Pytanie:
March 1, 2021
Dzień dobry (mam 25 lat, waga 59 kg, wzrost 162 cm), Około 16 dni temu przeszłam na dietę keto. Na początku wszystko było ok, jednak problem pojawił się przy miesiączce. Niestety okres od 3 dni się nie pojawił (mam 100% pewności, że w ciąży nie jestem) czy powinnam przerwać dietę, aby miesiączka się uregulowała? Czy nadal kontynuować, a organizm sam wszystko wyreguluje? Bardzo proszę o radę! Dodam jeszcze, nigdy nie miałam problemów z miesiączką ale także nie byłam na diecie ;)
Odpowiedzi:
Karolina Fiedorowicz
March 12, 2021
Brak miesiączki może być spowodowany zbyt niską podażą kalorii bądź zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Należy dobrać odpowiednią podaż kaloryczną zgodną z Całkowitą Przemianą Materii (CPM) i odpowiednio zbilansować wszystkie makroskładniki, a także minerały i witaminy.
5/5
Jarosław Juć
March 6, 2021
Witam. Zmiana diety może być przyczyną zaburzeń hormonalnych organizmu, co może - ale nie musi - być związane ze spóźniającą się miesiączką. Dieta keto nie jest dietą fizjologiczną dla nas i może być stosowana tylko w określonych przypadkach. Stosowanie takiego odżywiania bez kontroli specjalisty może być niebezpieczne.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie