Pytanie:
Jan. 10, 2018
Moje dziecko przez jakiś czas brało sterydy i zauważyłam, że dużo więcej wtedy jadło. Tłumaczyłam sobie, że to efekt uboczny leków. Niestety po zmianie leków nic się nie zmieniło. Co robić? ;(
Odpowiedzi:
Julia Dzik
Jan. 10, 2018
Przy leczeniu sterydami, zjawisko zwiększenia apetytu jest jednym z efektów ubocznych. Długotrwałe spożywanie dużej ilości jedzenia spowodowało, że żołądek przywykł do danej sytuacji (rozciągnął się). Początkowo zalecam aby dieta była pełnowartościowa. Proszę zacząć wprowadzać zdrowsze produkty oraz polepszyć jakość przygotowywanych posiłków (unikać smażenia, a spróbować pieczenie, duszenie lub gotowanie na parze). Jeżeli do tej pory dziecko spożywało duże ilości słodyczy i niezdrowych przekąsek, należy przypilnować, aby te produkty znikały powoli z jadłospisu. Zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie jest tutaj bardzo dobrym wyjściem, gdyż uzupełniamy tym samym poziom błonnika w naszym organizmie. Wchłaniając wodę, błonnik pęcznieje i wypełnia żołądek, dzięki czemu zmniejsza uczucie głodu. Przykładowo, spożywać więcej warzyw niskokalorycznych (brokuły, pomidory, ogórki, cukinię), które dzięki większej objętości, zapewnią dłuższe uczucie sytości, a jednocześnie uzupełnią niedobory witamin i minerałów. Stosowanie produktów Unikanie słabej jakości jedzenia, zdrowa, zbilansowana dieta, powinny w dużym stopniu pomóc rozwiązać problem.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie