• Kategorie
Konferencja Trends in Dietetics 2017 - sprawozdanie
Data publikacji: Nov. 8, 2017

Konferencja Trends in Dietetics 2017 - sprawozdanie
 

4.listopada 2017 roku mieliśmy przyjemność spotkać się z Wami – dietetykami i lekarzami na konferencji Trends in Dietetics w Łodzi. Cieszymy się z licznej obecności dietetyków, która towarzyszyła naszemu stoiskowi oraz z możliwości rozmowy o programie Kcalmar.pro.

 

Program konferencji
 

Tematyka wykładów była różnorodna, choć w dużej mierze dotyczyła roślinnego potencjału leczniczego i jego wpływu na wspomaganie terapii różnych schorzeń. Mocno w pamięć zapadł nam wykład Damiana Parola, który podszedł do zdrowotnego wpływu spożywania alg w sposób naukowy, wykorzystując zasady Evidence based medicine, albo jak kto woli Evidence Based Nutrition. Zestawiając obietnice producentów preparatów algowych z wynikami przeprowadzanych badań naukowych, rozprawił się z nieprawdziwymi lub wątpliwymi informacjami. W przypadku dobrej metodologii badań, przyznał jednak rację niektórym prozdrowotnym funkcjom glonów. Prelegent podkreślił, że samo słowo algi oznacza wiele różnych gatunków glonów, różniących się między sobą wartościami odżywczymi oraz działaniem na ludzki organizm.

Inny wykład wygłoszony przez Joannę Kołodziejczyk-Czepas skierował nasza uwagę na astaksantynę, czyli karotenoid z grupy ksantofili, pozyskiwany na skalę przemysłową głownie przez algi. Autorka wykładu podkreśliła, że dostępne preparaty z astaksantyną różnią się miedzy sobą formą i typami izomerów – to ona wpływa na stabilność i przyswajalność suplementu. W skrócie należy wybierać formę zestryfikowaną zamiast tej wolnej. Suplementacja astaksantyny może być dobrym wyborem dla osób z chorobami układu krążenia, potrzebującym uspokojenia, poprawienia funkcji wzroku, czy w przypadku problemów z płodnością.

Następnym tematem, którym zostaliśmy uraczeni na tegorocznym Trends in Dietetics w Łodzi był wykład przeprowadzony przez lek. med. Katarzynę Okręglicką, dotyczący znaczenia substancji aktywnych pochodzenia roślinnego w cukrzycy. Prelegentka opisała hipoglikemizujące działanie takich roślin jak: Rutwica lekarska, Stevia Rebaundiana, Gymnema Sylvestre, Kozieradka Pospolita, Tarczyca Bajkalska, Pokrzywa Zwyczajna, Morwa Biała, czy Cynamonowiec Wonny. Na ten moment jednak stanowią one tylko formę wspomagania farmakoterapii i ogólno-przyjętej dietoterapii cukrzycy, ponieważ nie zostały zatwierdzone przez polskie towarzystwa naukowe jako samodzielne sposoby leczenia cukrzycy.

Bardzo ciekawym i praktycznym zagadnieniem były zalecenia żywieniowe przy całkowitej resekcji żołądka, wygłoszone przez dr n. med. Tomasza Olesińskiego. Autor wykładu przekazał przykładowe problemy, z którymi muszą walczyć chorzy, jak i cenne wskazówki dietetyczne, które mogą pomóc przy uporczliwych problemach. Jednym z nich jest duże ryzyko niedożywienia ze względu na gorsze przyswajanie pokarm. Ponadto wspomniane zostało duże narażeniem na niedobory (zwłaszcza witaminy B12, kwasu foliowego czy żelaza),  hiperglikemię i w następstwie hipoglikemię poposiłkową oraz dezorganizację enzymów trzustkowych, powodującą m.in. zaburzenia trawienia. To wszystko może prowadzić do wielu dolegliwości, w tym często wspominanym przy zabiegach bariatrycznych dumping syndrome.

Zupełnie innym wykładem była neofobia żywieniowa, która wprowadziła trochę psychodietetyki do programu Trends in Dietetics 2017. Mgr Zuzanna Antecka podkreśliła, naturalne i powszechne występowanie tego etapu (u ok 40-60% dzieci, a nawet więcej) w różnym nasileniu i w różnych momentach życia ( głównie 2-6 lat, jednak są również przypadki po 18. r, życia jak i w wieku podeszłym). Etap ten charakteryzuje się odmową przyjmowania pokarmów już na sam ich widok, bez sprawdzania ich innymi zmysłami. To właśnie odróżnia osoby dorosłe, które postrzegają produkty i posiłki wielozmysłowo, natomiast dzieci analizują je głównie swoimi oczami. Pomimo tego, że jest to naturalny proces w rozwoju maluchów, to jednak dobrze zachować czujność, gdyż ciężkie przypadki neofobii mogą rozwinąć się w zaburzenia dożywiania.

Oprócz wspomnianych wykładów, na konferencji mogliśmy posłuchać również o wpływie żywienia na płodność kobiet i mężczyzn, dowidzieć się o przeciwutleniających właściwościach melatoniny zawartej w roślinach, czy zaznajomić się z bezpieczeństwem stosowania substancji słodzących. Ponadto pojawił się temat nutraceutyków, interakcji wybranych leków z żywnością, właściwości prozdrowotnych oleaceiny oraz nowe spojrzenie na dietę w nieswoistych chorobach zapalnych jelit. Bogaty program konferencji dostarczył nam dawkę informacji o bardzo modnym teraz temacie jakimi są zaleceniach żywieniowe w SIBO i SIFO, natomiast prelekcja o satysfakcjach i frustracjach w zawodzie dietetyka zakończyła wydarzenie dla dietetyków.

 

Konkurs organizowany przez Kcalmar.pro
 

Nasze konkursy na konferencjach to już prawie tradycja, dlatego postanowiliśmy coś dla Was zorganizować. Tym razem rozdaliśmy aż 4000 zł na nowoczesną dietetykę - jako dostęp do programu lub szkoleń w ramach Instytutu Edukacji Żywieniowej. Zabawa polegała na dokończeniu zdania, dotyczącego najlepszej funkcji programu Kcalmar.pro. Odpowiedzi nas zachwyciły, ponieważ pokrywały się z nasza misją działania, a wspomniane funkcje zostały podkreślone w sposób niezwykle kreatywny. Przez to wyłonienie zwycięzców okazało się nie lada wyzwaniem. Właśnie dlatego wskazaliśmy więcej nagród, wyróżniając dodatkowo 4 osoby, które zostały nagrodzone darmowym dostępem do programu, jak i uczestnictwem w naszych szkoleniach. Cieszymy się za tak liczny udział w naszym konkursie i przede wszystkim niebanalne odpowiedzi! Wygranym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

 

Stoisko Kcalmar.com – rozwiązujemy problemy i odpowiadamy na pytania
 

W przerwach kawowych mogliśmy porozmawiać z Wami – dietetykami oraz lekarzami (tak! nasze kolorowe stoisko przykuło również uwagę tej grupy zawodowej :)). Cenimy sobie tego typu spotkania, gdzie możemy porozmawiać z szeroką grupą odbiorców o tym jak sprawuje się program dla dietetyków kcalmar.pro, posłuchać o funkcjach, które warto wprowadzić oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości, pojawiające się w głowach dietetyków. Kcalmar stawia na kontakt z użytkownikami, którzy pomagają nam budować nowoczesną dietetykę. Dziękujemy za zainteresowanie i liczymy na dalsze spotkania przy następnych konferencjach. Do zobaczenia!

 

Anna Szponar

Anna Szponar

Dietetyk

Magister dietetyki klinicznej oraz dietetyczka platformy Kcalmar, współtworząca oprogramowanie Kcalmar.pro. Swoje wykształcenie zdobyła, kończąc studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na studiach licencjackich udzielała się w kole naukowym, prowadząc edukację żywieniową młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Miłośniczka kuchni wegańskiej, która inspiruję ją do kulinarnych eksperymentów i zdrowego odżywiania. Ponadto zwolenniczka aktywności ...