WŁAŚCIWOŚCI MIGDAŁÓW – DLACZEGO WARTO JE JEŚĆ?
Data publikacji: 13 lipca 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

WŁAŚCIWOŚCI MIGDAŁÓW - DLACZEGO WARTO JE JEŚĆ?

Migdały nadają naszym potrawom niepowtarzalny smak, a przy tym charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Ze względu na dużą zawartość cennych składników właściwości migdałów doceniane są nie tylko w dietetyce i gastronomii, ale także w kosmetyce. Dotychczas poznano wiele ich zalet  i pomimo tego, że towarzyszą ludzkości od setek lat, to wciąż odkrywamy ich dobroczynne działanie na organizm.

DLACZEGO WARTO JEŚĆ MIGDAŁY?

Poniżej przedstawione właściwości migdałów, a zarazem kilka argumentów za tym, by na stałe włączyć je do jadłospisu.

Zobacz również: Czy orzechy są zdrowe? - Orzechy i ich wartość odżywcza 

1. Nie stoją na przeszkodzie do osiągnięcia szczupłej sylwetki

Część z nas traktuje migdały jako produkt luksusowy znajdując dla nich miejsce w kuchni jedynie w okresie świątecznym. Biorąc pod uwagę wysoką wartość odżywczą migdałów warto, aby na naszym talerzu znalazło się miejsce dla nich nie tylko podczas szczególnych okazji. Fakt, że w naszym jadłospisie migdały pojawiają się rzadko może wynikać również z obawy przed ich kalorycznością. Słysząc zalecenia dotyczące włączenia migdałów do diety część osób może zadać sobie pytanie-”czy migdały mogą być przeszkodą do osiągnięcia szczupłej sylwetki?”. Nie można powiedzieć, że produkt ten należy do niskokalorycznych, ponieważ w porcja 30g (garść) dostarcza około 172kcal. Nie powinno to jednak być powodem eliminacji migdałów z naszego jadłospisu. Pomimo tego, że dostarczają one dość dużo kcal, nie są to „puste kalorie”. Zjadając migdały dostarczamy organizmowi wielu cennych składników, więc jeśli migdały jemy z umiarem, nie musimy obawiać się o ich kaloryczność.

Zobacz również: Czy ujemne kalorie istnieją?

Warto w tym momencie zrobić sobie mały rachunek sumienia i odpowiedzieć na pytanie ile kcal i składników odżywczych dostarcza, np. zjadana codzienne drożdżówka, czy batonik. Kaloryczność danego produktu powinna nas odstraszać w momencie, gdy produkt ten jemy bez umiaru, a także jeśli z ilością kcal jakie dany produkt dostarcza wiąże się niska wartość odżywcza.

Poza wysoką wartością odżywczą na korzyść migdałów przemawia również fakt, że ze względu na wysoką zawartość białka są po prostu sycące. Uczucie sytości po spożyciu migdałów wynika również z tego, że są one bogatym źródłem błonnika pokarmowego (mają go więcej niż, np. orzechy włoskie, brazylijskie, czy orzechy nerkowca). Ciekawostką jest również to, że migdały prawdopodobnie mają wpływ na wydzielanie adiponektyny, która uwrażliwia nasze komórki na działanie insuliny. Podsumowując jeśli migdały będą stanowiły dodatek do naszych potraw, będą spożywane z umiarem, to nie musimy obawiać się o ich kaloryczność, a raczej skierować swoją uwagę na cenne składniki jakich nam dostarczają.

Zobacz również: Błędne koło, czyli ścisła dieta głupotą

2. Migdały są dobre dla naszego serca

Migdały na tle orzechów wypadają bardzo korzystnie jeśli chodzi o zawartość witaminy E. Dla porównania zawierają jej około 12 razy więcej niż popularne orzechy włoskie. Odpowiednia ilość witaminy E w jadłospisie jest szczególnie ważna dla naszego serca. Witamina E posiada właściwości przeciwutleniające i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju choroby miażdżycowej, nowotworów, a także spowalnia procesy starzenia się organizmu. Korzystny wpływ migdałów na nasz układ krążenia nie wynika jednak wyłącznie z zawartości witaminy E. Innym cennym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe - zobacz o nich wpis), a także magnez i L-arginina.

Zobacz również: Miażdżyca - jakie mam szanse, by nie zachorować?

3. Pomagają w walce z nadciśnieniem tętniczym

Migdały powinny bez wątpienia znaleźć się w jadłospisie osób, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Wynika to z tego, że dostarczają nam dwóch ważnych w regulacji ciśnienia tętniczego pierwiastków: wapnia i magnezu. Oprócz tego pierwiastki te posiadają szereg innych ważnych właściwości, m.in. zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego. Obniżanie ciśnienia tętniczego następuje także dzięki zawartości L-argininy w migdałach.

Zobacz również:

Nadciśnienie tętnicze - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Nadmiar sodu w diecie - ukryta sól

4. Migdały są cennym uzupełnieniem diety sportowca

Migdały mogą stanowić cenne uzupełnienie diety sportowca. Są one źródłem białka - spośród orzechów charakteryzują się jedną z najwyższych zawartości białka, przewyższając pod tym względem, m.in. orzechy laskowe, włoskie, czy pistacjowe. Jeśli mówimy o zawartości białka w migdałach ważna jest nie tylko jego ilość, ale i skład aminokwasowy. Migdały są źródłem ważnego z punktu widzenia żywienia sportowców (ale nie tylko!) aminokwasu jakim jest L-arginina. Aminokwas ten odpowiedzialny jest, m.in. za usuwanie amoniaku z organizmu, stymulację wydzielania insuliny i syntezy glikogenu, a także sprawniejszą pracę układu oddechowego. Poza tym, że obecność L-argininy jest ważna dla sportowców należy wspomnieć, że L-arginina ma korzystny wpływ na pracę naszego układu krążenia oraz układu odpornościowego.

Zobacz również: Co jeść po treningu, czyli regeneracja po maratonie

Wypróbuj nasz przepis z wykorzystaniem migdałów: Piernik migdałowo-marchewkowy

piernik migdałowo- marchewkowy

CIEKAWOSTKI NA TEMAT MIGDAŁÓW - WARTOŚCI ODŻYWCZE W KOSMETOLOGII

Migdały to niewątpliwie ciekawy produkt jeśli chodzi o wartość odżywczą. Cenne właściwości zdrowotne migdałów to jednak nie koniec ciekawych informacji na ich temat. Czy wiesz, że…?

Olejek ze słodkich migdałów ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ze względu na swoje silne właściwości nawilżające oraz łagodzące wykorzystywany jest do produkcji balsamów do ciała, kremów do twarzy, a także odżywek do włosów. Olejek ten jest również idealnym panaceum na rozstępy!

Migdały pod postacią olejku migdałowego znajdziemy również w salonach masażu. Olejek ze słodkich migdałów wykorzystywany jest często jako baza, do której dodaje się olejki eteryczne.

Kwas migdałowy jest wykorzystywany w kosmetyce do leczenia trądziku i do zabiegów przeciwstarzeniowych.

Zobacz również:

Domowe spa - produkty spożywcze na twarzy

Jak opóźnić proces starzenia? - Zatrzymać czas dietą 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!