Jak dietetyk może obniżyć swój podatek dochodowy?
Jeśli jesteś dietetykiem z własną działalnością lub na razie planujesz założyć własną firmę, na pewno zainteresuje Cię w jaki sposób możesz obniżyć swój podatek dochodowy. Przeczytaj nasze wskazówki, by jeszcze więcej zyskać!
Koszty uzyskania przychodu a podatek dochodowy
Celem prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest osiąganie zysku, czyli generowanie przychodów i niskich kosztów. Pociąga to jednak za sobą wysoki podatek dochodowy, stąd przedsiębiorcy pod koniec roku szczególnie gorączkowo poszukują dodatkowych inwestycji, które pozwalają na wykazanie większych kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszą należności podatkowe. Oczywiście nie wszystkie wydatki można „wrzucić w koszty”. Poniżej kilka informacji, jak tego dokonać jeszcze w tym roku!
Koszty dietetyka
Dietetyk prowadzący własną działalność musi pamiętać o kilku zasadach: - wydatek musi być związany z osiągnięciem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła - wydatek nie może zaspokajać osobistych potrzeb podatnika - wydatek nie może być odgórnie wykluczony przez ustawodawcę. Jak zatem interpretować te wytyczne? Wydatki muszą być bezwzględnie związane z działalnością firmy. Dla przykładu, jeśli dojeżdżasz w swojej pracy do klienta – wydatkiem mogą być samochód i paliwo, jeśli prowadzisz sklep internetowy – wydatkiem może być komputer czy abonament za dostęp do sieci. Jak to wygląda w przypadku dietetyka? O tym poniżej.
Inwestycje dla dietetyka
Dietetyk w swojej pracy potrzebuje odpowiedniego gabinetu, który jest jednym z ważniejszych elementów w kreowaniu wizerunku dietetyka, więc koszty z nim związane (wynajęcie, media, remonty) obniżają uzyskany przychód, obniżając tym samym podatek dochodowy. Jako koszty zaliczmy również wyposażenie samego gabinetu – meble, niezbędne narzędzia takie jak laptop, drukarka, program do obsługi pacjentów i układania jadłospisów. Drobny poczęstunek dla pacjentów oczekujących na wizytę, prasa (branżowa!), fartuch dla dietetyka czy inwestycja we własną edukację (szkolenia, konferencje). Wszystko to może stanowić koszt uzyskania przychodu. Więcej o tworzeniu własnej działalności i jej finansowaniu pisaliśmy tutaj.
Jak zaoszczędzić przez inwestycję?
Niewątpliwie program taki jak Kcalmar.pro, który pozwala na tworzenie i rozbudowę kartotek pacjentów, tworzenie jadłospisów i przesyłanie ich do aplikacji internetowej czy mobilnej jest podstawowym narzędziem pracy dietetyka. Błyskawiczne tworzenie własnej bazy potraw, stały dostęp do kreatora jadłospisów z każdego urządzenia podłączonego do Internetu i wydruk żywieniowego harmonogramu w estetycznej formie z własnym logo, to możliwości jakie daje Kcalmar.pro po wykupieniu licencji. A możemy zdecydować się na różne okresy: miesięczny, trzy miesięczny, półroczny, roczny i dwuletni. Opłacony dostęp, potwierdzony fakturą, można rozliczyć, zwiększając tym samym kwotę poniesionych kosztów. Możemy zatem jeszcze w tym roku obniżyć koszty uzyskania przychodu wykupując licencję na kolejny rok czy dwa lata. Taka inwestycja to wydatek, który przyspieszy pracę dietetyka (i pozwoli w tym czasie przyjąć kolejnych pacjentów). Jest to również inwestycja, która obniży nasz podatek dochodowy!