Pytanie:
Dec. 12, 2017
Mam 26 lat i dotychczas nie miałam problemów z piciem mleka. Niestety od jakiegoś czasu zauważyłam, że nawet jego najmniejsze ilości (bo używam go głównie do kawy) powodują u mnie ból brzucha. Jeśli chodzi o jogurty i kefiry to nie zauważyłam żebym się po nich źle czuła. Co to może oznaczać i czy powinnam zrezygnować w ogóle z mleka, czy da się to jakoś leczyć?
Odpowiedzi:
Samanta Rubrycka
Dec. 13, 2017
Dzień dobry. Prawdopodobnie mamy będzie to spowodowane niedoborem enzymu laktazy, która rozkłada laktozę w mleku- stąd mogą być te objawy. Natomiast istotne jest to, że po produktach fermentowanych tj. kefiry, nie czujemy tych dolegliwości. Jest możliwość sprawdzenia tego robiąc sobie badania na nietolerancję laktozy . Każdy z nas może mieć indywidualny próg tolerancji laktozy. Pozdrawiam, Samanta Rubrycka
Paulina Chrzan
Dec. 13, 2017
Witam. Objawy które Pani opisuje mogą świadczyć o lekkiej nietolerancji laktozy, która bardzo często pojawia się wraz z wiekiem wśród pacjentów. Jogurty i kefiry nie powodują u Pani owych symptomów, gdyż produkty te raczej pozbawione są laktozy, ewentualnie mogą zawierać jej nieznaczne ilości. Zalecałabym rezygnację z mleka i zastąpienie je roślinnym (sojowe, ryżowe, kokosowe). Pozdrawiam :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie