• Kategorie
Szkolenie z Moniką Gackowską w Kcalmar.pro – relacja dietetyka
Data publikacji: July 31, 2018

Szkolenie z Moniką Gackowską w Kcalmar.pro – relacja dietetyka
 

W dniu 17 lipca 2018 o godzinie 19:00 odbyło się szkolenie „Endometrioza i PCOS – zalecenia  diagnostyczno-żywieniowe”, które poprowadziła Monika Gackowska w ramach II cyklu szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej, zorganizowanego przez Kcalmar.pro.

Nagranie jest cały czas dostepne tutaj

 

Monika Gackowska – znana osobowość w świecie polskiej dietetyki
 

Monika Gackowska to absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy na kierunkach: dietoterapia, żywienie w sporcie oraz analityka medyczna. Ukończyła wiele kursów na temat żywienia w sporcie i dietocoaching. Obecnie studentka na Functional Medicine University w Stanach, wykładowca akademicki, prelegentka na konferencjach medycznych i żywieniowych oraz autorka artykułów. Prowadzi Centrum Dietetyki Funkcjonalnej w Bydgoszczy, opierając się na podejściu medycyny funkcjonalnej (przyczynowe, a nie skutkowe leczenie chorób) oraz evidence – based medicine. Specjalizuje się w chorobach autoimmunizacyjnych oraz metabolicznych.

 

Policystyczne jajniki i endometrioza – kryteria diagnostyczne i badania laboratoryjne, które należy wykonać
 

Monika Gackowska poinformowała jakie podstawowe badania należy wykonać w ocenie gospodarki hormonalnej.

 

Wątroba – ważny narząd w odniesieniu do funkcji endokynologicznych
 

Prelegentka mówiła o estrogenach całkowitych w surowicy,  które metabolizuje wątroba. Podkreśliła rolę tego narządu i prawidłowej diety, by utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu oraz jak bardzo wpływa na funkcje endokrynologiczne.

 

Progesteron i estrogeny – skutki zaburzonego wydzielania hormonów
 

Podwyższony progesteron może świadczyć o guzach wytwarzających estrogeny, ciąży, ginekomastii, zaś obniżony m.in. o niewydolności jajników, autoimmunologicznym zapaleniu jajników, pierwotnej niedoczynności jajników czy menopauzie.

Prelegentka przedstawiła także skutki niskiego progesteronu, do których należą: brak miesiączki, poronienie zagrażające, śmierć płodu, zatrucie ciążowe, agenezja gonad.

Skutki wysokiego estrogenu? Należą do nich m.in. przyrost masy ciała, insulinooporność, niedoczynność tarczycy. Dominacja estrogenów daje objawy takie jak: tkliwość piersi, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, zmiana nastroju depresja, zaparcia, wzdęcia, retencja wody, dotkliwy PMS, uderzenia gorąca, endometrioza.

 

AMH jako jeden z najlepszych wskaźników oceny płodności
 

Dowiedzieliśmy się też o estradiolu, testosteronie, folitropinie (FSH), lutropinie (LH), inhibinach A i B oraz hormonie antymüllerowskim (AMH, Anti-Müllerian Hormone) - kiedy badać, jak odczytać wyniki. Jest to nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej, dotyczy oceny płodności kobiet na podstawie wyników badań hormonu antymüllerowskiego. Prelegentka dodała, iż według najnowszy badań naukowych hormon AMH jest jednym z najlepszych wskaźników pozwalającym przewidzieć skuteczność metod wspomaganego rozrodu.

 

SHGB jako ocena dawki hormonów tarczycy przy niedoczynności
 

Kolejnym parametrem, na który zwróciła uwagę Monika Gackowska jest SHBG (ang. sex hormone binding globulin) – białko wiążące hormony płciowe, syntetyzowane w wątrobie. Bierze ono udział w transporcie hormonów płciowych (testosteron, estradiol) we krwi. Prelegentka przedstawiła zakresy norm, objawy podwyższonego i obniżonego SHGB. Omówiła też związek SHGB z problemi z tarczycą oraz kwestią ryzyka  rozwoju cukrzycy II. Poinformowała też o czynnikach wpływających na wzrost SHGB oraz radziła, w jaki sposób obniżyć i jak je podnieść. Bardzo cenne okazały się informacje, o tym w jakich dniach cyklu badać poszczególne hormony.

 

Endometrioza – filary diety i pomocna suplementacja
 

Prelegentka przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące endometriozy. Poinformowała, gdzie najczęściej lokalizuje się, jakie są jej objawy, etiologia oraz jak diagnozować chorobę. Wymieniła też czynniki wpływające na rozwój choroby – infekcyjne, środowiskowe – kosmetyki, chemia itp. oraz reaktywne produkty. Okazała się, że stan zapalny nasilają kwasy tłuszczowe typu trans. Monika Gackowska podała też 10 produktów dla kobiet z endometriozą i zaprezentowała przykładowy jadłospis. Podkreśliła ważne filary diety: pokarmy przeciwzapalne, wsparcie wątroby, optymalizację trawienia, usunięcie xenohormonów. Zwróciła także uwagę na suplementację, wymieniając konkretne produkty.

 

Studium przypadku – jak kształtuje się obraz prawdziwego pacjenta?
 

Na szkleniu został omówiony problem endometriozy i PCOS na przykładach dwóch kobiet. Pierwsza z nich w wieku 32 lat z endometriozą, zaburzonym funkcjonowaniu układu pokarmowego  oraz problemem z poczęciem. Druga kobieta w wieku 31 lat to przypadek PCOS oraz trądziku. Mieliśmy okazję zobaczyć jak prezentują się wyniki takich osób, jak powinno wyglądać ich żywienie (3-dniowa propozycja jadłospisu) oraz suplementacja.

Prelegentka poruszyła też zagadnienie skuteczności diety wegetariańskiej w przypadku PCOS oraz endometriozy. A to tylko niektóre z zagadnień, o których opowiadała Monika…

 

Opinia dietetyka
 

Szkolenie było pełne ciekawych i nowych informacji. To dwie i pół godziny praktycznej wiedzy dla dietetyka oraz innych specjalistów, współpracujących z pacjentkami ginekologicznymi. Endometrioza i PCOS coraz częściej przekładają się na zaburzenia płodności u kobiet dlatego warto zapoznać się z zasadami żywienia i procesem diagnostycznym dotyczącym tych problemów. Szczególnie, że objawy (nie tylko niepłodność) znacznie pogarszają jakość życia pacjentek. Gorąco polecam szkolenia IEŻ!

 

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …