Pytanie:
Aug. 1, 2017
Dzień dobry, mam stwierdzone Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego od ponad 3 lat. Teraz jestem w fazie remisji, ale objawy coraz częściej się nasilają. Czy mogę jakoś zapobiegać nawrotom?
Odpowiedzi:
5/5
Maciej Jeschke
Aug. 21, 2017
Warto będzie zainteresować się testom w kierunku nietolerancji pokarmowych i dietą eliminacyjną związaną z otrzymanymi wynikami.
Paulina Chrzan
Aug. 11, 2017
Witam. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie ze względu na brak wiedzy na temat Pana/Pani żywienia. Warto ograniczyć produkty bogate w błonnik (razowe pieczywo, gruboziarniste kasze, płatki owsiane) i zastosować dietę lekkostrawną (pieczywo pszenne, gotowanie w wodzie lub na parze, unikanie smażenia). Warto zwrócić uwagę, czy problemy nie pojawiają się po spożyciu mleka, gdyż zdarza się, że chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego źle na nie reagują, może zamiast niego wprowadzić mleczne produkty fermentowane (kefir, maślanka, jogurt) lub spróbować eliminacji laktozy przez okres 2 tygodni i sprawdzić, czy problemy ustępują. Objawy mogą się również nasilać od zbyt wysokiej zawartości tłuszczu w diecie. Zbyt wiele jest możliwości by móc określić przyczynę od razu. W razie pytań proszę o kontakt mailowy, z chęcią odpowiem na dodatkowe wątpliwości. Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie