Pytanie:
Aug. 1, 2017
U mojej mamy stwierdzono guza piersi, dopiero będzie miała operację, ale może warto zwrócić uwagę na jakieś specjalne produkty? Co jeść a czego unikać?
Odpowiedzi:
Joanna Kadowska
Oct. 21, 2017
Nowotwory bardzo się boja związków zawartych w kapustnych. Zbawienna jest kurkuma (można ja dodawać do zup, gulaszu, mięs, naleśników, ciast, lemoniada - sok z cytryny, cynamon, starty imbir, miód i kurkuma) jeśli należy szybko działać to można się posiłkować suplementami, wszystkie owoce bogate w antyutleniacze (wszystkie czarne i czerwone). Warto zadbać o sprawdzenie niedoborów, np witaminy D, można skomplementować koenzym Q10, kwasy omega-3 (oczywiście najlepiej szukać źródle naturalnych w produktach) jednak jest to niekiedy trudne i czasochłonne aby podnieść sobie poziom danego minerału czy witaminy na odpowiedni poziom.
5/5
Paulina Górska
Aug. 16, 2017
Dzień dobry. W przypadku wykrycia zmian nowotworowych bardzo ważnym elementem diety jest włączenie produktów, które będą działały przeciwzapalnie. Zalicza się do nich, m.in. warzywa i owoce, które obfitują w antyoksydanty. Najlepiej spożywać je w formie surowej, ponieważ wówczas zachowują najwięcej swoich cennych właściwości. Jadłospis należy wzbogacić również w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy, m.in. w rybach morskich (najlepiej wybierać makrelę, łososia dzikiego, sardynki), olejach roślinnych, orzechach i nasionach. Warto również zadbać o odpowiedni dobór przypraw stosowanych do przygotowywania potraw. W chorobach nowotworowych zaleca się kurkumę, a także mieszankę curry, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Dobrym rozwiązaniem jest również włączenie do jadłospisu zielonej herbaty liściastej (bez dodatku cukru).
Katarzyna Walas
Aug. 3, 2017
Dzień dobry, w jakim stanie odżywienia jest mama? Kiedy zdiagnozowano chorobę, na kiedy planowany jest zabieg operacyjny? Między innymi od tych danych zależy w jaki sposób należy podejść do odżywiania pacjentki. Należy przygotować się do zabiegu operacyjnego, a to w jaki sposób zależy od jej stanu odżywienia, następnie po zabiegu również poprowadzić żywieniowo w celu skutecznej rekonwalescencji. Dalsze zalecenia zależą od terapii jaka zostanie zastosowana. Najważniejsze jest zapobieganie niedożywieniu i jego konsekwencjom.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie