Pytanie:
Sept. 22, 2022
Witam chciałam się zapytać o mój jeden problem. Od dziecka boli mnie brzuch jak pije mleko ale tylko mleko, po jogurtach czy serach nic mi nie jest. Przerzuciłam się na mleko bez laktozy i po nim brzuch mnie nie boli. Nie wiem czy to nie tolerancja laktozy ale jak tak no to raczej te inne produkty spożywcze też powinny mieć na mnie jakiś wpływ...
Odpowiedzi:
Diana Zaverach
Oct. 26, 2022
Witam Należałoby zrobić badanie w kierunku nietolerancji. Natomiast po obserwowanych objawach ma Pani nietolerancje laktozy, a na sery/jogurty reagujecie dobrze, ponieważ podczas fermentacji laktoza jest rozkładana, a więc w gotowym produkcie mlecznym fermentowanym zostają śladowe ilości tej całej laktozy. Więc może Pani je na spokojnie spożywać i obserwować reakcję organizmu, dobierając te które są dobrze tolerowane.
5/5
Daria Ziemiańska
Oct. 24, 2022
W wyniku fermentacji (w takim etapie z mleka otrzymujemy jogurt, kefir etc.) część laktozy zostaje "strawiona" przez bakterię i wówczas powstaje kwas mlekowy. To bardzo częste, że pacjenci odczuwają dyskomfort po mleku a w przypadku produktów fermentowanych nie mają takich objawów. Polecam wykluczyć mleko z laktozą i rozważyć zastosowanie również innych produktów tj. jogurty etc., które nie są opisane jako bez laktozowe, ponieważ przyjmując substancje, których nasz organizm nie toleruje jesteśmy narażeni na rozwój chorób autoimmunologicznych.
5/5
Piotr Żeberkiewicz
Oct. 3, 2022
Dzień dobry, inne produkty pochodzenia mlecznego mogą nie mieć w sobie tyle laktozy co mleko więc po nich może nie być takich problemów. Proponuję jednak zrobić badania w kierunku nietolerancji laktozy. pozdrawiam serdecznie :)
Justyna Bukowiec
Oct. 3, 2022
Dzień dobry, Przyczyna może być fakt że, mleko jest produktem zawierającym najwięcej laktozy z gamy produktów mlecznych. W procesie produkcji jogurtów lub serów mleko jest przetwarzane i laktozy jest dużo mniej. Sery żółte, a tymbardziej sery twarde ( np. parmezan) wogóle nie zawierają laktozy, a wciąż są bogate w wapń. Jako dietetyk często się spotykam z takimi objawami. Tak jak jest wspomniane, można wyeliminować mleko bo laktoza jest zastępywana innym cukrem prostym - galaktozą która z czasem może wywoływać podobne problemy jak laktoza - wtedy można zamienić mleko krowie na mleko roślinne. Justyna Bukowiec
5/5
Sylwia Balcerzak
Sept. 27, 2022
Zdecydowanie może być to kwestia nietolerancji laktozy. Produkty mleczne takie jak sery zawierają niewielką ilość laktozy - zdecydowana większość pacjentów dobrze tę ilość toleruje. Mleko zawiera jej zdecydowanie najwięcej + dodatkowo jest mocno przetworzonym produktem. Dobrze byłoby skonsultować się z dietetykiem w celu potwierdzenia związku przyczynowo skutkowego po wywiadzie dietetycznym oraz wskazania dalszego postępowania.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie