Pytanie:
Oct. 5, 2021
Witam, mam 24 lata 168 wzrostu i ważę 83 kg. co mam zrobić żeby schudnąć?
Odpowiedzi:
Olga Kilian-Winnicka
Oct. 9, 2021
Proszę wykonać badania krwi (morfologia, tarczyca, wątroba, cholesterol, glukoza i insulina) i zgłosić się na konsultację.
Nikola Kaczyńska
Oct. 6, 2021
Dobry wieczór, aby schudnąć należy być na deficycie energetycznym, czyli jeść mniej od swojego całkowitego zapotrzebowania energetycznego (CPM). Wzory na CPM można znaleźć w internecie. Zalecany spadek masy ciała na tydzień to 0,5kg. Pozdrawiam.
Aleksandra Kurkiewicz
Oct. 6, 2021
Dzień dobry, Aby schudnąć i utrzymać efekt swojej pracy należy zada sobie pytanie czego chcę? Schudnąć, ale ile 5 kg do końca roku czy 10 do maja 2022? Jeśli sprecyzujesz jasno czego oczekujesz od swojego wyglądu i ile oczekujesz podejmujesz odpowiedzialną decyzję, że zmieniam życie, bo dotychczasowe nawyki nie otwierają Ci drzwi do celu. Podejrzewam, że masz zaburzenia metaboliczne, więc należy uregulować Twój metabolizm a kilogramy zaczną same lecieć w dół. Kwestia zajeżdżania gospodarki hormonalnej zmniejszaniem ilości kalorii jest ryzykowną sprawą, nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale w kwestii zaburzeń hormonalnych płeć jest drugorzędną kwestią. Nie kombinowałabym na własną rękę, chociaż to nie grzech, ponieważ sama jako dietetyk mam za sobą dietetyka i własne kombinacje. Jak ktoś będzie chciał Ci rozpisywać 4-5 posiłków i owsiankę na śniadanie to podziękuj grzecznie i poszukaj człowieka, który zna się na regulowaniu metabolizmu i gospodarki hormonalnej :)
5/5
Sylwia Balcerzak
Oct. 6, 2021
Masa ciała względem wzrostu wskazuje na nadwagę graniczącą z otyłością I stopnia. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zidentyfikować przyczynę nadmiernej masy ciała, wprowadzić lekki deficyt energetyczny ustalony na postawie całkowitej przemiany materii (CPM), włączyć aktywność fizyczną i rozpocząć diagnostykę w kierunku najczęstszych problemów związanych z nadwagą/otyłością. Wszystko oczywiście najlepiej pod okiem lekarza i dietetyka :)
Karolina Misztela
Oct. 6, 2021
Najważniejsze to obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne (CPM) i ustalić odpowiednią redukcję (zazwyczaj odejmuje się ok. 300-400 kcal od CPM). Przykładowo jeśli Pani zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2400 kcal, to należy na redukcji (żeby schudnąć) spożywać ok. 2000-2100 kcal - warto sobie je na początku liczyć poprzez aplikację. Polecam aplikacje Fitatu do liczenia kilokalorii. Warto zadbać by w diecie pojawiło się więcej warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów - dostarczy to więcej witamin i błonnika, dzięki czemu nie powinna Pani czuć dużego głodu. Warto także znaleźć jakąś aktywność fizyczną, która będzie sprawiać przyjemność i ćwiczyć ją początkowo 2-3 razy w tygodniu, a kolejno zwiększać ilość treningów w tygodniu. Trening to może być spacer, rower, basen, taniec, joga, ćwiczenia, siłownia, bieg itd. Warto znaleźć coś, co sprawi Pani przyjemność i będzie Pani chciała to robić. Mam nadzieję, że tą odpowiedzią nieco pomogłam. Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania to zapraszam do kontaktu -> twojadietka@gmail.com. Pozdrawiam :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie