Pytanie:
Aug. 1, 2017
Dzień dobry. Prosiłabym o wskazówki jak zacząć dietę eliminacyjną, bo mam wynik z testów na nietolerancję, ale nawet nie uzyskałam informacji co mam teraz zrobić?
Odpowiedzi:
mgr Roksana Jurczak
Aug. 31, 2017
Produkty nietolerowane wyeliminować z diety na min. 5 tygodni. Musi to być ścisła eliminacja. Pozostałe produkty spożywać w rotacji 1x na 4 dni. Niezbędna konsultacja dietetyczna, aby opracować indywidualną dietę, która nie będzie prowadzić do niedoborów pokarmowych.
5/5
Agnieszka Ciotucha
Aug. 3, 2017
Dzień Dobry, Pytanie jest zasadnicze jaki test był robiony? W zależności od intensywności reakcji organizmu na dany pokarm wprowadza się eliminację lub eliminację- rotację w codziennej diecie. Polecałabym na początku wprowadzić dietę eliminacyjną- rotacyjną 4 dniową. Oznacza to, że spożywamy pokarm na który mamy nietolerancje co 4 dni. Przykładowo jeśli w testach na nietolerancje wyszła nietolerancja orkiszu, to produkty/pokarmy zawierające to zboże jemy co 4 dni.Podaję przykład: Poniedziałek jest dniem gdzie był orkisz, wtorek korzystamy z żyta( makaron żytni chleb żytni) środa gryka( kasza gryczana, mąka gryczana) czwartek - ponownie wprowadzamy orkisz. Jeśli występuję silna nietolerancja( w klasie 3- 6 ) na dany pokarm, to wtedy proszę wprowadzić eliminację z diety na około 6- 12 miesięcy. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Ciotucha
Marcin Grzelak
Aug. 2, 2017
Witam. Przede wszystkim potrzebna jest głębsza diagnostyka Pani problemu ( szerszy wywiad dietetyczny/analiza przypadku ). Na podstawie w/w informacji nie da się udzielić klarownych wskazówek. Nie ulega wątpliwości, iż pierwszym krokiem w tym kierunku jest eliminacja produktów z codziennego menu których organizm nie toleruje. Niemniej jednak istotne jest również na co Pani ma nietolerancje, gdyż jest to niezwykle ważne. Wyłączenie danej grupy produktów może skutkować niedoborami żywieniowymi zatem celem dietetyka jest zbilansowanie jadłospisu w taki sposób aby pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie