• Kategorie
Marketing online w gabinecie dietetyka - daj się znaleźć w Internecie
Data publikacji: April 3, 2020

W dobie epidemii koronawirusa wiele osób musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której główną rolę odgrywa komunikacja za pośrednictwem stron internetowych, social mediów i innych. W tych realiach znaleźli się także dietetycy, którzy przeprowadzają konsultacje online. Jak zatem sprawić, by gabinet wciąż dobrze funkcjonował i był widoczny w sieci dla potencjalnych pacjentów? W poniższym artykule postaram się nakreślić ścieżkę działań, które należy wykonać, by zaistnieć w Internecie.

"Wejdź w buty" pacjenta

Na samym początku musisz "wejść w buty” Twojego potencjalnego pacjenta. Wyobrazić sobie, jakie działania wykona, zanim odnajdzie Twój numer telefonu i umówi się na wizytę, zechce rozpisać dietę, czy po prostu zasięgnąć konsultacji.

Ale po kolei.

Scenka rodzajowa. Agnieszka postanowiła, że przejdzie na dietę. "Tak, to jest ten moment, gdy muszę schudnąć. Znajdę odpowiedniego dietetyka, który ułoży mi jadłospis” - pomyślała.

Włączyła przeglądarkę internetową i wpisała w okno wyszukiwania - "dobry dietetyk Lublin”. Weszła w pierwszy wynik wyszukiwania. Zapoznała się ze stroną główną. Przeczytała, w jakiej dziedzinie specjalizuje się dietetyk. Po chwili pojawił się numer kontaktowy do rzeczonego specjalisty. W związku z tym, że witrynę przeglądała ze swojego smartfona, to nacisnęła przycisk "Zadzwoń" i umówiła się na wizytę.

Po kilku miesiącach współpraca zakończyła się sukcesem. Agnieszka, chciała podziękować dietetykowi i zostawić opinię na temat jego usług. Zrobiła to na Facebooku, a także w miejscu, gdzie znalazła mapkę i adres gabinetu.

Praca zdalna

Dietetycy, którzy swoją pracę opierali przede wszystkim na fizycznych wizytach gabinecie, znaleźli się teraz w całkowicie nowej sytuacji. Wymaga to adaptacji do nowych warunków i zmaksymalizowania efektywności ich pracy. W tym artykule postaram się pokazać, jak współczesne narzędzia mogą wesprzeć dietetyków w ich pracy, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki aktualnej sytuacji w kraju. Dostaniesz ode mnie kompletną instrukcję działań online dla dietetyka.

 

Słowa kluczowe

Słowa KluczoweTo nic innego, jak na przykład: "dobry dietetyk Lublin”, "układanie jadłospisów”, czy "dietetyk online”. Dokładniej są to frazy, które wpisują użytkownicy Internetu, wyszukując treści i po nich trafiają na strony internetowe.

Dlatego warto przed wszelkimi działaniami marketingowymi w sieci, przygotować bazę 20-30 słów kluczowych, które później będziemy wykorzystywać w komunikacji. Pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób je znaleźć i sprawdzić częstotliwość ich wpisywania przez użytkowników?

W sieci dostępny jest szereg darmowych narzędzi. Oto niektóre z nich:

 • Planer Słów Kluczowych - narzędzie od Google, które jest dedykowane reklamom Google Ads, ale można je również wykorzystywać, nie uwzględniając działań płatnych.
   PRZETESTUJ 

   
 • Answer The Public – narzędzie, które dla dowolnego zapytania tworzy różne konfiguracje frazy głównej. Przykładowo, jeśli będziemy chcieli zbadać frazę "dietetyk online”, to Answer The Public może podpowiedzieć, że najczęściej wpisywaną frazą jest "jak znaleźć dietetyka online”. Ważne: aplikacja jest darmowa do 5 zapytań dziennie.
   PRZETESTUJ 
 • Ubersuggest – aplikacja jest jedną z części projektu stworzonego przez influencera w dziedzinie marketingu internetowego – Neila Patela. Narzędzie działa na bardzo podobnej zasadzie, jak Planer Słów Kluczowych, a wartością dodaną jest to, że możemy dodatkowo śledzić, w jakim okresie dana fraza występowała najczęściej.
   PRZETESTUJ 

Strona internetowa

wyszukiwarka GoogleW tym momencie warto zaznaczyć, że sporym nadużyciem byłoby, gdyby w jednym akapicie wytłumaczono - "jak założyć stronę internetową?”. Na to nie wystarczyłby jeden artykuł, ani dwa, pewnie też nie trzy. Dlatego przeczytasz tutaj, jakie podstawowe elementy powinna zawierać witryna i na czym w pierwszej kolejności należy się skupić optymalizując stronę. 

Znaczniki meta title i meta description, czyli tytuł i opis strony. To właśnie tytuł jest najistotniejszym i... najczęściej zaniedbywanym elementem w podstawowych działaniach dotyczących pozycjonowania strony.

W tytule należy użyć m.in. wcześniej opracowanych słów kluczowych. Zaleca się także, by meta title zawierał się w 70 znakach ze spacjami. Np.: Jan Kowalski – dietetyk kliniczny. Żywienie w chorobach dietozależnych  (70 znaków ze spacjami).

Opis (meta description) nie jest już tak ważny, ponieważ nie wpływa na pozycjonowanie strony, jednakże warto w nim zastosować język korzyści oraz nawołanie do działania (ang. Call to action). Ważnym czynnikiem w tworzeniu description jest wzmocnienie własnej marki. Jeśli w tytule użyłeś własnej godności, a więc np. "Jan Kowalski – dietetyk...”, a twoja domena ma adres http://jankowalskidietetyk.pl, to w opisie podkreśl swoją wartość i powtórz, że nazywasz się Jan Kowalski, np.: "Jestem dietetykiem klinicznym i nazywam się Jan Kowalski. Pomagam w dietoterapii chorób dietozależnych: cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego. Wejdź na stronę i umów się na wizytę!”.

Pamiętaj, że każda podstrona ("O mnie”, "Cennik”, "Oferta”, "Kontakt”) powinna mieć swój indywidualny tytuł i opis.

W tej sytuacji warto skorzystać z narzędzia - rozszerzenia do przeglądarek Mozilla Firefox lub Google Chrome, a jest to SERP Preview Tool. To wtyczka poglądowa, w której można sprawdzić obecny title i description, daje także możliwość przygotowania nowych treści. Ważne: w narzędziu nie zapisujemy na stałe zmian, tutaj tylko projektujemy nowe teksty.

SERP Previer Tool

Link: bit.ly/Zainstaluj-w-przeglądarce

Wizytówka Google Moja Firma

Jeśli chcesz, żeby Twój gabinet znalazł się na Google Maps, to niezbędna będzie Wizytówka Google Moja Firma. By zacząć przygodę z tym google’owskim narzędziem, należy wejść w: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ i w prawym górnym rogu wybrać "Zarządzaj teraz”.

Zostaniesz przeniesiony do panelu logowania, gdzie wymogiem jest posiadanie konta w Google. Po wpisaniu adresu mailowego i hasła zastanów się nad nazwą, jaką wprowadzisz w pole "Wpisz nazwę swojej firmy”. Warto w tej sytuacji przypomnieć sobie, jaki tytuł nadałeś stronie internetowej i spojrzeć na listę fraz kluczowych. Biorąc pod lupę omawiany przykład, wystarczającym tytułem Wizytówki będzie: "Jan Kowalski – dietetyk kliniczny”. W kolejnych krokach wybierasz z rozwijalnej listy kategorię Twojej działalności, określasz lokalizację gabinetu, wybierasz także, czy świadczysz usługi w innych lokalizacjach niż Twój gabinet, podajesz numer telefonu i adres strony (jeśli ją posiadasz).

Po zakończeniu rejestracji musisz aktywować Wizytówkę. To system zdecyduje, jakie formy weryfikacji zostaną Ci przydzielone, mogą to być: tradycyjną pocztą lub SMS.

Po wyborze sposobu aktywacji Wizytówki przeniesiesz się do panelu głównego, gdzie najważniejszą rolę odegra zakładka "Informacje”. To tam możesz zmienić nazwę firmy, jeśli uznasz, że jest niewłaściwa. Dodatkowo wyedytujesz:

 • Obsługiwane obszary
 • Godziny otwarcia
 • Zamknięcie firmy w dni świąteczne
 • Numer telefonu
 • Skróconą nazwę firmy
 • Adres strony internetowej
 • Usługi, które świadczysz
 • Produkty, które sprzedajesz
 • Najważniejsze atrybuty (to system zdecyduje, jakie możesz wybrać)
 • Opis firmy (do wykorzystania 750 znaków ze spacjami)
 • Data otwarcia firmy
 • Zdjęcia w wizytówce

Im więcej elementów uzupełnisz w Wizytówce, tym cenniejsza staje się dla Google’a, dzięki czemu wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania. Przez "wyżej”, rozumiemy także wyprzedzenie konkurencji.

Podsumowanie

Wspomniany efekt synergii może posłużyć za doskonałe podsumowanie działań dietetyka w sieci. Tworząc frazy kluczowe, stronę internetową, wizytówkę Google Moja Firma, czy fanpage w social mediach, należy zachować pewną konsekwencję.

Spójny przekaz informacji spowoduje, że Twój gabinet będzie częściej wyszukiwany w sieci. Dzięki temu zauważysz większy ruch na swojej stronie internetowej, a co tym idzie więcej telefonów w sprawie konsultacji. Później możesz poprosić o opinię, a także stale informować o tym, co robisz na co dzień w social mediach. To części składowe, które powinieneś wykonać by po prostu - być widocznym w Internecie! 

Mateusz Adamiak

Mateusz Adamiak

Specjalista ds. marketingu internetowego

Specjalista ds. marketingu internetowego, a także doradca w projekcie Google Internetowe Rewolucje. Swoje doświadczenia zdobywał m.in. w mass mediach (Grupa Onet, Telewizja Polska, Gazeta Wyborcza), a także współpracy z uczelniami wyższymi. Na co dzień pomaga w rozwoju sektora MŚP, wskazując możliwości wykorzystania marketingu internetowego i nowych technologii. Firmom z sektora …