Pytanie:
Sept. 3, 2017
Witam. Mam zdiagnozowaną anemię z powodu niedoboru żelaza. Jestem od dwóch lat wegetarianką. Stąd moje pytanie. Co mogę jeść by włożyć do organizmy odpowiednią ilość żelaza. Anemię zdiagnozowano u mnie cztery lata temu. Kiedy jadłam mięso było wszystko ok. Ale teraz kiedy nie jem zawsze mam niskie żelazo. Biorę raz dziennie Tardyferon.
Odpowiedzi:
Angelika Kowalewska
Sept. 8, 2017
W zależności od rodzaju wegetarianizmu pomocne mogą okazać się np. żółtka jaj (same jaja), natka pietruszki, jarmuż, szpinak, warto zwrócić uwagę na zakwaszanie środowiska dla lepszej wchłanialności żelaza,
Anna Przybyłek
Sept. 6, 2017
Jestem wegetarianką od 15 lat, jeśli potrzebujesz porady, zadzwoń 731809468. Anna
Katarzyna Gałecka
Sept. 6, 2017
Witam. W diecie wegeteriańskiej bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka roślinnego, jajek. W przypadku anemii należy do każdego posiłku dodać produkty bogate w wit C. Wit C zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego. W przypadku spożywania płatków należy je namoczyć dzień wcześniej na noc, jak również wszystkie rośliny strączkowe. Fityniany zawarte w w ziarnach hamują przyswajanie zelaza. Bardzo ważna jest odpowiednia flora jelitowa: kiszone ogórki, kapusta, probiotyki. Pozdrawiam. Katarzyna Gałecka
Anna Szponar
Sept. 4, 2017
Witam :)
1. Polecam spożywanie dużej ilości suszonej bazylii do potraw wytrawnych (ilość ok 1 łyżeczki na 1 porcję potrawy - nie zepsuje to smaku receptury, poniewaz jest to delikatna przyprawa) oraz dodawanie kakao do potraw na słodko (ilości ok 1 łyżka kakao na porcję). Oprócz tego idealnym produktem będą nasiona chia, które oprócz sporych ilości żelaza mają dużo cynku - pierwiastka niedoborowego w dietach roślinnych (polecam chia pudding <3). Proszę się również zaprzyjaźnić z tofu (można zrobić z niego cuda smakowe :)) oraz zwiększyć spożycie innych nasion roślin strączkowych.
2. Należy pamiętać o tym, że są to źródła żelaza niehemowego (uogólniając żelazo roślinne), czyli takiego który ma znacznie gorsze przyswajanie. Żeby je poprawić, należy dodawać do posiłków produkty, które stanowią dobre źródło witaminy C (np natka pietruszki/papryka do potraw wytrawnych) oraz owoce do potraw na słodko, które zawierają kwasy organiczne, również zwiększając przyswajanie tego pierwiastka.
3. Nie zalecam ograniczanie pełnoziarnistych produktów zbożowych i na siłę próbowania diety bezglutenowej, ponieważ produkty zbożowe jak np żyto też są dobrymi źródłami tego pierwistka. Wskazówka przy wybieraniu pieczywa --> pieczone na zakwasie!!! Takie zawiera mniej kwasu fitynowego, zmniejszającego przyswajanie żelaza, magnezu i wapnia.
4. Dodatkową wskazówką z jaką się mogę z Panią podzielić jest unikanie picia kawy oraz mocnych herbat, zmniejszających przyswajanie żelaza.
pozdrawiam serdecznie :)
Anna Szponar
Dietetyk kliniczny
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.