Pytanie:
Dec. 8, 2021
Witam. Pisze z pewnym problem, z którym borykam się od jakiegoś czasu. Mianowicie chodzi o brak kontroli, zejście z właściwej drogi czy też inaczej brak samokontroli. Chodzi o to, że już dłuższy okres czasu siedzę w treningach, odżywianiu (kalorie deficyt itp) i ,,poszło" mi całkiem nieźle, zrzuciłem 20 kg i złapałem zajawkę w kalistenice. Lecz do sedna, ostatnimi czasy gdy chce opanować swoje jedzenie i trzymać się planu, po kilku dniach najczęściej zaledwie po 3-4 tracę kontrolę nad sobą i sięgam po to co mam pod ręką. Nie to, że jem do nie przytomności, ale psuje swoje założenia i nie umiem zapanować nad takimi zachowaniami. Poboczna sprawa jest to, że pracuje i studiuje, ale chcę trenować i żyć takim stylem życia, lecz w czym może tkwić problem, że po tak krótkim okresie to wszystko psuję i nadal po tylu akcjach nie wyciągam wniosków i dalej jest to samo?
Odpowiedzi:
Angelika Wróbel
Jan. 13, 2022
Witam. Z tego co Pan opisuje może to wynikać ze zmęczenia psychicznego wynikającego z ciągłych wyrzeczeń, nadmiernej pracy i nauki, treningów czy też albo i również ze źle zbilansowanej diety. Dieta ma być przyjemna j dostosowaną do potrzeb oraz wymagań. Nie chodzi o to by ciągle się ,,katować" i być rygorystycznym wobec siebie. Dobrze ułożona zbilansowana dieta to taka, która ma dawać efekty i spełniać Pańskie oczekiwania. Możliwe, że ma Pan zbyt wydłużający się w czasie i wysoki deficyt kaloryczny. To sprawia, że po jakimś czasie przychodzi czas, że organizm się domaga więcej energii a tym bardziej, że Pan trenuje, pracuje i uczy się. Jeśli jest Pan zainteresowany dietą, która MOŻE zawierać zdrowe i smaczne wersję odchudzonych deserów, ciast, potraw a nawet dań typu fast-food to zapraszam do siebie. Nawet na takiej diecie da się osiągnąć wiele efektów w tym dalszą redukcję masy ciała. Pozdrawiam, Angelika Wróbel.
5/5
Arkadiusz Grudziński
Jan. 2, 2022
Zastanów się czy to wynika z problemu niedoborów czy może zachcianki. Żeby to zrozumieć musisz dowiedzieć się czym jest głód a czym zachcianka. Głód to fizjologiczna potrzeba zjadania, natomiast zachcianka to psychologiczna potrzeba zjedzenia czegoś. I teraz do sedna: Jeśli masz ochotę na cokolwiek to zadaj sobie wówczas pytanie czy w tym momencie nie zjadłbyś np. suchego chleba, marchewki. Jeśli odpowiedź brzmi tak to znaczy że to głód i masz prawdopodobnie źle zbilansowaną dietę. Jeśłi natomiast nie masz ochoty na przysłowiową kromkę chleba to jest to nic innego jak zachcianka - a jak sobie z nią radzić to napisz to Ci powiem. Dodatkowo musisz wiedzieć ,że to nie wszystko i powody mogą być różne. Pozdrawiam i zapraszam
5/5
Anna Białas
Dec. 23, 2021
Dzień dobry, problem z epizodami objadania jest złożony. Nie znam Pana całej historii żywieniowo-medycznej dlatego nie mogę udzielić szczegółowych zaleceń. Jednak, że rozpracowanie objadania warto rozpocząć od przeanalizowania naszego dnia, w którym pojawiły się nieplanowane posiłki. Czy pojawiają się one pod wpływem emocji? Stres? Zmęczenie? Może ma Pan niedopasowaną kaloryczność? Może redukcja trwa za długo? Może jedzeniem zagłusza Pan jakiś wewnętrzne napięcia? To tylko kilka wskazówek. Jest ich całe mnóstwo, ale najpierw musiałabym Pana poznać aby dobrać skuteczne zalecenia. Na dzień dzisiejszy proszę obserwować swoje emocje, stan fizyczny w momencie pojawienia się ochoty na dużą ilość jedzenia? Może czuje Pan zmęczenie obecnym stylem życia? Proszę dokonać takiego przeskanowania swoich emocji, przed i w czasie jedzenia. Często podejście 100% albo nic, błędne przekonania na temat diety i zdrowia doprowadzają nas pod ścianę. Pozdrawiam i w razie pytań zapraszam do kontakt, Anna Białas Dietetyk kliniczny & Psychodietetyk @anatomiazywienia
Aleksandra Kurkiewicz
Dec. 12, 2021
Zbyt długi okres deficytu energetycznego wpływ na rozregulowanie gospodarki hormonalnej na płaszczyźnie głód<-> sytość. Błędnym jest przekonanie, o tym, że jesteśmy w stanie panować nad swoim ciałem, ponieważ to hormony panują nad ciałem, nie musisz obwiniać się za to, że po tylu akcjach nie wyciągasz wniosków i dalej jest to samo. Zacznij jeść zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem, odżyw organizm, ponieważ przypuszczam, że to właśnie dłuższy okres deficytu jest źródłem Twoich zmartwień, oczywiście warto udać się z Tym problemem do wykwalifikowanego dietetyka.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie