• Kategorie
Probiotyki – zbędny suplement czy panaceum na wszystko? - relacja ze szkolenia
Data publikacji: July 10, 2018

Probiotyki – zbędny suplement czy panaceum na wszystko? - relacja ze szkolenia
 

W dniu 19 czerwca 2018 o godzinie 19:00 odbyło się szkolenie pt. Probiotyki – zbędny suplement czy panaceum na wszystko?, które prowadziła Anna Bartnicka w ramach II cyklu szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej zorganizowanych przez Kcalmar.pro.

Prelegentka – mgr Anna Bartnicka, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (analityka medyczna), obecnie w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Interesuje się głównie mikroflorą jelitową i jej znaczeniem w zdrowiu i chorobie oraz probiotykoterapią.

 

Mikrobiota jelitowa
 

Prelegentka wyjaśniła czym jest mikrobiota jelitowa (zespół  mikroorganizmów takich jak np.  grzyby, wirusy zamieszkujące przewód pokarmowy). Dowiedzieliśmy się też istotnych informacji o przewodzie pokarmowym. Pani A. Bartnicka wymieniła i omówiła czynniki, które chronią wrażliwe środowisko wewnętrzne od środowiska zewnętrznego. Barierę ochronną tworzą niskie pH soku żołądkowego, enzymy proteolityczne, lizozym, laktoferyna, defensyny, śluz, sIgA (secretory IgA), fizjologiczna mikrobiota jelitowa. Dowiedzieliśmy się też jaką rolę odgrywa bariera jelitowa – odżywczą, ochronną, immunologiczną. Co ciekawsze mikrobiotę, ale też dojrzewanie nabłonka jelitowego i nasze zdrowie programuje pierwsze 1000 dni liczone od momentu poczęcia! Prelegentka podkreśliła, iż bez prawidłowej mikrobioty nie ma sprawnie działającego organizmu. Podała główne jej funkcje (układ pokarmowy, metabolizm ogólnoustrojowy, układ immunologiczny, układ nerwowy) oraz czynniki, które ją niszczą (dieta, leki, infekcje, choroby, środowisko, alkohol, stres, toksyny, antybiotyki). Omówiła także zagadnienie dysbiozy.

 

Metody modyfikacji mikrobioty
 

W ostatnim czasie probiotyki cieszą się ogromną popularnością wielu dziedzinach medycyny. Dlatego tez zdaniem prelegentki dietetyk powinien mieć wiedzę na ten temat, by pomóc pacjentowi borykającemu się z chorobą czy schorzeniem. Wymieniła i omówiła, w jaki sposób i za pomocą jakich elementów możemy modyfikować mikrobiotę. Wyróżniamy więc: prebiotyki, probiotyki, synbiotyki, żywność funkcjonalną i transfer mikrobioty kału. Poznaliśmy definicje, informacje o szczepozależności, postaciach probiotyków, o dawce i jej znaczeniu, jakości i skuteczności klinicznej preparatów probiotycznych. Według Anny Bartnickiej modulowanie mikrobioty jelitowej powinno być nowym podejściem terapeutycznym w profilaktyce szeregu chorób (ALE Z ROZWAGĄ).

 

Idealny probiotyk?
 

Prelegentka wymieniła cechy idealnego probiotyku (np. ludzkie pochodzenie, oporność na działanie kwasu solnego i żółci, produkcja substancji przeciwdrobnoustrojowych) oraz podała przykłady najczęściej stosowanego (bakterie wytwarzające kwas mlekowy: z rodzaju Lactobacillus, z rodzaju Bifidobacterium oraz grzyby drożdżopodobne: z rodzaju Saccharomyces boulardii). Dodała też, iż ważne jest rozróżnienie: rodzaju,  (np. Latobacillus, Bifidobacterium), gatunku (L. Rhamnosus) i szczepu (L. rhamnosus ATCC 53103).

 

Wskazania do probiotykoterapii i bezpieczeństwo stosowania
 

Prelegentka wymieniła i omówiła wskazania do stosowania probiotyków. Znalazły się tu: biegunka infekcyjna, biegunka poantybiotykowa, biegunka podróżnych, eradykacja Helicobacter pylori, Zespół Jelita Nadwrażliwego (IBS), nieswoiste zapalenia jelit (IBD), alergia, inne zastosowania m.in.  otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca. Poznaliśmy też przeciwwskazania, potencjalne działania niepożądane. Dowiedzieliśmy się o grupach ryzyka, bezpieczeństwie stosowania oraz aktualnych wytycznych co do dawek probiotyku. Pani Anna wymieniła też listę rekomendowanych probiotyków i składniki terapii mikrobiologicznej.

 

Analiza przypadku...
 

Prelegentka przedstawiła przypadek mężczyzny (41 lat, z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego od 5 lat, częstymi biegunkami, nawracającymi infekcjami, kamica nerkową, zmianami na skórze twarzy, klatki piersiowej oraz na nogach) oraz kobiety (46 lat, problemy z wypróżnianiem, wzdęcia, bóle brzucha, BMI 26,5, waga: 68 kg, 160 cm, chroniczne zmęczenie, stany depresyjne), u których z powodzeniem zastosowano probiotykoterapię i plan żywieniowy.

 

Opinia dietetyka
 

Szkolenie było bardzo interesujące. To ponad dwu-godzina dawka wiedzy potrzebnej każdemu dietetykowi. Anna Bartnicka po prezentacji odpowiadała na pytania uczestników, żebyśmy w pełni mogli zgłębić temat. Gorąco polecam szkolenia Instytutu Edukacji Żywieniowej Kcalmar.pro.

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …