Pytanie:
June 13, 2018
Zdiagnozowano u mnie alergię, ale nie na laktozę tylko na białka mleka krowiego. Wiem, że nie mogę pić samego mleka ale lekarz nie powiedział czy są jakieś jeszcze produkty w których mogą znajdować się takie białka? Pozdrawiam
Odpowiedzi:
Anna Szponar
June 19, 2018
Dzień dobry, należy unikać wszystkich produktów nabiałowych z mleka, jak mleko, jogurty, kefiry, śmietany, maślanki, masło, twaróg, sery., gotowe sosy, kremy. Oprócz tego proszę zwrócić uwagę na takie posiłki jak naleśniki, ciasta, pieczywo cukiernicze. Najepeiej jak najszybciej wyrobić sobie nawyk czytania etykiet i odkładać na półki sklepowe te z białkiem mleka. Producenci mają obowiązek podkreślać alergeny, w tym na białko mleka krowiego.
Jolanta Karwat
June 17, 2018
Nie można mówić o alergii na laktozę, ponieważ alergie pokarmowe dotyczą reakcji na białka, a laktoza jest cukrem, a nie białkiem. W takim przypadku możemy jedynie mówić o nietolerancji laktozy. Najczęściej spotykana alergią na białka mleka krowiego jest nadmierna reakcja na kazeinę, która stanowi 80% białek mleka. W diecie eliminacyjnej powinno się wykluczyć zarówno mleko jak i przetwory mleczne m.in. sery, masło, śmietana, serwatka czy lody. Należy również zwrócić uwagę na skład produktów w których mogą być "ukryte" białka mleka krowiego m.in: produkty wędliniarskie, pasztety i inne przetwory mięsne, słodycze,knedle, makarony płatki zbożowe, koncentraty sosów czy zup, pieczywo i produkty piekarnicze czy chipsy.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie