NIEDOKRWISTOŚĆ - CO TO TAKIEGO?
W naszym organizmie za jedną z najważniejszych funkcji, – czyli rozprowadzanie tlenu odpowiada krew. Tak się składa, że czasami krwinki, których elementem jest hemoglobina niedomagają, czego powodem może być np. jej niedobór. Automatycznie rozprowadzanie tlenu staje się problematyczne, a stan chorobowy, jaki wtedy występuje nazywamy niedokrwistością. Główną przyczyną jest niedobór żelaza, czyli składnika mineralnego, który musimy dostarczać do organizmu z pożywieniem.
NIEDOKRWISTOŚĆ? ALE CHYBA NIE U MNIE?!
Tak się składa, że może być i u Ciebie. Zaawansowana choroba, może się przerodzić w wiele innych i mieć swoje powikłania. Ale lekka anemia, to problem coraz większej liczby osób. Szczególnie młodych, aktywnych kobiet. Zwykle przyczyną jest źle zbilansowana dieta, ciągły pośpiech i stres. Oczywiście obniżenie poziomu żelaza niesie za sobą szereg konsekwencji, które w dłuższym rozliczeniu mogą mieć liczne konsekwencje, a na co dzień utrudniają prowadzenie aktywnego trybu życia i zmniejszają naszą efektywność.
CO MOŻE WSKAZYWAĆ NA TO, ŻE MAM NIEDOKRWISTOŚĆ, CZYLI ANEMIĘ?
- Zmęczenie
- Szybkie bicie serca
- Duszność i ból głowy (zobacz: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach)
- Trudności z koncentracją
- Zawroty głowy
- Blada skóra
- Kurcze nóg
- Bezsenność
Jeśli wcześniej wstawałam jak skowronek i pełna energii krzątałam się po domu, a teraz głowę mam z ołowiu i tylko bym spała, to może być skutek niedoboru żelaza? Tak! Żelazo występuje w produktach spożywczych dość często i w niemałych ilościach, ale – jest słabo wchłaniane. O ile to z mięsa (bo w mięsie jego go najwięcej, szczególne w czerwonym) przyswajamy przyzwoicie, o tyle to, którego źródłem są warzywa stanowi problem. Szybko się rozkłada i potrzebuje wsparcia. A tym wsparciem jest witamina C. Na szczęście jej też nie brakuje w żywności, a więc sekretem jest odpowiednie komponowanie posiłków.
JAK JEŚĆ, ABY UNIKNĄĆ ANEMII?
Przede wszystkim wybierać produkty bogate w żelazo, a po drugie prawidłowo komponować posiłki. Stosując się do tych zasad unikniemy anemii i zapewnimy sobie dużo energii i promienną skórę :)
ŹRÓDŁA ŻELAZA
1. Dla tych co jedzą wszystko: mięso – szczególnie czerwone, ryby i żółtka jaj – to żelazo (hemowe) wchłania się bardo dobrze i radzi sobie całkiem dobrze bez witaminy C.
2. Dla tych, co wolą rośliny: (niehemowe) zielone warzywa, kakao, pieczywo i produkty pełnoziarniste. To jest trochę mniej samodzielne i bez witaminy C, radzi sobie bardzo słabo. Nie jest to jednak problem, wystarczy sałatkę ze szpinaku skropić sokiem z cytryny, a wchłonie się wspaniale! :)
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ W TEMACIE NIEDOKRWISTOŚCI?
1. Wchłanianie żelaza hamuje teina – w czarnej herbacie i kofeina – w kawie. Nie spożywajmy więc ich razem z posiłkiem.
2. Pomocny przy anemii jest kwas foliowy, a znajdziemy go w: warzywach o zielonych liściach (szpinaku, sałacie), fasoli, soku pomarańczowym, produktach pełnoziarnistych.
3. Do transportu żelaza przydają się miedź, cynk i kobalt, ale i te możemy znaleźć w żywności: a. cynk: produkty pełnoziarniste, kasza gryczana, żółty ser, kapusta i jaja; b. kobalt: grzyby, cykoria i szpinak; c. miedź: owoce morza, orzechy, drób, produkty pełnoziarniste i warzywa strączkowe.
4. Pamiętajmy również o witaminie E i tych z grupy B – tu pomocne będą oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, drożdże, orzechy i awokado.
5. Jeżeli nie potraficie prawidłowo skomponować jadłospisu, poproście o pomoc, chętnie Wam jej udzielimy!
A WIĘC JAKIE WNIOSKI? Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lekką niedokrwistość można wyprowadzić odpowiednią dietą i stylem życia, ale po co doprowadzać się do spadków formy, kiedy można o siebie zadbać zawczasu. Dieta w profilaktyce niedokrwistości jest bardzo smaczna!