Pytanie:
May 10, 2021
Jestem na diecie od niecałych dwóch miesięcy. Początkowo dieta była bardzo ograniczona, tak została napisana dla mnie. Powoli stopniowo uwalniam w niej węglowodany. Tak aby lepiej mi się spało. Coś na wzór car back loading. Mówił organizm po miesiącu odmówił posłuszeństwa. Po tym fakcie, ściągnęłam aplikacje fitatu. Wiem ile jem węgli, kiedy przesadzam z tłuszczami. Łatwiej mi to kontrolować. Mam pytanie czy jeżeli pokazuje mi, że spożyłam 1300 kcal to muszę je dobijać do ok.1900. Jestem najedzona i nie odczuwam osłabienia. Zastanawiam się tylko czy w takim stanie dobrze funkcjonuje organizm?
Odpowiedzi:
Łukasz Mielewczyk
May 21, 2021
Witam serdecznie. Zasadnicza kwestia na ile Pani sobie wyliczyła ilość kalorii, które ma Pani spożywać na redukcji (1900kcal? To jest wynik po odjęciu kcal). Druga sprawa ile wynosi sama redukcja, 200-300kcal, czy może więcej. Trzecia sprawa, ważne żeby jadać powyżej PPM ponieważ w przypadku spożywania mniej niż PPM można sobie rozregulować metabolizm (dłuższy czas na diecie poniżej PPM) i będzie piękny efekt jo-jo + inne problemy. Pozdrawiam
5/5
Sylwia Balcerzak
May 13, 2021
Dzień dobry. Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nie znając zmiennych, które decydują o zapotrzebowaniu energetycznym, aczkolwiek z największym prawdopodobieństwem 1300 kcal dziennie dla osoby dorosłej to zdecydowanie za mało! Nie dość, że narażamy się na niedostatek energii w postaci kilokalorii, to jeszcze prawdopodobnie nasze żywienie będzie wtedy niedoborowe w witaminy i składniki mineralne, ale też chociażby w białko. To, że w danym momencie nie odczuwamy osłabienia na tak skrajnie niskiej kaloryczności, nie oznacza, że niebawem pojawią się liczne objawy z tym związane! Niska kaloryczność może doprowadzić przede wszystkim do zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo, wybierając model żywienia warto skonsultować się z dietetykiem, który przedstawi wszystkie "za" i "przeciw", zaproponuje odpowiedni model żywieniowy dopasowany do stylu życia, celu oraz ewentualnych jednostek chorobowych i zaproponuje konkretną kaloryczność i rozkład makroskładników. Zapraszam na konsultację :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie