujące na cukrzycę. Dzięki tak niskiemu poziomowi węglowodanów przyswajalnych i niskiemu indeksowi glikemicznemu (IG ok. 32) po spożyciu Batona Warszawskiego organizm dostaje dawkę energii, która wystarczy na długo. Uczucie sytości przedłuża spora ilość błonnika, gdyż jedna porcja zaspokaja nawet ok ¼ dziennego zapotrzebowania. Dodatkowo, na podstawie deklaracji od producenta dowiedzieliśmy się, że taki baton może dostarczyć spore ilości witamin i minerałów. Przykładowo wersja z figą i jagodami goji dostarczy w 1 batonie ponad 107 mg wapnia, 2,5 mg żelaza czy 0,74 mg manganu,  co jak na przekąskę, jest całkiem niezłym źródłem wartości odżywczych. Wszystko to oczywiście z naturalnych składników. Mamy więc smaczny, wartościowy i zdrowy produkt zamknięty w sześćdziesięciogramowym Batonie Warszawskim.  
 

Baton Warszawski - przekąska dla Twojego pacjenta
 

Dla dietetyka baton, jakikolwiek, by nie był, raczej nie będzie stanowił idealnego zamiennika posiłku. Gdyby tak było, zamiast 800 przepisów z możliwością łatwiej edycji w Kcalmar.pro, znaleźlibyście propozycje kilku gotowych rozwiązań. Ale ułatwianie pacjentowi diety, często jest jednym z ważniejszych warunków, by zechciał on jej przestrzegać i nie stracił motywacji po pierwszym tygodniu. Dla mnie Baton Warszawski jest produktem, którego nie wstydziłabym się przedstawić pacjentowi zabieganemu, często podróżującemu, zniechęconemu przygotowywaniem wszystkich posiłków. Może być też kompromisem dla pacjenta, któremu z trudem przychodzi wyeliminowanie z diety słodyczy

. plakat

A jak Wy oceniacie Baton Warszawski? Chcielibyście, by znalazł się w bazie produktów Kcalmar.pro? 

 

Marzena Lamont

Marzena Lamont

Dietetyk

Główny dietetyk serwisu Kcalmar i współautorka oprogramowania Kcalmar.pro; specjalista ds. Zdrowia Publicznego, aktualnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczestniczyła w licznych konferencjach rozpowszechniając wiedzę z zakresu dietetyki, ukończyła dodatkowe kursy poszerzając swoją wiedzę. Jako dietetyk, realizowała program profilaktyki i promocji zdrowia 'Weź sobie zdrowie do …