• Kategorie
Konferencja żywieniowa Food Forum: Leczenie i dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych - relacja dietetyka
Data publikacji: June 20, 2017

Konferencja żywieniowa Food Forum: Leczenie i dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych - relacja dietetyka

W dniu 20.05.2017 roku w Sali Multikina Złote Tarasy w Warszawie, z częścią ekipy Kcalmar.pro mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji Leczenie i dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych, zorganizowanej przez Food Forum - czasopismo o zdrowym odżywianiu . Prelekcję wygłosili doktorzy nauk biologicznych, medycznych oraz dietetycy.

Konferencja żywieniowa Food Forum - Skrót ze spotkania

Konferencję otworzyła redaktor naczelna Food Forum Karolina Zientarska-Łaciak, która przywitała gości i przedstawiła prelegentów. Na początek głos zabrała Daria Ładocha – blogerka i trenerka żywieniowa, która tytułem wstępu podkreśliła ważność Konferencji.

Alergia i nietolerancja pokarmowa w postępie cywilizacyjnym

I panel rozstał rozpoczęty wykładem inauguracyjnym, który wygłosili dr n. biol. Patrycja Szachta oraz Łukasz Sieńczewski zaczynając w części 1 tematem – „Czy alergia i nietolerancja pokarmowa to przeciwieństwo chorób autoimmunologicznych”. Został podkreślony problem alergii i nietolerancji, jako chorób cywilizacyjnych, które są związane z ogólnym postępem, uprzemysłowieniem oraz zmianą stylu życia. Ten ostatni czynnik doprowadził do zmniejszenia ekspozycji organizmu człowieka na obecność bakterii, pasożytów i wirusów. Zostały tu przedstawione ciekawe badania dowodzące, iż mniejsza zachorowalność na choroby zakaźne jest powiązana ze wzrostem chorób alergicznych i autoimmunologicznych. Poruszony został temat różnicy między równowagą Th1:Th2 i jej brakiem.

Nadwrażliwości pokarmowe u sportowców

W części 2. dr n. biol. Patrycja Szachta oraz Łukasz Sieńczewski przedstawili problemy gastryczne i nadwrażliwości pokarmowe u sportowców. Okazuje się, iż umiarkowany sport jest jak najbardziej wskazany dla każdego z nas, natomiast sport wyczynowy bardzo często powoduje zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Ten problem jest szczególnie istotny wśród triatlonistów i biegaczy. Został nakreślony odpowiedni program żywieniowy, który będzie zapobiegał powstawaniu takowych skutków ubocznych.

O nietypowych objawach Celiakii

Następny wykład wygłosił dr n. med. Wojciech Marlicz dotyczący przeglądu nietypowych objawów celiakii. Okazuje się, iż w ówczesnych czasach zachorowalność na celiakię wzrasta szczególnie wśród osób dorosłych, choć w powszechnej świadomości choroba ta została uznana za chorobę dzieci. Tu znów, jeśli chodzi o wzrost zachorowalności winna jest zmiana naszego stylu życia, w tym wysoko przetworzona żywność. Wiadomym jest, iż podstawą diety w chorobie trzewnej jest eliminacja glutenu, niestety okazuje się, że co trzecia osoba z tą chorobą nie stosuje się do zaleceń.

Całkowite wyłączenie glutenu - na co uważać?

Kolejną prelekcję rozpoczęła mgr Iwona Wierzbicka - była ona kontynuacją poprzedniego wykładu, ponieważ został przedstawiony temat, – „Na co uważać w przypadku całkowitego wyłączenia z diety produktów zawierających gluten”. Prelegentka podkreśliła problemowość jadania posiłków „u mamy”, kiedy nie możemy kontrolować składu jadalnych potraw. Kiedy choć jedna osoba w domu jest na diecie bezglutenowej, cała rodzina powinna zastosować się do takiej diety, aby całkowicie wyeliminować gluten.

Pacjent z chorą tarczycą

II panel rozpoczęła dr n. med. Magdalena Krzyczkowska-Sendrakowska opisując prawidłową diagnozę i prowadzenie pacjenta z chorobami tarczycy (w tym Hashimoto). Podczas wykładu zostały przedstawione objawy tych chorób oraz jak bardzo mogą one obniżać, jakość życia. Wykład wywołał wzmożoną dyskusję i falę pytań. Długo po wygłoszonym wykładzie dr n. med. Magdalena Krzyczkowska-Sendrakowska odpowiadała jeszcze na pytania w kuluarach.

Mikrobiota a choroby neurodegeneracyjne

Następny wykład poprowadziła dr n. medycznych Karolina Skonieczna-Żydecka, która omówiła temat mikrobioty jelitowej w chorobach neurodegeneracyjnych, neurorozwjoywch i zaburzeniach psychicznych. Zostały przedstawione wyniki badań dowodzące, iż kompozycja mikrobioty jelitowej ma wpływ na strukturę i funkcje obszarów mózgowia, które odpowiadają za kontrolę emocji, aktywności ruchowej i procesów poznawczych.

mikro

Zaburzenia płodności - leczenie i dieta

Podczas ostatniej sesji mgr Dominika Gier przedstawiła chorobę Hashimoto, jako problem z płodnością, dr n. med. Angelika Kargulewicz omówiła temat leczenia i dietoterapii w niepłodności i nadwadze, a dr n. med. Agata Juruć scharakteryzowała psychologiczne aspekty zaburzeń płodności.

Nagrody od Food Forum i Kcalmar.pro

Konferencja żywieniowa Food Forum okazała się świetnym miejscem na poszerzenie swojej wiedzy od doświadczonych dietetyków i lekarzy. Co więcej, była również okazją do rozmowy i dyskusji w kuluarach ze znanymi prelegentami. Podczas konferencji odbyło się kilka konkursów, gdzie można była wygrać m. in. prenumeratę Food Forum. nagrody Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy i My nie zorganizowali konkursu dla uczestników konferencji. Wystarczyło wykazać się kreatywnością! Nagrodziliśmy najlepsze odpowiedzi bonami Kcalmar.pro o wartości kolejno 1000zł, 2000zł i 3000zł. Kilka odpowiedzi poza podium wyróżniliśmy dodatkowo, gdzie nagrodą były nasze certyfikowane szkolenia Instytutu Edukacji Żywieniowej. CERTYFIKOWANE    

Agata Przytuła

Agata Przytuła

Dietetyk

Licencjonowany dietetyk- swój tytuł zdobyła na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Miłośniczka zdrowego odżywiania opartego na prawidłowych nawykach żywieniowych. Na co dzień łączy pracę doradcy klienta w Kcalmar.pro wraz ze studiami. W dietetyce szczególnie interesuje ją dietetyka kliniczna. Dodatkowo szkolenia i konferencje cały czas pogłębiają jej wiedzę, dlatego chętnie bierze w …