• Kategorie
Dotacje dla firm – skąd uzyskać środki na rozpoczęcie działalności dietetycznej?
Data publikacji: Dec. 5, 2016

Dotacje dla firm – skąd uzyskać środki na rozpoczęcie działalności dietetycznej?
 

Wejście na rynek pracy to dla nas wszystkich niemały stres. Wątpliwości dotyczą wielu aspektów: własnej wiedzy, doświadczenia, branżowej konkurencji, formy prawnej otwieranej działalności, czy inwestycji w niezbędne wyposażenie. Tutaj z pomocą przychodzą Urzędy Pracy i inne instytucje, które chętnie wspierają nowe inicjatywy licznymi programami, szkoleniami i funduszami. Niezwykle przydatne są dotacje dla firm, dzięki którym dietetyk będzie miał możliwość założyć swój własny gabinet.  
 

Nowy gabinet, czego potrzebujemy?
 

Rozpoczynając swoją działalność dietetyk musi być przygotowany na kilka wydatków. Wynajęcie odpowiedniego lokalu, przystosowanie go do wizyt pacjentów, umeblowanie, czy zakup sprzętu i oprogramowania to poważna inwestycja na start (więcej o wyposażeniu gabinetu dietetyka przeczytasz we wpisie "Jak wyposażyć gabinet dietetyka?"). To ile środków musimy zgromadzić myśląc o własnej działalności, zależy oczywiście od wielu zmiennych, zazwyczaj jednak są to wydatki sięgające kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście dietetyk może wyposażyć gabinet w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć te koszty. Jednak pełni dietetycznej wiedzy i zapału możemy nie doczekać się pacjentów, odstraszając ich nieestetycznym lokalem, czy brakiem podstawowych urządzeń. Jak zatem budować obraz profesjonalisty w każdym elemencie i nie zrujnować przy tym całego majątku? Otóż warto rozejrzeć się za dodatkowymi możliwościami finansowania, na przykład ze środków unijnych, czy urzędów pracy.  
 

Dotacje dla firm – czym są i dla kogo?
 

Dotacje dla firm to zazwyczaj bezzwrotne i nieodpłatne pomoce finansowe, które są udzielana przedsiębiorcom, spełniającym określone warunki danego projektu. Takie działanie ma na celu ułatwienie wejścia na rynek pracy, motywowanie do założenia własnej działalności gospodarczej, czy  wspieranie nowatorskich inicjatyw. O środki z urzędów pracy mogą starać się osoby, które od 3 miesięcy (lub krócej) posiadają status bezrobotnego - w tym celu należy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Z takiej możliwości skorzystać mogą studiujący w trybie wieczorowym i zaocznym, jednak studenci „dzienni” już nie. Kolejny warunkiem jest to, że w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku dana osoba nie prowadziła działalności gospodarczej ani nie odmówiła propozycji przyjęcia zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego. Jednak prowadzenie działalności wcześniej może być nawet dodatkowym atutem, wskazującym na zdobyte doświadczenie! Bezrobotni ubiegający się o dofinansowanie nie mogą również być karani za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku, a w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku nie otrzymały dofinansowania lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.  
 

Jak uzyskać dotacje dla firm?
 

Osoby, które spełniają powyższe wymagania muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze tego typu projekty w urzędach pracy są „aktywne” i musimy czekać, aż pojawią się nowe środki. Dodatkowo same formalności zajmują minimum miesiąc, a nierzadko trwa to znacznie dłużej. Z drugiej strony finansowe wsparcie rzędu kilkunastu tysięcy jest tego warte :) Należy pamiętać, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisując umowę z urzędem pracy musimy mieć poręczycieli, którzy zagwarantują zwrot całej kwoty, jeśli z tej umowy się nie wywiążemy. Składając podanie musimy również przedstawić dokładny biznesplan. Choć nie wszystkie urzędy tego wymagają, warto zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dodatkowo taka chłodna kalkulacja pozwoli lepiej opracować strategię prowadzenia przyszłego przedsiębiorstwa. Wszystkie dokumenty poświadczające własne umiejętności i zdobytą wiedzę będą z pewnością bardzo cenne, w kontekście starania się o dotacje dla dietetyków. Rolą urzędników jest ocena czy Twoja działalność ma szanse na utrzymanie i rozwój, dlatego pokaż im, że znasz się na swojej branży.  
 

Ile i skąd mogę otrzymać środki finansowe?
 

Wielu z Was z pewności zastanawia się, ile pieniędzy można w taki sposób otrzymać. Wysokość środków z urzędu pracy jest ściśle określona i uzależniona od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ostateczna kwota zazwyczaj waha się w granicach 16 – 25 tysięcy złotych, jednak więcej informacji uzyskamy w lokalnych oddziałach urzędów pracy. Waszym dodatkowym atutem w oczach urzędników, którzy rozpatrują wnioski, będzie z pewnością wkład własny. Co do zasady nie jest to wymagane, warto jednak wykazać własne środki finansowe lub na przykład własne wyposażenie biura. Sięgając po dotacje dla dietetyków z urzędu pracy niestety wykluczamy możliwość skorzystania z podobnych form finansowania z innych źródeł. Możemy jednak ubiegać się o wsparcie w formie na przykład refundacji kosztów wyposażenia czy doposażenia stanowiska pracy. Kolejną opcją są dotacje unijne, tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i w zależności od programu, musimy spełnić określone wymogi ze względu na rodzaj działalności, sposób finansowania czy lokalizację. Gra jest jednak warta świeczki, a to, że są one nieco bardziej skomplikowane nie powinno odstraszać.  
 

Podsumowanie
 

Czy takie środki są wystarczającym wsparciem na uruchomienie własnego gabinetu dietetycznego? Wszystko zależy od sposobu w jaki to zrobimy, z pewnością jednak, jest to wsparcie odczuwalne i dające pewien bufor bezpieczeństwa w tym krytycznym momencie wchodzenia na rynek pracy. Same wymagania stawiane wobec starających się o dotacje nie są też zbyt rygorystyczne, a czas oczekiwania na środki stosunkowo krótki. Należy jednak pamiętać, że mamy niewiele czasu na wydanie przyznanego dofinansowania (30 dni od wpłynięcia na konto), dlatego warto przygotować wcześniej plan działania i kupowania :)   Dietetyku, jeśli szukasz pomocy ubiegając o dotacje – chętnie pomożemy i przygotujemy specjalną, indywidualną ofertę łączoną zarówno na program Kcalmar.pro (nawet na 5 lat dostępu!) jak i na analizatory Tanita.  Wiemy jak spełniać wymagania stawiane przez urzędy pracy! Wprowadź swój numer w poniższym linku, a w ciągu 28 sekund połączysz się z naszym specjalistą i dopytasz o dotacje dla dietetyków: https://cpnow.me/d/7vZg"

Michał Płecha

Michał Płecha

Dietetyk

Absolwent dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz... prawa UMCS w Lublinie. Autor tekstów popularnonaukowych, uczestnik i współorganizator licznych szkoleń i konferencji z zakresu dietetyki. Praktyki pobierał m.in. w Akademii Dietetyki Sportowej w Gdańsku czy klubie piłkarskim Legia Warszawa. Przez prawie 3 lata zawodowo związany z Kcalmar.pro. Instruktor Polskiego Związku Lekkiej …