Pytanie:
12 czerwca 2018
Witam, chce się poddac operacji bariatrycznej. Jaki pierwszy krok ku temu musze zrobić. Ważę 108 kg przy wzroście 176, mam 42 lata.
Odpowiedzi:
Jolanta Karwat
19 czerwca 2018
Operacje bariatryczne powinny być stosowane w ostateczności, zajmuję się pacjentami po zabiegach bariatrycznych i z doświadczenia powiem, że większość z pacjentów jest zadwolona w pierwszych tygodniach kiedy nie może jeść i masa ciła gwałtownie spada, trzeba pamiętać, że ściana żołądka jest plastyczna a jedząc w niewłaściwy sposób operacja bariatryczna może nie przynieść spodziewanego efektu. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że po operacji istnieje potrzeba przestrzegania właściwej diety i zmiana nawyków żywieniowych. W mojej ocenie szukałabym przyczyny otyłości przez odpowiednią diagnostykę jeśli diety redukcyjne nie przyniosły efektu.
Anna Szponar
19 czerwca 2018
Dzień dobry. Jeszcze nie kwalifikuje się Pan/ Pani do operacji bariatrycznej. BMI wskazuje na otyłość I stopnia. Standardowo kwalifikują się osoby z otyłością 3. stopnia lub 2. stopnia przy występowaniu chorób takich jak: cukrzyca typu 2., zespół metaboliczny, nadciśnienie, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, POChP, astma, choroba zwyrodnieniowa stawów. Jednak nie stanowi to wymówki przed poddaniem się i zaprzestaniem działań odchudzających. Najlepiej codziennie włączyć spacery do planu dnia (godzinne) i zgłosić się do dietetyka. Proszę się nie obawiać. Odchudzanie to nie głodówka!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie