Pytanie:
Oct. 21, 2021
Dlaczego od roku mam wzdęcia? Od prawie roku pojawiają mi się wzdęcia, od kilku miesięcy do wzdęć dołączyły nagłe, chwilowe bóle brzucha zakończone biegunką. Metodą prób i błędów starałam się eliminować różne pokarmy, żeby sprawdzić co może powodować taki stan jednak nie zauważyłam żadnych zmian. Czy mogą to powodować nietolerancje pokarmowe, czy może być jakaś inna przyczyna?
Odpowiedzi:
5/5
Anna Białas
Nov. 29, 2021
Witaj, z tych kilku zdań które opisałaś, warto rozważyć diagnostykę w kierunku SIBO/IBS. Potrzebny będzie również kontakt do dobrego lekarza gastroenterologa. W razie pytań, zapraszam.
Natalia Kuniec
Nov. 5, 2021
Prawdopodobna przyczyna Pani problemów to nietolerancja pokarmowa, Zespół jelita drażliwego bądź SIBO. Proszę udać się do gastrologa w celu diagnozy problemu oraz dietetyka, żeby pomógł Pani zastosować dietę eliminacyjną.
5/5
Sylwia Balcerzak
Oct. 27, 2021
Pani Klaudio, nie da się określić przyczyny bez odpowiedniego wywiadu i diagnostyki. Może być to kwestia alergii pokarmowych, może kwestia dysbiozy jelit, SIBO lub IBS o odmianie biegunkowej, może chorób zapalnych jelit albo po prostu zbyt dużej ilości przetworzonej żywności - powodów do wykluczenia jest wiele. Najlepiej byłoby gdyby skonsultowała się Pani jednocześnie z dietetykiem i dobrym gastroenterologiem.
5/5
Olga Jakubic
Oct. 22, 2021
Niezależnie od przyczyny niezbędna jest wizyta u gastroenterologa, żeby mógł ustalić przyczynę, wykluczyć niektóre jednostki chorobowe. Po rozpoznaniu warto zgłosić się po pomoc dietetyka specjalizującego się w chorobach układu pokarmowego. Np. jeśli przyczyną okaże się nadmierny rozrost bakterii jelitowych dietetyk pomoże złagodzić objawy stosując czasową dietę eliminacyjną. Jednak przyczyn może być wiele stąd najlepiej zacząć przygodę w gabinecie lekarza specjalisty. Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie