Pytanie:
July 23, 2021
Mam pytanie, czy obróbka termiczna zmienia kalorykę? Załóżmy że surowe jajko ma ok. 150 kcal, czy jeżeli zrobie jajko sadzone na wodzie to kaloryka wciąż będzie taka sama?
Odpowiedzi:
Małgorzata Jezierska
July 30, 2021
Witam Pani Aniu, kalorycznośc nie zostanie zmieniona w tym przypadku. Obróbka termiczna może mieć niekiedy wpływ na indeks glikemiczny potraw (inny będzie w gotowanej marchewce a inny w surowej, inny w makaronie krótko gotowanym, a inny w rozgotowanym). Na zmianę kaloryczności podczas obróbki będa miały wpływ dodatki - inna będzie w przypadku jaja sadzonego na wodzie, a inna sadzonego na maśle. W przypadku niektórych warzyw owoców, wypieków odliczamy straty technologiczne (około -10%) . Pozdrawiam, Gosia!
Angelika Wieteska
July 28, 2021
Obróbka termiczna produktu spożywczego nie wpływa na jego wartość energetyczną (oczywiście jeśli w trakcie obróbki dodamy cukier bądź tłuszcz to analogicznie wzrośnie wartość energetyczna przygotowywanego posiłku). Obróbka termiczna wpływa na indeks glikemiczny danego produktu tak np. surowe jabłka czy marchewki będą miały niższy indeks glikemiczny niż gotowane czy pieczone. W diecie staramy się aby indeks był w miarę możliwości niski dzięki temu dany posiłek powoduje małe wahania glikemii. Na tą kwestię szczególnie powinny zwracać uwagę osoby chore na cukrzycę.
Klaudia Rusinek
July 27, 2021
produkty zawsze powinniśmy ważyć przed obróbką termiczną i wtedy określać kalorykę produktu :) sam proces gotowania nie jest w stanie zmienić kaloryki, natomiast wiadomo, ze ugotowane jajko jest po prostu cięższe od surowego :)
Michał Kaczorowski
July 26, 2021
Tak, będzie taka sama. Ilość kcal/100g zawsze jest podawana przed obróbką termiczną i owa obróbka jej nie zmienia.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie