Pytanie:
May 18, 2018
Jak powinna wyglądać dieta w niedoczynnosci tarczycy? Czy rzeczywiscie muszę porzucic gluten , laktozę, warzywa strączkowe, psiankowante i krzyzowe? :)
Odpowiedzi:
5/5
Agnieszka Pawlica
May 19, 2018
Witam oczywiście,ze nie.w zaleznosci czy wystepuja nietolerancje.U moich pacjentów poprzez staly kontakt podczas naszej współpracy elimnujemy produkty nie wskazane.Kazdy z nas to indywidualna jednostka. Zapraszam na www.agnieszkapawlica.pl
Anna Szponar
May 18, 2018
Dzień dobry, Gluten i laktoza - jeśli nie ma nadwrażliwości pokarmowych to nie wykluczać. Strączków (wyjątek soja, patrz niżej), psiankowatych i krzyżowych też nie zalecałabym wykluczać, choć są różne szkoły. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana dawka lewotyroksyny (euthyrox, letrox), która powinna być dobrana przez lekarza na podstawie badań oraz samopoczucia pacjenta. W kwestii żywieniowej bardziej skupiłabym się na interakcjach z lekiem (lewotyroksyną). Dlatego unikałabym: dużych ilości kawy, papai, nadmiernych ilości błonnika, dodatkowej suplementacji wapniem, produktów sojowych. Oczywiście nalezy przyjmować lek na czczo rano z NIEWIELKĄ ilością wody, odczekując co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Nadmierna eliminacja (nawiązuję tu do wykluczenia roślin psiankowatych oraz krzyżowych) może doprowadzić do ubogiej diety, niedoborów składników pokarmowych oraz nudy, podczas gdy nie ma aż takiego znaczenia w leczeniu niedoczynności tarczycy. Pozdrawiam!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie