Pytanie:
May 18, 2018
Mąż chory na nowotwór dostał zalecenia że ma ograniczyć błonnik żeby nie podrażniać jelit. Czy w takim razie mogę mu dawać owoce i warzywa?
Odpowiedzi:
Joanna Kadowska
May 30, 2018
Można obierać ze skórki aby zmniejszyć ilość błonnika. owoce i warzywa są najważniejsze w diecie antynowotworowej a szczególnie owoce jagodowe (wszystko co czarne i czerwone). Należy ograniczać błonnik w pełnych ziarnach, ciemnym pieczywie z niepełnego przemiału czy kaszach. Mój maz jest po nowotworze jelita grubego i taka dieta nie jest na całe życie. Stopniowo będzie się wprowadzać inne dobre produkty. pozdrawiam
Agnieszka Janiszewska
May 23, 2018
Tak, może Pani ważna jest ich obróbka: obierać, warzywa podawać gotowane, przecieranie przez sito, miksowanie. Kasze, makarony ryż gotować do miękkości nie podawać aldente., podawać białe pieczywo np. chleb pszenny. Owoce w postaci przecierów. Zabronione warzywa to: fasola, soczewica, groch, ogórki, kapusta, grzyby, kalafior, cebula, rzodkiewka; Zabronione owoce: gruszki, czereśnie, orzechy, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, winogrona, figi.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie