• Kategorie
Żywienie biegacza - na co zwrócić uwagę?
Data publikacji: Dec. 9, 2020

Bieganie to najpopularniejsza dyscyplina sportu na całym świecie. Nie musimy od razu szukać jej przedstawicieli wśród zaawansowanych sportowców, bo biegać może każdy. Częściej niż w celach startu w zawodach podejmujemy tę aktywność, aby pozbyć się nadmiernych kilogramów. Od tego, jak do biegania podejdziemy, zależeć będzie dostosowanie naszego żywienia.

ŻYWIENIE DOSTOSOWANE DO CELU

Rozpisywanie skomplikowanego planu treningowego i żywieniowego, gdy nie zamierzamy zdobywać tytułów na zawodach czy turniejach, mija się rzecz jasna z celem. Nie znaczy to jednak, że możemy bez absolutnie żadnych zmian w dotychczasowych nawykach rozpocząć przygodę z tym sportem.

Ponieważ bieganie, tak jak i inne aktywności, u wielu osób jest działaniem, które ma pozwolić na redukcję masy ciała, podstawowa zasada brzmi “licz kalorie”. Nie jest to wiedza właściwa tylko dietetykom i trenerom, a ogrom aplikacji i urządzeń znacznie cały ten proces ułatwia. Aby chudnąć, potrzebujemy deficytu energetycznego rzędu 500-1000 kcal i możemy osiągnąć go w dwojaki sposób: dietą lub wysiłkiem fizycznym. Często te obie opcje idą ze sobą w parze. Biegać możemy też dla zdrowia lub w celu bicia naszych własnych rekordów - liczenie kalorii jest wówczas równie ważne, a nawet ważniejsze, aby nie “odpaść w przedbiegach” [1].

Bieg ze średnią prędkością ok. 10 km/godzinę (1 kilometr w 6 minut) pozwala w czasie 30 minut na utratę około 400 kcal. Im szybsze tempo oraz/lub dłuższy czas, tym spalonych kalorii będzie więcej. Do oszacowania zużytej energii mogą posłużyć gotowe kalkulatory dostępne w Internecie, kwestionariusze lub opaski monitorujące aktywność. Znajomość zapotrzebowania oraz kosztów energetycznych wysiłku pozwoli na szybsze osiągnięcie celu i uniknięcie przeszacowań [2].

PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE W DIECIE BIEGACZA

Podaż poszczególnych makroskładników powinna zawierać się w następujących granicach: białko 15-20%, węglowodany 45-65%, tłuszcze 20-35% całodobowej podaży energii. Co do węglowodanów w diecie biegacza-amatora warto zadbać o ich podaż w trakcie długotrwałego wysiłku (powyżej 1,5 godziny) w ilości 30-60 g glukozy na każde 30 minut wysiłku, np. w postaci napoju izotonicznego, żelu energetycznego lub batonika [3,4].

Gdy wiemy już ile, musimy także wiedzieć co jeść. Z pomocą przychodzi piramida zdrowego żywienia i stylu życia. Podstawą naszej diety powinny być warzywa i w mniejszej ilości owoce, dalej pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał i chude mięsa, ryby, nasiona roślin strączkowych i zdrowe tłuszcze. Należy unikać słodyczy, wypieków ciastkarskich, tłustego czerwonego mięsa, produktów wysoce przetworzonych, czyli źródeł cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych [3,4].

NAWODNIENIE

Nawodnienie biegacza w trakcie zawodów

Niezmiernie ważne przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym jest również nawodnienie. Warto dobrze nawodnić się przed bieganiem. Dla aktywności trwającej do godziny nie ma potrzeby podaży płynów w jej trakcie, jeśli zadbaliśmy o to przed i zadbamy po treningu oraz jeżeli pogoda nie jest zbyt upalna. Dla dłuższych aktywności konieczne może być zabranie ze sobą butelki wody lub izotoniku [4].

NA CO JESZCZE ZWRACAĆ UWAGĘ W ŻYWIENIU BIEGACZA-AMATORA?

Ważnym aspektem będzie czas posiłku. Wiele osób uważa, że trenując na czczo spalą więcej tkanki tłuszczowej. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia, a możemy jedynie szybko stracić zapał do porannych pobudek. Trening na czczo może być elementem przygotowań do zawodów, ale u amatorów mija się z celem. Warto spożyć choćby niewielkie śniadanie w postaci łatwoprzyswajalnych węglowodanów, gdy planujemy poranny wysiłek. Należy również zadbać o posiłek regeneracyjny, zawierający źródło białka i węglowodanów (łatwoprzyswajalnych przed porannym i po wieczornym treningu, złożonych po porannym i przed wieczornym treningiem). Godzina spożycia ostatniego posiłku nie ma znaczenia. Ważne, aby były to 2-3 godziny przed snem. Posiłek przedtreningowy powinniśmy spożywać najpóźniej na 2 godziny przed planowaną aktywnością, a później bazować jedynie na małych przekąskach, choć jest to kwestia indywidualna [4].

ŻYWIENIE BIEGACZA-SPORTOWCA

W żywieniu zawodowych sportowców zasady nie są tak łatwe i wymagają wzięcia pod uwagę wielu czynników. Nie mniej jednak, poza charakterystycznymi zaleceniami dla poszczególnych dyscyplin, można wyróżnić kilka podstawowych aspektów. Należą do nich:

 • Pokrycie zapotrzebowania energetycznego, biorące pod uwagę aktywność treningową i pozatreningową,
 • Zapewnienie odpowiedniego posiłku przedtreningowego (przedstartowego) i posiłku regeneracyjnego,
 • Odpowiednie nawodnienie,
 • Dobór produktów niepowodujących dyskomfortu w czasie aktywności,
 • Dopasowanie żywienia do celów i aktualnego etapu przygotowań [5,6].

 

DYSTANSE KRÓTKIE

O dystansach krótkich mówimy, kiedy pokonywana przez biegacza odległość jest mniejsza niż 400 metrów. Wysiłek ten określa się intensywnością IVA i IVB. Oznacza to, że głównym substratem energetycznym są fosfageny (ATP i fosfokreatyna w mięśniach), a funkcję pomocniczą stanowią przemiany glikolityczne [7].

Podstawę nadal stanowi odpowiednia podaż makro- i mikroskładników oraz nawodnienie, ale zalecenia nie są już tak ogólne.

Posiłek przedtreningowy i przedstartowy powinien zostać spożyty do 3 godzin przed planowanym wysiłkiem. Na 45 minut przed warto sięgnąć po źródło węglowodanów w postaci napoju energetycznego, a na 15 minut przed startem sięgnąć po żel energetyczny lub inną, tolerowaną formę, aby zapewnić obecność glukozy we krwi i jej łatwe wykorzystanie w czasie wysiłku. Całodobowa podaż węglowodanów powinna wynosić ok. 5 g/kg m. c. [8]

Ze względu na duże znaczenie siły eksplozywnej i białych włókien mięśniowych, bardzo ważnym składnikiem będzie białko. Zaleca się jego podaż na poziomie 1,7 g/kg m.c., najlepiej rozłożonego równomiernie w posiłkach (0,3-0,4 g/kg m.c./posiłek). Tłuszcze powinny “dopełniać” całodzienne zapotrzebowanie energetyczne [8].

Wzrost masy ciała często nie jest pożądany, gdyż może pogarszać osiągane czasy – zaleca się kontrolowanie spożywanych kalorii, zależnie od celu. Warto rozważyć suplementację beta-alaniny i kreatyny, choć ta ostatnia również przyczyni się do wzrostu masy ciała (wzrost masy mięśniowej). Przed treningiem/zawodami warto dostarczyć organizmowi kofeiny, jeśli jest dobrze tolerowana [9].

DYSTANSE ŚREDNIE

O dystansach średnich mówimy, gdy biegacze mają do pokonania od 800 do 5000 metrów. Jak pokazują badania, osiągają oni pułap tlenowy rzędu nawet 130%VO2max, mimo to znamienita większość biegów średniodystansowych wymaga dostarczenia energii na drodze przemian tlenowych [7].

Biegacze średniodystansowi potrzebują ok. 7-10 g węglowodanów na kilogram masy ciała na dobę, oraz 1,5-1,7 g białka/kg m.c/dobę. Prowadzone statystki pokazują, że spory odsetek biegaczy z tej grupy spożywa zbyt mało kalorii, co może wiązać się z wieloma powikłaniami zdrowotnymi i gorszymi efektami treningów (np. zaburzenia miesiączkowania u kobiet, obniżony poziom testosteronu u mężczyzn, zmniejszona mineralizacja kości). Mało tego, duża ilość treningów w ciągu dnia tłumi apetyt i nie sprzyja spełnianiu zapotrzebowania energetycznego. Ważne jest, aby odpowiednio planować poszczególne dni okresu treningowego także pod kątem żywienia [10].

Większy posiłek wysokowęglowodanowy powinien zostać spożyty na 3-4 godziny przed planowaną aktywnością/wyścigiem, następnie do maksymalnie godziny przed można przyjmować mniejsze przekąski. W tym czasie należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie – w ciągu ostatniej 1-2 godzin przed rozgrzewką spożyć ok. 500 ml płynów. Bezpośrednio przed aktywnością lub w jej trakcie pomocne może być płukanie ust izotonikiem [10].

Po skończonym biegu/treningu, w ciągu najbliższych godzin warto przyjąć ok. 1,5 g węglowodanów/kg m.c. i 0,3 g białka/kg m.c. w posiłku, aby przyspieszyć proces regeneracji i odbudować zapasy glikogenu [10].

Pomocna może okazać się suplementacja kofeiny, beta-alaniny, wodorowęglanu sodu i azotanów, dla poprawienia osiągów sportowych [9].

DYSTANSE DŁUGIE I ULTRADŁUGIE

Żywienie biegaczy na długich dystansach

Biegi długodystansowe są specyficznymi dyscyplinami. Po pierwsze czas ich trwania wymusza odpowiednie strategie żywieniowe przed i w trakcie wysiłku. Po drugie często pojawiające się problemy natury gastrycznej wymagają indywidualnego podejścia. W związku z tym wszelkie ogólne zalecenia mogą nie być trafione u większości atletów [11].

Dla biegów do 21 km odpowiednią strategią będzie po prostu podaż węglowodanów w ilości 7-12 g/kg m.c./dobę na 24 h przed biegiem. Dla bardziej wymagających aktywności zaleca się ładowanie węglowodanami na 36-48 godzin przed biegiem. Mówię tutaj rzecz jasna o typowym przygotowaniu do zawodów - treningi zazwyczaj zakładają krótsze dystanse, więc podaż do 7-10 g/kg m.c./dobę w zupełności wystarczy. Większy posiłek przed biegiem (na 1-4 godzin przed) powinien zakładać podaż do 4 g węglowodanów na kilogram masy ciała. Najlepiej, żeby podaż błonnika była ograniczona, co wykluczy ewentualne dolegliwości żołądkowo-jelitowe na trasie, choć tolerancja tego składnika jest indywidualna. Na godzinę przed biegiem doskonale sprawdzi się przekąska (dla dłuższych dystansów) [5,11,12].

Dla czasu wysiłku dłuższego niż 1,5 godziny zaleca się podaż węglowodanów w ilości 30-60 g na każdą godzinę biegu, a dla dłuższego niż 2,5 godziny nawet do 90 g. Dobrze sprawdzić, jaki produkt będzie przez nas najlepiej tolerowany w czasie treningów, a do dyspozycji mamy napoje, żele, batoniki, żelki itp. [11].

Zalecenia mówią jedynie o “dobrej jakości produktach wysokobiałkowych w czasie przygotowań i po wysiłku”. Odpowiedni zatem wydaje się przedział 1,3-1,7 g/kg m.c. [11].

Problemem u długodystansowców staje się także nawodnienie i hipertermia. Z jednej strony odwodnienie zmniejsza możliwości zawodnika, z drugiej skorzystanie ze stacji z płynami może dać utratę cennych sekund. Prawda leży gdzieś po środku i znowu zawodnik musi sam obrać odpowiednią strategię w czasie przygotowań. Można zastosować chłodzenie lodem i hiperhydratację przed biegiem [5,11].

PODSUMOWANIE

Żywienie biegacza jest zadaniem trudnym i niesamowicie indywidualnym, dlatego tak ważne jest zrozumienie na linii zawodnik-trener-dietetyk. Biegacze-amatorzy również polegają często na współpracy z żywieniowcami, ale przede wszystkim muszą poznać własne możliwości.

Żywienie amatora i sportowca można sprowadzić do kilku ogólnych punktów: 1) zadbanie o podaż odpowiedniej ilości energii w ciągu doby, 2) wystarczająca dla regeneracji i energii w czasie biegu podaż węglowodanów, 3) podaż białka dostosowana do celów wagowych i dyscypliny, podaż płynów dopasowana do potrzeb, 4) ewentualna suplementacja, przynosząca ważne i udowodnione działanie dla nas i “dla wyników”. Wszystkie cztery punkty powinny również być realizowane w myśl zasad zdrowego żywienia.

 

 1. Grabda M. (2019). Jak liczyć kalorie, żeby się nie przeliczyć? Artykuł ze strony Dietetycy.org.pl
 2. Kalkulator spalonych kalorii w czasie biegu ze strony polskabiega.sport.pl
 3. Biegasz? Dowiedz się jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie - kompleksowy poradnik dla biegaczy. Artykuł Artykuł na stronie treningbiegacza.pl
 4. Parol D. (2018). Praktyczne wskazówki żywieniowe dla biegaczy. Artykuł ze strony Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej
 5. Burke, L. M., Castell, L. M., Casa, D. J., Close, G. L., Costa, R. J., Desbrow, B., … & Saunders, P. U. (2019). International Association of Athletics Federations Consensus Statement 2019: Nutrition for Athletics. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 29(2), 73-84.
 6. Jeukendrup, A. E. (2017). Periodized nutrition for athletes. Sports Medicine47(1), 51-63. 
 7. Górski, J. (Ed.). (2019). Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
 8. Tipton, K. D., Jeukendrup, A. E., & Hespel, P. (2007). Nutrition for the sprinter. Journal of Sports Sciences25(S1), S5-S15.
 9. Peeling, P., Castell, L.M., Derave, W., de Hon, O., & Burke, L.M. (2019). Sports foods and dietary supplements for optimal function and performance enhancement in track-and-field athletes. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 29
 10. Stellingwerff, T., Bovim, I. M., & Whitfield, J. (2019). Contemporary nutrition interventions to optimize performance in middle-distance runners. International journal of sport nutrition and exercise metabolism29(2), 106-116.
 11. Burke, L. M., Jeukendrup, A. E., Jones, A. M., & Mooses, M. (2019). Contemporary nutrition strategies to optimize performance in distance runners and race walkers. International journal of sport nutrition and exercise metabolism29(2), 117-129.
 12. Deldicque, L., & Francaux, M. (2015). Recommendations for healthy nutrition in female endurance runners: an update. Frontiers in nutrition2, 17.
Mateusz Grabda

Mateusz Grabda

Dietetyk

Absolwent dietetyki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny i założyciel bloga o tematyce zdrowego żywienia i sportu, autor artykułów popularnonaukowych. Obecnie działa na wielu spotkaniach promujących zdrowy styl życia i szerzących świadomość społeczną.