Pytanie:
Nov. 7, 2017
Moja koleżanka jest w ciąży i zauważyłam, że zachowuje się bardzo dziwnie. Strasznie mało je, bo mówi, że jak przytyje to zaszkodzi dziecku. Liczy wszystko co kładzie na talerz i wygląda coraz gorzej. Tłumaczy się, że to przez mdłości i wymioty. Czy istnieje w ogóle coś takiego jak anoreksja w ciąży czy faktycznie jest to wina złego samopoczucia koleżanki? Jak mogę jej pomóc, bardzo martwię się o nią i jej dziecko...Dodam, że koleżanka zawsze miała bzika na punkcie figury.
Odpowiedzi:
Angelika Kowalewska
Nov. 11, 2017
W zaleænoßci od trymestru na pocżatku ciązy faktycznie kobieta może schudnąć, jednakże istnieje coś takiego jak pregoreksja czyli anoreksja w ciąży, jesli obawia się PAni o koleżakę proszę podesłać ją do dietetyka dopasuje jej menu które an pewno powstrzyma wymioty i nie zaszkodzi dzieckul.
Magda Gołowkin
Nov. 10, 2017
Dzień dobry, choć nie sklasyfikowane w kryteriach ICD-10, istnieje takie zaburzenie jak pregoreksja, czyli anoreksja ciążowa. Zaburzenie związane jest najczęściej z silnym lękiem przed utratą zgrabnej sylwetki bądź przesadnym przytyciem w trakcie i po ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży mogą występować takie dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak nudności i wymioty, powinny one ustępować z biegiem trwania ciąży. Głodzenie się w okresie ciąży jest skrajnie niebezpieczne, przede wszystkim dla rozwijającego się płodu ale także dla organizmu przyszłej mamy. Jeśli ma Pani podejrzenia, że Pani koleżanka celowo ogranicza porcje żywieniowe w sposób zagrażający zdrowiu, powinna Pani spróbować w sposób dyskretny porozmawiać z nią, zachęcić do wizyty u psychodietetyka, psychologa albo chociaż szczerej, merytorycznej rozmowy z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie