Pytanie:
26 września 2017
Witam mam problem z cerą pryszcze także pojawiają się na szyji i dekolcie myślę ze to przez zaburzenia hormonalne. Co w takim wypadku można jeść by unormowac to?
Odpowiedzi:
5/5
Mateusz Kwit
28 września 2017
Proponowałbym najpierw zrobić badania na nietolerancje pokarmowe IgG. Następnie ułożyć dietę na bazie wyników tych badań, które wskażą jasno co można jeść a czego należy zdecydowanie unikać. Pozdrawiam.
Kinga Skrzypczyk-Mercik
27 września 2017
Dzień dobry na początek najłatwiej wyeliminować produkty łojokotwórcze. Najeżą do nich kakao- czekolada, ostre przyprawy , czerwone wino oraz żółte sery. Mam róniez skłonoości do wyprysków i u mnie sprawdziła się tylko dieta eliminacyjna. Efekty są widoczne już po 3 tygodniach zastosowania się do zalceń. Nawet jeśli sporadycznie spożywane są tego rodzaje produktw na początek warto wyeliminować całkowicie . Pozdrawiam
Kamil Ferens
26 września 2017
Witam :) Radzę na początek wyeliminować produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym (przede wszystkim słodycze, przekąski :) ). Spożywanie takich produktów, wpływa na zwiększoną produkcję insuliny, co w konsekwencji może powodować powstawanie wyprysków na cerze. Przyjmowane leki również mogą mieć wpływ. Tabele indeksów glikemicznych można znaleźć w internecie Pozdrawiam
Anna Szponar
26 września 2017
Witam! Przede wszystkim nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa i ginekologa (jesli kobieta) i/lub endokrynologa. Można się również zainteresować farmakologiczną pochodną witaminy A i spytać się o to leczenie dermatologa (jest to najsilniejsza kuracja przeciwtrądzikowa i z największą szansą powodzenia terapii na stałe). Dermatolog po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego i zrobieniu badań może podjąć decyzję o leczeniu tymi lekami (są bardzo silne i niestety mają sporo efektów ubocznych). Dietetycznie nie wyleczy się trądziku jeśli jest to stan zaawansowany, ale można wspomóc terapię przestrzegając pewnych zasad: Dbanie o jak najniższy indeks glikemiczny, czyli dużo warzyw do posiłku, zamiast mąki oczyszczonej i chleba białego zboża pełnoziarniste (pieczywo razowe, makaron razowy, otręby, płatki zbożowe, np owsiane), kasze jak np gryczana, jęczmienna, bulgur, ryż brązowy. Każdy posiłek powinien składać się z dodatku białka (np. drób, nabiał - w tym wypadku pełnotłusty, bo chudy MOŻE przyczyniać się do trądziku, ryby - bardzo wskazane ze względu na działanie przeciwzapalne, nasiona roślin strączkowych, choć ostrożnie z soją) oraz z dodatku tłuszczowego (najlepiej orzechy, zwłaszcza włoskie, awokado, nasiona, pestki). Oprócz tego najlepiej żeby każdy posiłek składał się z dużej ilości warzyw. Ostrożnie z owocowymi koktajlami, które są płynną formą cukru. Dieta powinna być przede wszystkim przeciwzapalna! Tak działają tłuste ryby, orzechy, nasiona, warzywa i owoce oraz niektóre suplementy jak witamina D3, cynk (można suplementować), witamina B3 i B6 (można spróbować na początku z pokarmem, a jak nie pomoże to suplementować POD OKIEM SECJALISTY) Na układ hormonalny fajnie działa korzeń maca (suplement w tabletkach lub w formie proszku np. do koktajli) oraz wierzbownica, z której napar należy pić 2 razy dziennie: rano przed śniadaniem i wieczorem. Jeśli jednak są przyjmowane jakieś leki to należy ich użyć skonsultować z lekarzem. Raz dziennie relaksować się również przy szklance zielonej herbaty, która ma silne działanie antyoksydacyjne i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ walka z trądzikiem to długa sprawa Polecam również diagnostykę w kierunku nietolerancji pokarmowych (w tym glutenu!) jak i suplementację probiotykami, które powinny być mądrze dobrane przez specjalistę (idealnie byłoby zrobić badanie mikroflory jelitowej i potem uderzyć probiotykoterapią celowaną). W razie dalszych pytań, proszę o kontakt :) Pozdrawiam!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie