Pytanie:
Aug. 1, 2017
Jestem na diecie odchudzającej. Często uzyskuje informacje że wyłączenie produktów glutenowych spowoduje szybszy spadek wagi. Czy to prawda?
Odpowiedzi:
Angelika Kowalewska
Sept. 27, 2017
Dieta bezglutenowa nie jest polecana osobom zdrowym, nie cierpiacym na celiakie bądź nietolerancję glutenu, może spowodować wiele niedoborów, np. brak odpowiedniej podaży witamin z grupy B. Jeśli dieta jest prowadzona przez dietetyka można przy jego pomocy, spróbować ograniczyć gluten, ale bez samej diagnostyki ja nie polecam.
Marcin Grzelak
Aug. 3, 2017
Witam, niestety nie jest to prawdą. Tempo redukcji tkanki tłuszczowej determinuje wiele czynników, a zwłaszcza bilans kaloryczny w diecie, aktywność fizyczna, stan gosp.hormonalnej i.t.d. Generalnie szybki spadek wagi nie jest zdrowy, gdyż niskokaloryczne diety przyczyniają się m.in. do wzrostu sekrecji kortyzolu, upośledzenia wydzielania leptyny, a także do obniżenia poziomu hormonów tarczycy - w tym przypadku przemiana materii w komórkach ulega spowolnieniu. Spowolniony metabolizm sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w ustroju, co może prowadzić do dekompozycji sylwetki. Na podstawie fachowej literatury można stwierdzić, iż nie ma konieczności eliminacji produktów zasobnych w gluten jeśli nie borykamy się ani z celiakią ani z alergią na ten składnik Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie