Pytanie:
Sept. 1, 2017
Moja nastoletnia córka chora na anoreksję od 3 lat oświadczyła że zostaje wegetarianką. Psychoteraputka uważa to za objaw choroby twierdząc że to częste w zaburzeniach odżywiania, a dieta powinna być wysokobiałkowa z mięsem. Czy muszę zmuszać ją do jedzenia mięsa skoro od jakiegoś czasu jest poprawa i córka przekonuje się do jedzenia? Boję się że kolejne nakazy i zmuszania przyczynią się do jej buntu.
Odpowiedzi:
Angelika Kowalewska
Sept. 8, 2017
Absolutnie nie ma potrzeby zmuszania dziecka do jedzenia mięsa dieta wysokobiałkowa nie musi być dietą mięsną, świetnym źródłem białka są wszelkiego rodzaju warzywa strączkowe: fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, warto postawić również na tofu i przetwory typowe dla wegetarian.
Anna Przybyłek
Sept. 6, 2017
Zmuszać nie wolno! Zakazy i nakazy nic nie dadzą, na diecie wege można dostarczać wszystkich podstawowych składników żywieniowych. Ważne by spożywała, soję, ciecierzycę, kiełki lucerny, fasola, bób oraz do wielu dań (sałatki, surówki itp.) dodawać olej lniany (taki, który wymaga trzymania w lodówce), orzechy (to jest podstawa, nerkowce, brazylijskie lub migdały). Wszelkie placki czy naleśniki należny robić z dodatkiem mąki amarantusowej. Dobrą praktyką jest jedzenie kiszonek (kapusta kiszona, ogórki), chronią jelita! Warto by było by na początek też by brała jakieś probiotyki. Jeśli potrzebuje Pani więcej informacji zapraszam do kontaktu telefonicznego 731809468 Anna.
Paulina Chrzan
Sept. 1, 2017
Sądzę, że jeśli jest poprawa, nie powinna Pani zmuszać córki do spożywania mięsa. Dieta wegetariańska, dobrze skomponowana, dostarcza wszystkich składników odżywczych, których dostarcza zwyczajowa dieta. Jedynym składnikiem, którego niedobór na pewno wystąpi, jest witamina B12, ponieważ znajduje się ona tylko i wyłącznie w produktach mięsnych. Z powodzeniem, można włączyć suplementację (lepiej by był to preparat w formie leku niż suplementu diety) i wszystko będzie ok. Jest wiele produktów, które dostarczają duże ilości pełnowartościowego białka, nie musi być to mięso, a mogą być np. strączki. Ważne by dieta była rozplanowana prawidłowo, najlepiej przez specjalistę by nie była niedoborowa nie tylko pod względem składników odżywczych, ale także pod względem kaloryczności. W razie dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie! :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie