Pytanie:
Feb. 11, 2018
Mam 57 lat i stwierdzoną chorobę hashimoto 16 lat temu , od tamtej pory biorę eutyrox. Sześć lat temu usunięto mi całą tarczycę, dalej jestem na eutyroxie. Czuję się dobrze ale : jeszcze 10 lat temu ważyłam 50 kg.,a teraz już ważę 59 kg , mam zawsze wzdęty duży, wielki brzuch który jest moim utrapieniem, czasem jest tak duży jakby go ktoś nadmuchlał. czasem mam drobne kłopoty z pamięcią ( np. po co poszłam do piwnicy ?). Myślałam że to jest spowodowane moim wiekiem , ale czy to może być nietorelancja laktozy ??? ale po przeczytaniu paru artykułów myślę ze mogę mieć np. nietolerancję laktozy.
Odpowiedzi:
Sylwia Pienczewska
Feb. 18, 2018
Aby stwierdzić nietolerancje należało by wykonać badania . Wzdęty brzuch może być przyczyną niewłaściwego jedzenia. Proszę pilnować posiłków jeść co 3-4 h , kolacje minimum 2h przed snem .
Julia Wójcik
Feb. 12, 2018
Oczywiście może być to kwestia nietolerancji pokarmowej. W celu ich wykluczenia radziłabym wykonać testy na nietolerancje pokarmowe. Na początek może Pani na okres tygodnia lub dwóch zrezygnować ze spożywania produktów z laktozą i obserwować reakcje organizmu. Wzdęcia brzucha mogą mieć także inne źródła. Może to być spowodowane niewłaściwą dietą, zbyt dużą ilością produktów powodujących wzdęcie, a także nadmiarem błonnika w diecie. Wzdęcia pojawiają się także w przypadku spożywania zbyt dużej ilości tłustych potraw lub nieregularnego spożywania posiłków. Podsumowując, taką przypadłość może powodować wiele czynników, dlatego warto zaobserwować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie