Pytanie:
4 stycznia 2023
Moje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 3000 kcal. Powinienem na początek diety redukcyjnej spożywać około 2500 kcal, jednak objętościowo przygotowując zdrowe posiłki było to dla mnie bardzo męczące, ponieważ jedzenia było dla mnie za dużo, dlatego przeszedłem na 2000 kcal. Czy jeśli przez miesiąc będę utrzymywał deficyt kaloryczny na poziomie 1000 kcal to będzie dobrze wpływać na długofalowe odchudzanie? Boje się, że w pewnym momencie mogę przestać tracić na wadzę. Jedząc 2000 kcal czuję się cały dzień najedzony i nie czuję uczucia głodu. Pozdrawiam
Odpowiedzi:
Flano - Patryk Flader
6 stycznia 2023
Cześć! W dużej mierze zależy to od Twojej codziennej aktywności. Tak duży deficyt może się odbić na chęciach do ruchu (częściej wybierzesz windę niż schody) lub wynikach (gorzej lub z mniejszym komfortem będzie Ci się na przykład biegało). Tygodniowy spadek masy ciała powinien wynosić około 0,5-1% masy Twojego ciała - obserwuj, czy nie jest on zbyt szybki (może to nieść ze sobą negatywne konsekwencje). A przecież to nie zawody, tylko dbanie o własne zdrowie. Kolejną kwestią jest wybieranie odpowiednich produktów. Jeżeli będziesz chciał zwiększyć podaż kalorii wystarczy wybrać produkty wysokoenergetyczne. To znaczy takie, które mają dużo kalorii w małej objętości - tj. orzechy, suszone owoce, produkty pszenne. Nie zwiększy to objętości na talerzu, a doda sporo kalorii do posiłku. Jeśli boisz się o moment stagnacji w utracie wagi, a jednocześnie nie chcesz zmniejszać kalorii, to warto dodać codzienną dawkę ruchu. Spacer z psem, szybsza wysiadka z autobusu w celu dojścia do pracy/domu, zaparkowanie przecznicę dalej czy przejażdżka rowerem do znajomych może zdziałać długofalowe cuda. Nawet jeżeli uprawiasz jakieś sporty, to warto korzystać z wyżej wymienionych propozycji. Na koniec pytanie, czy te 3000 kcal jest faktycznie Twoim zapotrzebowaniem? Testowałeś bycie na nich i utrzymywanie wagi? Ludzie często przeszacowują swoje wydatki energetyczne - warto obliczyć to dobrze.
5/5
mgr Małgorzata Chodyła
6 stycznia 2023
Dzień dobry, przy długofalowym deficycie, większym niż 600 kcal, prędzej czy później dojdzie to braku efektywności w spadkach masy ciała. Metabolizm można podkręcić aktywnością fizyczną, poniekąd też wtedy zwiększa się apetyt po ciężej aktywności fizycznej. Uważam, że to jest wyjście z sytuacji. Po drugie, czy na pewno jest dobrze obliczone CPM? Czy np. PAL (współczynnik aktywności fizycznej) nie jest zawyżony? Kroki się nie liczą jako nadaktywność.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie