Pytanie:
May 21, 2019
Witam. Potrzebuję porady jak odżywiać się przy problemach z jelitami a także przy problemie z zaparciami.
Odpowiedzi:
mgr Jessica Nowak
Sept. 2, 2019
Oprócz tego, jakie posiłki zjadamy, znaczenie ma też sposób zjadania. Czy pokarm jest dobrze przegryziony przed połknięciem? czy zachowane są odstępy międzuy posiłkami? (zbyt małe sprawiąją że niedotrawione pokarmy wędrują do jelit), czy spożywa się odpowiednią ilość płynów i błonnika? czy błonnika nie ma za dużo? Czy osatnio była antybiotykoterapia? musiałabym otrzymać dzienniczek żywieniowy z kilku dni (z określeniem godzin posiłków i uwzględnieniem napojów)by określić, w czym tkwi problem , proszę o kontakt mailowy fitmind.jessicanowak@gmail.com ( w tytule wpisać problem, z dopiskiem "pytania kcalmar")
Anna Giesa-Tulej
May 29, 2019
Dzień dobry, choroby związane z jelitami to pojęcie bardzo szerokie i nie da się jednym zdaniem odpowiedzieć jak należy jeść, ponieważ każdy przypadek jest inny i jest to związane z dolegliwościami jakie Pani odczuwa to znaczy: czy są bóle żołądka, wzdęcia, nadmierne gazy itp.. Problemy z zaparciami moga wynikać z małej ilości błonnika pokarmowego w Pani diecie. Ma on za zadanie przyśpieszyć ich perystaltykę. Może wynikać również ze stresu w życiu, małej ilości spożywanej wody. Są różne sposoby domowe na zaparcia np. napar śliwkowy, aloes z wodą, cytryną i oliwą i inne. Zachęcam do konsultacji online. Pozdrawiam Anna Giesa
Małgorzata Pielichowska
May 24, 2019
Witam, proszę sprecyzować, o jaki problem dokładnie chodzi (zespół jelita nadwrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna?), ponieważ postępowanie dietetyczne będzie różnić się w zależności od przyczyny. Jeżeli chodzi o zaparcia, również warto zdiagnozować przyczynę - jakie produkty spożywa Pan/i na co dzień? Ile wody Pan/i pije? Proszę zwrócić uwagę na podaż płynów (przede wszystkim wody) i spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, a zwłaszcza ciemnozielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona (lnu, dyni), płatki owsiane czy pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze typu pęczak, gryczana czy komosa ryżowa. Również ważna jest aktywność fizyczna - 30 minut spaceru dziennie powinno przyspieszyć pracę jelit. Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie